Bankowy Fundusz Gwarancyjny – czy twoje pieniądze w banku są bezpieczne

0
908

Pewny i bezpieczny jak w banku? Przez wieki to powiedzenie potwierdzało stabilność i wiarygodność instytucji finansowych. Jednak zawirowania w gospodarce, krachy i kryzysy powodują, że wiele banków traci płynność finansową i w efekcie bankrutuje. Co wtedy dzieje się z Twoimi pieniędzmi?

Mój bank zbankrutował. Co robić?

Bank to instytucja komercyjna, ma więc przede wszystkim zarabiać pieniądze. Pieniądze, które Ty deponujesz na lokatach albo trzymasz na koncie. Jeśli zdarzy się, że bank będzie musiał ogłosić bankructwo, nie stracisz swoich pieniędzy. Są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Najprościej rzecz ujmując, jeśli bank lub SKOK zbankrutuje, BFG wypłaci ci pieniądze zgromadzone w banku. Co do zasady wszystkie depozyty, które są złożone przez klientów indywidualnych w banku są chronione. Unia Europejska wprowadziła jednak limit. Zgodnie z wytycznymi UE każdy klient instytucji finansowej, w razie jej bankructwa otrzyma kwotę do 100 tys. euro (czyli ok. 430 tys. zł). Jeśli masz w banku więcej niż równowartość 100 tys. euro, otrzymasz tylko 100 tys. euro i nie więcej. Pozostałej kwoty będzie można domagać się realizując „sprawę”

Przepisy nakazują, by Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił pieniądze w ciągu 7 dni od dnia, w którym Komisja Nadzoru Finansowego zdecyduje o zawieszeniu działalności banku.

Mam więcej niż 100 tys. euro. Co robić?

Jeżeli masz spory majątek to możesz go ochronić rozdzielając pieniądze między kilka banków, tak by w każdym nie mieć więcej niż równowartość 100 tys. euro. Musisz jednak pamiętać, że limit dotyczy jednego banku, a nie konkretnej marki bankowej, np. Inteligo jest tym samym co PKO BP, a Envelo Bank tym samym co Bank Pocztowy

No dobrze, ale możesz zapytać skąd Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma pieniądze na to by wypłacić środki klientom bankrutującego banku. Odpowiedź jest prosta. Wpłaty są realizowane przez wszystkie instytucje finansowe zarejestrowane w kraju. Regularnie muszą one wpłacać składki na BFG. Środki te są przekazywane na specjalny rachunek w Narodowym Banku Polskim. Wysokość składki to 0,167 proc. posiadanych aktywów. Inaczej mówiąc, im bank ma więcej pieniędzy, tym wyższe składki płaci na BFG. Ale to nie wszystko. Banki wpłacają także tzw. opłatę ostrożnościową. Jest to niecałe 0,01 proc. aktywów. No i jeszcze dodatkowo każdy bank musi zablokować na swoich kontach 0,55 proc. wszystkich aktywów. W razie bankructwa to właśnie z tej puli najpierw realizowane są wypłaty depozytów klientów.

Jak odbywają się wypłaty z BFK?

Kiedy bank albo SKOK ogłosi upadłość, jednocześnie musi być sporządzona lista osób, które są uprawnione do otrzymania gwarantowanych środków. Wtedy Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazuje informacje o tym, kiedy i w jaki sposób nastąpi wypłata pieniędzy. Warto też pamiętać, ze Bankowy Fundusz Gwarancyjny udziela pomocy finansowej bankom, które mają problem z płynnością finansową i są zagrożone niewypłacalnością.