5 rzeczy, które musisz wiedzieć o zanim wybudujesz dom

0
1071
budowa-domu

Marzenia o własnym domu są często jedną z głównych aspiracji Polaków. Dobrze jest, jeżeli dzięki ciężkiej pracy możemy wdrożyć nasze marzenia w życie. Jak zaplanować budowę domu?

Budowa domu to wyzwanie, które postawi przed nami szereg zadań, dlatego tak ważne jest aby wszystko wcześniej dobrze zaplanować i skalkulować. Wszystko po to, aby pomysł nie spalił na panewce. Jak zatem zaplanować budowę własnego domu, żeby w połowie realizacji nie zabrakło nam funduszy na jego wykończenie?

Jak zbudować dom krok po kroku – przeanalizujmy pięć zagadnień. Każdy z nich to milowy krok w procesie planowania i realizacji marzeń o własnych czterech ścianach.

Działka budowlana czy siedlisko?

1. Gdzie zbudować dom?

Idealne rozwiązanie to takie, gdy już dysponujemy działką, na której będziemy mogli zbudować dom. W polskich warunkach, dość często dziedziczymy ją po rodzicach, dziadkach lub krewnych. Jeśli nawet działka ta wymaga dodatkowego uzbrojenia jej w infrastrukturę doprowadzającą do niej wodę, kanalizację, czy energię elektryczną, jej posiadanie, biorąc pod uwagę rynkowe ceny nieruchomości, może w sposób znaczący przybliżyć nas do celu jakim jest nasz własny dom.

Co jeśli jednak musimy działkę kupić – często w takich przypadkach pod wpływem emocji korzystamy z nadarzających się okazji finansowych i nie tylko. Są one jednak złym doradcą. Z kupowaną działką nie tylko zwiążemy naszą inwestycję ale także lata życia. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby przy wyborze działki kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze tę decyzję przemyśleć.

Zakup działki rolnej – czy da się na niej wybudować dom?

Nie bagatelne jest tu jej położenie. Musimy zdecydować czy chcemy zamieszkać w mieście czy na wsi, na terenach przewidzianych pod założenie osiedli domów jednorodzinnych, czy w oddali od zgiełku miasta, blisko lasów czy pól. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami warto zastanowić się również nad odległością od przedszkoli i szkół.

Wybierając działkę dobrze jest już dysponować projektem naszego przyszłego domu, aby przemyśleć czy dom ten wpisze się w nią pod względem estetycznym i prawnym.

Jeżeli dysponujemy już własną działką, lub też mamy „potencjalną kandydatkę” , która spełnia nasze oczekiwania, dobrze jest przed zakupem sprawdzić czy ma ona określone warunki zabudowy. Często osoby, które chcą sprzedać działkę starają się o nie wcześniej, aby podwyższyć jej wartość. Warunki zabudowy naszej działki mogą być też już narzucone z góry, jeżeli gmina, w której jest ona położona posiada opracowany plan zagospodarowania przestrzennego.

Kredyt bankowy – dlaczego bank odmawia kredytu

2. Warunki zabudowy

Jeśli takiego planu nie ma musimy sami wystąpić w miejscowym urzędzie gminy o warunki zabudowy działki, na której będziemy chcieli budować dom. Uzyskanie warunków zabudowy dla naszej działki może wiązać się z kilkumiesięcznym okresem oczekiwana. Wystąpienie o warunki zabudowy ma jednak pozytywny aspekt, gdyż wypełniając wniosek o ich przyznanie możemy dostosować je pod interesujący nas projekt domu.

W przyznanych nam przez urząd gminy warunkach zabudowy zostanie określone położenie domu na działce względem działek sąsiednich, jego szerokość, długość, wysokość, kąt nachylenia dachu, oraz ilość powierzchni spadowych naszego dachu.

Zgubiona karta bankowa. Co robić?

