Bilety lotnicze taniej. Jak kupować?

0
1026
tanie_loty

Współcześnie turystyka i transport rozrastają się na tyle, że coraz łatwiej jest dostać się do niemal każdego zakątka świata. Wielu z nasz przekonało się do podróży samolotem. A gdy wiemy, jak możemy kupić bilety lotnicze taniej, to już połowa sukcesu. To właśnie dzięki nim można mieć niemal cały glob na wyciągnięcie ręki.

Chyba każdy słyszał historie, jak to znajomy znajomego poleciał w jakieś miejsce, nieraz bardzo egzotyczne, płacąc za to dosłownie grosze. Tymczasem ty, kiedy sprawdzasz oferty linii lotniczych, spotykasz się zazwyczaj z rozczarowaniem – wiele biletów na lot jest po prostu zbyt drogich. Czy w tych legendach jest ziarenko prawdy? Oczywiście, można kupować bilety lotnicze o wiele taniej, ale przede wszystkim należy wiedzieć, w jaki sposób to robić.

Korzystanie z wyszukiwarki w trybie incognito

Nie musisz czuć się jak szpieg z krainy deszczowców, ale sprawdzanie lotów w wyszukiwarce w trybie incognito naprawdę ma sens. Dlaczego? Ponieważ w momencie, kiedy wchodzisz na jakąkolwiek stronę w normalnym trybie, zostają po tobie ciasteczka. To ślad po tym, że już odwiedzałeś daną stronę, ba, ślad po tym, jakich lotów szukałeś. W związku z tym system będzie zawyżał dla ciebie cenę biletu, widząc, że jesteś nim realnie zainteresowany. W trybie incognito tego unikasz. Dodatkowo systemy użytkowane przez linie lotnicze sprawdzają i zapamiętują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się dana trasa i podbijają cenę za nią.

Sprawdź także: Tani hotel. Jak znaleźć nocleg za grosze. Takich sposób nie znasz

Elastyczna data podróży

Nawet jeżeli masz już ustaloną datę wylotu i powrotu, lepiej zacząć sprawdzać datę na przykład miesiąc później, a potem cofać się w wyszukiwaniach. Dzięki temu sprytna sztuczna inteligencja nie będzie wiedziała, na jakim terminie konkretnie ci zależy i nie będzie w stanie podwyższyć na niego ceny za bilet.

Podróżuj w marcu

To chyba najbardziej oczywista rada dotycząca kupowania tanich biletów lotniczych, ale niemniej ważna. Nie planuj podróży w wysokim sezonie. Jest więcej niż pewne, że nie uda ci się kupić biletów do Barcelony za parę złotych w lipcu lub sierpniu. Zamiast tego nastaw się raczej na podróż w marcu. To działanie marketingowe związane z tym, że to, co najbardziej pożądane, ma najwyższą cenę.

Taka sama rada dotyczy również lotów weekendowych. Wówczas więcej osób odbywa typowe city break. Linie lotnicze muszą zarabiać na co dzień, więc zwyczajnie opłaca im się sprzedać bilety taniej, na przykład w środę.

Pamiętaj także, że musisz pozostać elastycznym, jeżeli chodzi o kierunek lotów i lotnisko. Czasami najlepsze okazje po prostu się trafiają i trzeba wówczas z nich skorzystać. Dodatkowo tam, gdzie lata wielu przewoźników, na przykład do europejskich stolic, łatwiej jest znaleźć atrakcyjny bilet ze względu na konkurencję.

Tanie bilety nie tylko w tanich liniach lotniczych

Nie zamykaj się tylko na jednego przewoźnika. Czasami przymiotnik „tani” wcale nie oznacza „najtańszy”. Linie tradycyjne także muszą zawalczyć o klienta, oferując atrakcyjne rabaty.

Z liniami lotniczymi wiąże się także ogólna porada: uważaj na opłaty dodatkowe. Z ich powodu coś, co początkowo wydawało się bardzo atrakcyjne, może przestać takie być. Celują w nich zwłaszcza tanie linie lotnicze. Takie dodatkowe opłaty dotyczą na przykład wyboru miejsca siedzącego, pierwszeństwa wejścia na pokład, zabrania dodatkowego bagażu. Szukając świetnych ofert cenowych, należy się nastawić na pewne niedogodności, więc nie jest to raczej opcja dla osób wybierających się na all inclusive.

Sprawdź także: Wakacyjny wyjazd z dzieckiem Jak się przygotować?

W jakiej walucie kupić bilety lotnicze?

Waluta, w jakiej kupuje się bilet, ma znaczenie. To znaczy zawsze powinno się korzystać z konta w danej walucie, ponieważ inaczej zapłaci się niemało za przewalutowanie. Nie zapomnij także polować na błędy. Nie są one może nagminne, ale zdarzają się. Informatycy linii lotniczych mogą na przykład zapomnieć zmienić walutę. Dzięki temu za bilet do Nowego Jorku zapłacisz 500 złotych, zamiast 500 dolarów. W takich wypadkach obowiązuje jedna zasada – wykorzystuj takie przypadki i nie zastanawiaj się zbyt długo. Druga okazja może się nie trafić.

Sprawdź także: Jak płacić kartą za granicą bez dodatkowych opłat?