4 konkretne sytuacje, w których ubezpieczenie na życie może okazać się niezbędne

0
1268

Ubezpieczenie na życie dla sporej grupy osób okazuje się zbędnym wydatkiem. Warto jednak dowiedzieć się, jak działa takie ubezpieczenie i kiedy warto zastanowić się nad zakupem polisy na życie.

Wypada mi na początku w prostych słowach wyjaśnić czym jest ubezpieczenie na życie. Umowa ubezpieczenia przenosi ryzyko jakiegoś zdarzenia i straty materialne związane z tym zdarzeniem na inny podmiot, na firmę ubezpieczeniową. Innymi słowy: jeśli właściciel domu nie chce ponieść straty finansowej gdy budynek, w którym mieszka strawi pożar, kupuje ubezpieczenie. Firma ubezpieczeniowa oblicza jakie jest ryzyko pożaru i w jakiej wysokości składkę trzeba zapłacić, żeby firmę było stać na wypłatę odszkodowania. Oczywiście pożar może nigdy się nie zdarzyć, a składka będzie płacona.

Indywidualne ubezpieczenie na życie online. Sprawdzamy jak działa Aviva Smart Life

Po co polisa na życie?

Co innego w przypadku ubezpieczenia na życie. Polisa chroni życie osoby ubezpieczonej, a odszkodowanie wypłacane jest w przypadku śmierci. No dobrze, skoro każdy umrze to w jaki sposób taki produkt opłaca się firmie ubezpieczeniowej? Zawsze się opłaca.

Musisz bowiem wiedzieć, że polisa na życie nie jest produktem, który ma „wynagradzać” za śmierć, nie ma być „odszkodowaniem” za śmierć, a sposobem na pokrycie strat materialnych związanych z tym, że osoba, która zmarła nie będzie już mogła dostarczać pieniędzy dla gospodarstwa domowego. Brutalne ale prawdziwe. Jakiś czas temu opisywałem 3 sytuacje życiowe, w których ubezpieczenie na życie nie jest potrzebne.

Teraz porozmawiajmy o tym, że polisę na życie powinieneś rozważyć jeśli:

  1. Jesteś jedynym żywicielem rodziny

Jeśli tylko ty „przynosisz pieniądze” do gospodarstwa domowego, masz żonę/męża, dzieci lub opiekujesz się rodzicami i co istotne – twoje dochody stanowią jedyne źródło utrzymania, koniecznie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu na życie.

  1. Rodzina ma kilka źródeł dochodu ale twoje są znacząco wyższe od pozostałych

Polisę na życie rozważ też w momencie gdy twoje dochody stanowią znaczącą kwotę dodawaną co miesiąc do domowego budżetu

  1. Masz dzieci i chcesz je wykształcić

Wykształcenie dziecka to spory koszt. Gdyby nagle zabrakło znaczącego źródła dochodu, to może być problem ze spełnieniem tego zadania

  1. Masz kredyt hipoteczny

W przypadku gdy kredyt hipoteczny biorą małżonkowie, to w przypadku śmierci jednego z nich, drugi musi spłacać zobowiązanie samodzielnie. Może więc się zdarzyć, że „zabraknie” pensji małżonka na uregulowanie zobowiązań

Jeśli uświadomisz sobie, że ubezpieczenie na życie ma zminimalizować straty związane z dochodami, które nie będą pojawiały się w domu po twojej śmierci, łatwiej będzie oszacować ci jakie ubezpieczenie na życie potrzebujesz, a dokładniej rzecz biorąc jaka suma ubezpieczenia będzie w takim momencie potrzebna.