Budżet domowy – przykład

0
1230
budżet domowy

Budżet domowy przykład. Pomyśl o swoich pierwszych zarobionych pieniądzach: dochodach z opieki nad dziećmi lub zyskach z pracy w niepełnym wymiarze godzin. Czy otrzymałeś z nimi jakieś instrukcje?

Obecnie wydaje się, że instrukcje są dołączone do najprostszych urządzeń, a mimo to, mając do czynienia z czymś tak ważnym, jak kontrola budżetu, musimy sami to rozgryźć. Nikt nie rodzi się z umiejętnościami zarządzania pieniędzmi. Zanim będziemy dorośli, oczekuje się, że będziemy w stanie skutecznie zarządzać naszymi pieniędzmi; jednak niewielu z nas uczy się, jak. Dlatego wielu ludzi doświadcza zwykłych emocji, które pojawiają się, gdy nie wiedzą, jak coś zrobić dobrze.

Podobnie jak prowadzenia samochodu lub gry na instrumencie, umiejętność zarządzania pieniędzmi musisz się nauczyć, i nigdy nie jest za późno, aby zacząć! Takie postępowanie zazwyczaj przynosi natychmiastowe korzyści. Ludzie mogą nie zarabiać więcej, jeśli dobrze sobie wszystko zaplanują, ale będą mogli mądrze wykorzystać już posiadane pieniądze. Dlatego budżet domowy – przykład to potrzebne narzędzie, które krok po kroku wskaże, do czego zacząć.

Etapy budowania budżetu obejmują:

  • Krok 1: Ustawianie celów;
  • Krok 2: Identyfikacja dochodów i wydatków;
  • Krok 3: Oddzielenie rzeczywistych potrzeb od zachcianek;
  • Krok 4: Projektowanie budżetu;
  • Krok 5: Wprowadzenie planu w życie;
  • Krok 6: Zarządzanie wydatkami sezonowymi;
  • Krok 7: Patrzenie w przyszłość.

Ktoś, kto zarządza finansami w odpowiedzialny sposób, ma spokój ducha i wie:

  • Ile płaci za koszty utrzymania;
  • Utrzymuje długi na rozsądnym poziomie;
  • Oszczędza na wydatki, które sprawiają, że życie jest przyjemne;
  • Unika ciągłego niepokoju o pieniądze.

Właściwe zarządzanie pieniędzmi nie wymaga magicznej formuły, aby znaleźć więcej pieniędzy. Oznacza to po prostu maksymalne wykorzystanie posiadanych środków.

Zanim zaczniesz czytać dalej, spójrz na swój obecny poziom umiejętności zarządzania pieniędzmi. Odpowiedz na następujące pytania zgodnie z prawdą, na podstawie tego, co robisz dzisiaj. Zadaj sobie pytanie, ile wysiłku wkładasz w zarządzanie własnymi pieniędzmi? Czy śledzisz, ile wydałeś w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca? Ile razy żałujesz, że wydajesz tyle pieniędzy na coś, co przyniesie ci tak małe korzyści?

Nie musisz nikomu udostępniać swoich odpowiedzi, służą one jedynie do określenia, w jaki sposób możesz poprawić swoje umiejętności zarządzania pieniędzmi. Budżet domowy przykład powinien szukać odpowiedzi właśnie na te pytania.

Plan na pieniądze w z góry określonym przedziale czasu

Podstawą dobrego zarządzania pieniędzmi jest budżet. Jednak dla wielu ludzi słowo „budżet” wywołuje uczucie strachu lub frustracji. Twój budżet to twój plan na pieniądze w z góry określonym przedziale czasu. Opiera się na dokonanych wyborach i zidentyfikowanych priorytetach.

Budowanie planu wydatków lub budżetu jest procesem krok po kroku. Po zakończeniu, budżet jest solidną podstawą, dzięki której możesz zarządzać bieżącymi dochodami i wydatkami oraz planować przyszłe możliwości.

Na bieżąco wpisuj poniesione wydatki

Zacznij od stworzenie kolumn, które będą odpowiadały twoim dochodom (ze wszystkich źródeł, także nieregularnym) oraz wydatkom. Na początku bardzo dokładnie ustal kategorie (rachunki stałe, rachunki nieregularne, jedzenie, przyjemności, używki, chemia, lekarstwa, zwierzęta etc.), dopasowując je ściśle do swojej sytuacji. Następnie we wszystkich tych kategoriach na bieżąco wpisuj poniesione wydatki. Możesz także od razu założyć, ile chcesz oszczędzić, i po prostu rozłożyć pozostały budżet na poszczególne kategorie. W niektórych będzie to łatwiejsze, bo na przykład masz stałe raty płatności kredytu albo rachunki za internet. W przypadku innych musisz przyjąć pewne założenia.

Przed rozpoczęciem każdego miesiąca przemyśl, czy znajdą się w nim jakieś szczególne okazje i nieregularne wydatki. Do takich należą na przykład święta, wizyta u dentysty, wakacje, urodziny etc. W ten sposób będziesz mógł także przemyśleć, które wydatki nie są konieczne i można je nieco przyciąć.

CZYTAJ NASZĄ PORADĘ Kalkulator wydatków – budżet domowy