Co to jest leasing konsumencki? Leasing, a osoba prywatna

0
1303
leasing

Leasing kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem przeznaczonym dla firm. W niektórych wypadkach można będzie z takiego rozwiązania skorzystać jako osoba prywatna.

Co to jest leasing?

Definicję leasingu wyjaśnię na przykładzie samochodu. Leasing pozwala korzystać z niego w zamian za comiesięczne raty dla leasingodawcy (firmy, która finansuje samochód). W największym uproszczeniu: firma leasingowa kupuje samochód, z którego chcesz korzystać. Płaci za niego dealerowi i przekazuje ci w użytkowanie. Ty co miesiąc płacisz raty w ustalonej wysokości. Na koniec umowy możesz wykupić na samochód na własność lub wziąć w użytkowanie inny.

Żeby zawrzeć umowę leasingu należy zwykle na początku wnieść opłatę początkową. Najczęściej wynosi ona od 0 do nawet 30%. W umowie leasingu formalności ograniczone są do minimum. Wszystko dlatego, że nie jest to typowy kredyt, a umowa, która zakładająca możliwość korzystania z danego przedmiotu. W tym wypadku samochodu.

Stąd firma leasingowa sprawdzi też twoją zdolność kredytową. Nie będzie to jednak proces tak dokładny, jak np. w przypadku kredytu samochodowego. Najczęściej stosuje się tutaj procedurę uproszczoną. Wystarczy złożyć oświadczenie o wysokości dochodu, a także zobowiązać się do wykorzystywania pojazdu zgodnie z zasadami.

Umowa leasingu

Jeśli decydujesz się na leasing, musisz wiedzieć, że przez cały czas trwania umowy leasingowej to nie ty jesteś właścicielem pojazdu. Ty tylko je „wypożyczasz” płacąc za to raty miesięczne. Musisz też samodzielnie ponosić inne opłaty związane z użytkowaniem samochodu. Sam płacisz za paliwo, wymianę oleju, często też za przeglądy, a także ewentualne naprawy.

Sprawdź naszą poradę:

>>>Leasing aut dla osób prywatnych. Kalkulator<<<

Dodatkowo firma leasingowa ma prawo określić reguły korzystania z samochodu. Może np. ograniczyć wyjazdy pojazdem poza granice kraju, a także nałożyć roczny limit kilometrów. Jeśli więc np. przejedziesz więcej niż 20 tys lub 30 tys. rocznie to za każdy kilometr ponad to będziesz płacił dodatkową opłatę.

Oczywiście rosnąca konkurencja między firmami leasingowymi powoduje, że oferty są coraz atrakcyjniejsze, a procedury prostsze, to pewne ograniczenia wciąż istnieją.

Leasing samochodu

Firmy leasingowe nie mają „na stanie” żadnych samochodów dostępnych od ręki. Nie zajmują się bowiem sprzedażą samochodów. Firmy tylko je finansują. Twoim zadaniem jest wybrać sobie konkretny model u dealera, a firma leasingowa go kupi w twoim imieniu. Rata leasingowa obliczona jest w ten sposób by pokryć utratę wartości samochodu w czasie, a także zysk firmy leasingowej.

W koszty leasingu trzeba też wliczyć składkę ubezpieczeniową. Najczęściej spotykane warianty to płatność jednorazowej składki za cały rok lub doliczanie ubezpieczenia do każdej miesięcznej raty leasingowej. Skoro już jesteśmy przy ubezpieczeniu. Samochód finansowany przez firmę leasingową musi mieć pełny pakiet OC i autocasco chroniący pojazd w przypadku jego zniszczenia lub utraty. Firma leasingowa chce się w ten sposób zabezpieczyć przed utratą przedmiotu finansowania (czyli samochodu).

Nie płacę rat leasingowych. Co się dzieje?

Firmy leasingowe bardzo rzetelnie podchodzą do wszelkich rozliczeń. Czasem wystarczy niewielkie opóźnienie w spłacie rat leasingowych i dostajesz powiadomienie o tym by zwrócić pojazd. Skoro nie płacisz, oddaj samochód. Taki pojazd szybko wystawiany jest wtedy na sprzedaż. Jeśli więc płaciłeś raty np. przez rok, a potem przestałeś i samochód został zwrócony firmie leasingowej, nie dość, że nie masz szansy na wykupienie pojazdu, to nie masz możliwości odzyskania pieniędzy, które płaciłeś w ramach wynajmu.

Ubezpieczenie w przypadku firmy leasingowej

Jeśli samochód leasingowy będzie miał szkodę (np. ulegnie wypadkowi albo zostanie skradziony) wszystkimi formalnościami zajmie się firma leasingowa. Przy okazji warto podkreślić, że leasingowany samochód musi być zwykle ubezpieczony w firmie preferowanej przez firmę leasingową. Jeśli będziesz chciał wybrać swoją, zaprzyjaźnioną firmę ubezpieczeniową, leasingodawca najchętniej pobierze za taką zmianę dodatkową opłatę.

A skoro już przy opłatach dodatkowych jesteśmy – firma leasingowa pobiera dodatkowe pieniądze za rejestrację pojazdu, za wszelkie zmiany w umowie (np. skrócenie lub wydłużenie umowy), opłaty manipulacyjne naliczane przy opóźnieniu w spłatach, a także za wystawienie różnych dokumentów (np. potwierdzenie, że umowa leasingu została zawarta).

Leasing jest produktem, którym interesują się przede wszystkim przedsiębiorcy. Chodzi o możliwość odliczenia podatków od takiej umowy. Jest to więc skuteczny sposób na zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, a przez to ograniczenie podatku.

W przypadku leasingu konsumenckiego trudno mówić o takiej korzyści. Osoba, która nie prowadzi firmy nie odliczy od podatku wydatków związanych z leasingiem. Leasing ma jednak zasadniczą zaletę w stosunku do kredytu samochodowego (i to zarówno w przypadku leasingu dla firm, jak i dla osób prywatnych). Takie finansowanie zakupu pojazdu nie obciąża naszej zdolności kredytowej. Wszystko dlatego, że tylko korzystamy z pojazdu i nie jesteśmy jego właścicielami. W przypadku problemów finansowych, pojazd wraca do właściciela, a my nie musimy płacić kolejnych rat. Przy kredycie trzeba będzie rozliczyć całe zobowiązanie, niezależnie od tego, czy jesteśmy na to przygotowani finansowo, czy nie.