300 plus. Kiedy dostaniesz świadczenie na wyprawkę szkolną?

0
923

300 plus. Od 1 lipca można składać wniosek 300 plus na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start”. Gdzie złożyć wniosek i kiedy dostaniesz pieniądze na konto? Sprawdziliśmy.

Dobry Start to program rządowy, który pozwala uzyskać 300 zł na wyprawkę szkolną. Wniosek o świadczenie 300 plus należy złożyć w tej samej instytucji, która realizuje program „Rodzina 500 plus”. Jeśli wniosek zostanie złożony jeszcze w czasie wakacji, to pieniądze z programu trafią do beneficjentów najpóźniej we wrześniu.

Nie tylko wyprawka, czyli koszty edukacji dziecka w szkole podstawowej

Uczniowie szkół dla dorosłych, a także szkół policealnych również mogą liczyć na świadczenie 300 plus.

Kiedy składać wniosek 300 plus?

Świadczenie 300 plus jest wypłacane od 2018 roku. Przysługuje na każde dziecko w wieku szkolnym do ukończeniu 20 roku życia. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne. Wtedy wiek dziecka uprawnionego do świadczenia to 24 lata. 300 plus nie należy się jeśli dziecko realizuje tzw. przygotowanie przedszkolne. I nie ma znaczenia, czy odbywa się ono w przedszkolu, czy w tzw. „zerówce”, którą prowadzi szkoła.

Konto dla dziecka. Kiedy można je otworzyć?

300 plus – wniosek

Wniosek o świadczenie 300 plus może być złożony od 1 lipca w formie online. Wystarczy skorzystać w tym celu ze strony Ministerstwa Rodziny albo przez bankowość elektroniczną. Bank, który prowadzi twoje konto bankowe powinien umożliwić złożenie takiego wniosku online. Wniosek rozpatrywany jest bardzo szybko. Jak pokazuje praktyka, decyzja o świadczeniu wydawana jest maksymalnie w ciągu kilku dni.

Od 1 sierpnia wnioski 300 plus można złożyć drogą tradycyjną (papierową). Na złożenie wniosku mamy czas do 30 listopada. Jeśli w tym czasie wniosku nie złożymy, to prawo do świadczenia wygasa.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku o 300 plus w lipcu lub sierpniu daje gwarancję otrzymania pieniędzy do 30 września. Jeśli natomiast wniosek złożysz we wrześniu, październiku lub listopadzie, to pieniądze pojawią się maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Inflacja. Jak naprawdę się ją oblicza?

300 plus 2019 dla uczniów szkół dla dorosłych

W 2019 rozszerzono program Dobry Start. Pieniądze z 300 plus otrzymają też uczniowie szkół dla dorosłych, a także ci uczniowie, którzy uczęszczają do szkół policealnych. Ta grupa świadczeniobiorców może składać wniosek o 300 plus od 1 sierpnia 2019. Warto wiedzieć, że nie mogą oni złożyć wniosku 300 plus przez internet. Żeby otrzymać 300 plus wniosek musi być złożony w formie tradycyjnej. Uczniowie szkół dla dorosłych muszą wniosek wysłać pocztą tradycyjną albo też osobiście udać się do urzędu.

300 plus i podatek

Świadczenie 300 plus nie jest opodatkowane. Na konto wpływa więc pełna kwota 300 zł. Świadczenie 300 plus nie jest też wliczane do dochodu, którego wysokość należy podać jeśli staramy się np. o świadczenia z innych tytułów (np. zasiłek).

Warto też wiedzieć, że 300 plus nie podlega egzekucji. Znaczy to, że komornik nie będzie w stanie zająć tych środków. Jeśli jednak grozi nam egzekucja komornika, warto dogadać się organem, który odpowiada za wypłatę świadczenia, by zrealizować wypłatę w gotówce, np. przekazem pocztowym.

Sprawdź także: Wyprawka szkolna. Ile trzeba zapłacić i jak wydać mniej?