Co jest lepsze. Lokata czy konto oszczędnościowe? Różnice? Gdzie większy zysk?

0
893
lokata

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe to zdecydowanie najpopularniejsze produkty bankowe,  które pozwalają deponować nadwyżki finansowe. Jakie są między nimi różnice i który produkt bardziej się opłaca?

Zacznijmy od lokaty bankowej. Lokata bankowa jest produktem depozytowym zakładanym na określony czas. Najczęściej występują lokaty na 1, 3,6 lub 12 miesięcy. Znajdziemy jednak takie na kilka lat ale i na kilka dni. Lokata to zobowiązanie do przetrzymania pieniędzy na umówiony czas. Jeśli będziemy chcieli z pieniędzy skorzystać wcześniej, czyli zerwać lokatę, zwykle poniesiemy konsekwencje takiego zachowania. W takim przypadku albo dostaniemy mniejsze odsetki albo nie będą one naliczone w ogóle. W przypadku lokaty bankowej możemy od razu określić ile zyskamy, jeśli dotrzymamy do końca terminu.

Oprocentowanie lokat

Lokaty najczęściej oferowane są ze stałym oprocentowaniem. Można jednak znaleźć te ze zmiennym oprocentowaniem. Najczęściej są to oferty promocyjne, gdy np. zakładając lokatę roczną, przez pierwsze trzy miesiące podniesione jest oprocentowanie naszej lokaty. Może też się zdarzyć, że jeśli lokata zawierana jest na bardzo długi okres (np. na dwa lata), wtedy oprocentowanie będzie się zmieniać. Podobnie w przypadku lokat progresywnych. Lokata reklamowana jako ta z oprocentowaniem 3,5% faktycznie może osiągać taki wynik ale np. tylko w ostatnim miesiącu. Wcześniej to oprocentowanie jest niższe.

Lokata terminowa będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby, która dysponuje większą kwotą i nie będzie jej wydawać przez dłuższy czas. To, że zerwanie przed terminem spowoduje utratę odsetek, dla wielu osób stanowi skuteczną barierę psychiczną, która chroni przed tym by nie wydawać tych pieniędzy. Stałe oprocentowanie lokaty działa też na naszą korzyść jeśli spadają stopy procentowe. Działa to też w drugą stronę. Jeśli stopy rosną, to w przypadku lokaty bankowej o stałym oprocentowaniu realnie otrzymamy mniejszą kwotę.

Konto oszczędnościowe – co to jest?

Konto oszczędnościowe zapewnia dużo większą swobodę w dysponowaniu środkami. Wszystko dlatego, że można je w każdej chwili wpłacić i wypłacić. Oczywiście, żeby nie było zbyt pięknie, banki ograniczają takie dyspozycje i każą sobie dodatkowo płacić np. za każdy drugi przelew w miesiącu. Jeśli więc wypłat z konta oszczędnościowego będziemy robili bardzo dużo, to nie dość, że opłaty zjedzą nam odsetki, to może się jeszcze zdarzyć, że stracimy część kapitału.

Konto oszczędnościowe jest świetnym produktem dla tych, którzy chcą oszczędzać w sposób regularny, wpłacając niewielkie kwoty. Konto oszczędnościowe jest więc wtedy funduszem rezerwowym, do którego można sięgnąć gdy potrzebujemy dodatkowych środków. Jak już wspomniałem, banki często ograniczają zbyt częste wypłaty z konta oszczędnościowego. Jeśli więc czujesz, że będziesz potrzebować dodatkowych środków częściej niż raz w miesiącu, to warto założyć kilka kont oszczędnościowych.

Konto czy lokata. Co jest lepsze?

Odpowiedź na pytanie, który produkt jest lepszy nie jest wcale taka trudna. Wiele zależy bowiem od tego, w jaki sposób chcesz oszczędzać. Jeśli masz jednorazowo wysoką kwotę i zależy ci na jej dobrym ochronieniu i „przetrzymaniu” dłuższy czas, to bez wątpienia lepsza będzie lokata. Gdy natomiast chcesz regularnie oszczędzać niewielkie kwoty ale jesteś świadomy tego, że często potrzebujesz „wspomóc” budżet dodatkową kwotą, to lepiej skorzystać z opcji konta oszczędnościowego.