Budżet domowy – jak zacząć?

0
880
Płacić kartą czy gotówką

Dobre przygotowanie budżetu domowego pozwoli ci ogarnąć finanse. Jak się do tego zabrać? Oto kilka moich rad.

Budżet domowy jest to spis przychodów i wydatków, który pozwala ocenić, czy jesteś w stanie coś odłożyć, czy będzie ci brakować „do pierwszego”.

Jak zacząć prowadzić budżet domowy?

Żeby zacząć prowadzić budżet domowy, przede wszystkim musisz mieć motywację do planowania wydatków i przychodów. Już po miesiącu spisywania wszystkich wydatków zauważysz w jakiej kondycji są twoje domowe finanse. Wiem, że prowadzenie budżetu domowego może być bardzo ciężką pracą, ale pamiętaj, że tylko to pozwoli ci zapanować nad finansami.

Jeśli zaczniesz prowadzić budżet domowy szybko zorientujesz się na co niepotrzebnie wydajesz pieniądze i będziesz mógł zacząć oszczędzanie.

Prowadzenie budżetu domowego – negatywy

Budżet rodzinny to sporo pracy. Musisz zaplanować co i w jakiej formie będziesz spisywać. Najważniejsze by dobrze ułożyć sobie to od początku pracy nad budżetem. W pierwszym okresie będzie wymagało to dyscypliny, żeby wpisywać codziennie wydatki. Koniecznie zwróć też uwagę, by zbierać wszystkie paragony, a jeśli robisz zakupy i paragonu nie otrzymasz (np. w przypadku drobnych płatności za parking), od razu zapisz takie wydatki.

Budżet domowy na kartce, czy w komputerze?

Możesz zdecydować się na prowadzenie budżetu domowego przy pomocy zwykłej kartki papieru (wtedy wpisujesz w kolumnie wszystkie wydatki. Po pewnym czasie na pewno przeniesiesz sobie to wszystko do arkusza kalkulacyjnego w komputerze. Pozwoli to zautomatyzować część obliczeń. Możesz też skorzystać z jednej z wielu aplikacji do zarządzania budżetem domowym. Nie powiem ci, która jest najlepsza bo musisz sam określić, z którą najbardziej będzie ci „po drodze”.

Płać gotówką, a nie kartą

Prowadząc budżet domowy warto przerzucić się na płacenie gotówką. Takie działania pozwala sensowniej rozdzielić fundusze na poszczególne kategorie wydatków. Jeśli otrzymujesz pensję, od razu porozkładaj je do kopert z konkretnymi kategoriami. Idąc na zakupy weź tylko tyle ile planujesz wydać. Po zakupach włóż do koperty paragony, a także spisz wszystkie wydatki w tabelce.

Wydatki na żywność podziel na tygodniówki. Będziesz wtedy łatwiej kontrolował ile „idzie” na jedzenie.

Kategorie wydatków

Stwórz kilka kategorii wydatków. Możesz je z czasem zmienić. Ostateczna lista kategorii „stworzy się”  sama po roku. Oszacuj ile wydasz w każdej z kategorii. Pamiętaj, że prowadzenie budżetu i oszczędzanie nie ma polegać wyłącznie na tym, by rezygnować z wszystkiego co możliwe. Od czasu do czasu zrób sobie małą nagrodę. Wyjdź do kina czy kup jakąś książkę. Będzie to nagroda za wytrwanie w oszczędzaniu.

Przygotuj się na większe wydatki

Zdarzają się wydatki, które musisz ponieść np. raz w roku. Może to być ubezpieczenie samochodu, czy urodziny kogoś w rodzinie. Zaplanuj ile będziesz musiał na ten cel wydać i podziel tę kwotę na 12 miesięcy. Regularnie odkładaj określoną kwotę by wystarczyło na ten wydatek.

Długi i budżet domowy

W odrębnej tabelce spisz wszystkie swoje zobowiązania wobec instytucji finansowych (długi). Rozpisz sobie raty i terminy spłat.

Oszczędności

W każdym miesiącu wpisz też ile udało ci się zaoszczędzić. Pamiętaj, że musisz mieć zawsze fundusz rezerwowy na nieprzewidziane wydatki

Gdy stworzysz sobie wszystkie te tabelki zbij je w całości i zobacz, ile zarabiasz i ile wydajesz. Jeśli okaże się, że wydatki są zbyt duże, koniecznie musisz zacząć oszczędzanie. Wiedz, że ograniczanie wydatków prędzej czy później się zemści. Nie da się bowiem cały czas ciąć kosztów. Najlepszym sposobem na poprawę stanu budżetu domowego jest zwiększanie przychodów. Jak? O tym przeczytasz w innych naszych tekstach.

***

Podziel się w komentarzu swoim doświadczeniem. Czy da się panować na budżetem domowym/ Sprawdza się metoda kopertowa?