3. Jaki dom budujemy?

Nad tym będziemy musieli zastanowić się podczas wyboru projektu. Dyski twarde biur projektowych pękają dziś w szwach od koncepcji domów skrojonych na miarę możliwości finansowych oraz potrzeb ich przyszłych użytkowników. Znajdziemy wśród nich projekty domów murowanych lub drewnianych.

Domów budowanych z nowoczesnych, energooszczędnych materiałów, które pozwalają sporo zaoszczędzić podczas użytkowania naszych nowych czterech kątów lub też domy wykonane z materiałów, które przy ich zakupie nie obciążą zbytnio naszego budżetu jednakże przyszła eksploatacja będzie droższa.

Dokonując wyboru projektu musimy szukać takiego, który spełni wymagania naszej rodziny, dając jej odpowiednią przestrzeń,w której wszyscy jej członkowie będą dobrze się czuli, rozwijali swoje zainteresowania. Dziś domy mieszkalne stają się również miejscem pracy. Dotyczy to osób wykonujących wolne zawody lub prowadzących własną działalność gospodarczą. Jeśli to właśnie my, musimy zakupić projekt, w którym jedno z pomieszczeń będzie naszym biurem.

4. Jak sfinansować budowę domu?

Marzyć można o wielu rzeczach, ale zawsze zanim rozpoczniemy ich realizację, należy zastanowić się jak je sfinansujemy. Dokładnie tak samo jest w przypadku domu. Idealnie byłoby, jeśli na naszym koncie mielibyśmy zgromadzoną odpowiednią ilość środków finansowych, które pokryją koszty budowy i wykończenia domu. Doskonale wiemy jednak , że gdyby domy miały być budowane tylko w oparciu o zgromadzone na koncie inwestorów środki, pewnie budowałoby się ich baaardzo mało.

5 aplikacji mobilnych do zarządzania budżetem domowym, które powinieneś znać

Jeśli nie dysponujemy wystarczającą kwotą, warto podeprzeć się kredytem. W tym celu ważne jest więc sprawdzenie naszych możliwości kredytowych. Można to zrobić udając się do kilku banków, gdzie odpowiadając na kilka prostych pytań dotyczących naszych dochodów i wydatków możemy uzyskać zwrotnie prognozę wielkości kredytu, który może nam udzielić bank. Jeśli posiadamy majątek na przykład w postaci mieszkania, może on stanowić dodatkowe zabezpieczenie, co wpłynie pozytywnie na zwiększenie zdolności kredytowej.

5. Jak wybudować dom?

Planując budowę domu warto zastanowić się , czy zbudujemy go korzystając z oferty firmy budowlanej, która w stu procentach wykona za nas wszelkie prace związane z dostawą materiałów i budową, pozostawiając nam jedynie możliwość kontrolowania przebiegu prac. W internecie znajdziemy sporo analiz i podpowiedzi w tym zakresie. ZOBACZ TUTAJ

Taka realizacja będzie na pewno szybka, ale zapewne droższa, od systemu gospodarczego, w którym część robót powierzamy wyspecjalizowanej firmie, zaś część wykonujemy we własnym zakresie. Taka realizacja będzie na pewno dłuższa ale powinna być tańsza, gdyż częściowo sami wykonamy prace, w których czujemy się na siłach.

Ma ona dodatkowy, ambicjonalny aspekt, gdyż pozwoli nam na zaprezentowanie znajomym podczas pierwszej wizyty w naszym domu wykonanych przez nas własnoręcznie glazur, podłóg czy instalacji.

Płacenie kartą za granicą

Reasumując, posiadanie własnego domu to bardzo kusząca perspektywa. Droga do zamiany naszych marzeń w rzeczywistość będzie tym krótsza im lepiej ją zaplanujemy. Unikniemy dzięki temu przykrych i niepożądanych przez nas niespodzianek, które mogą nas spotkać podczas realizacji naszych marzeń.