Czy można wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

0
796
nieruchomości

Rata, która nie obciąża zbytnio budżetu to podstawowa cecha kredytu hipotecznego, na który zwracają uwagę osoby chcące sfinansować w ten sposób zakup nieruchomości. Można ją skutecznie obniżyć, wydłużając czas spłaty. Czy można spłacić kredyt hipoteczny wcześniej?

Banki umożliwiają spłaty kredytów hipotecznych na 10, 20, a nawet 35 lat. Jeśli porównamy dwa kredyty hipoteczne w tym samym banku (na tę samą kwotę i z tym samym oprocentowaniem) to wydłużenie czasu spłaty kredytu o kilka lat, może znacząco obniżyć ratę kredytu.

Czy można spłacić kredyt hipoteczny wcześniej?

I choć finansowanie zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego jest jednym z najtańszych modeli są tacy, którzy nie chcą czekać z rozliczeniem kredytu tak długo i rozważają spłatę przed czasem. Czy można spłacić kredyt hipoteczny wcześniej?

Jeszcze do połowy 2017 mogły dowolnie ustalać zasady wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Najczęściej pobierały za taką czynność dodatkową prowizję. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że prowizja za spłatę kredytu przed terminem może być pobrana tylko wtedy gdy kredyt spłacany jest w całości w ciągu 3 lat licząc od momentu, kiedy rozpoczęto spłatę takiego kredytu przy czym prowizja taka nie może być wyższa niż 3 proc. wartości spłacanej kwoty. Ważne też, że nie może być większa niż odsetki, które są naliczone od spłaconej kwoty przez rok od momentu kiedy nastąpiła faktyczna spłata.

Jak skrócić spłatę kredytu?

W sytuacji gdy dysponujesz większą gotówką i chcesz szybciej uwolnić się od kredytu hipotecznego, możesz nadpłacić kredytu albo dokonać spłaty całkowitej. W pierwszym przypadku spłaca się kwotę wyższą niż ta, która wynika z raty kredytu. W efekcie skraca się okres kredytowania. Druga możliwość dotyczy spłaty całej kwoty przed terminem. W takiej sytuacji wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję do banku. Jeśli dzieje się to później niż trzy lata po rozpoczęciu jego spłaty, bank nie pobierze prowizji.

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?

Wyobraź sobie sytuację, że dostajesz sporą gotówkę i chcesz wcześniej spłacić kredyt hipoteczny. Zanim to jednak zrobisz, warto sprawdzić czy to ci się opłaca. Wcześniejsza spłata to przede wszystkim oszczędność związana z redukcją kosztów. Wszystko dlatego, że po spłacie nie będziesz musiał płacić odsetek od pożyczonego kapitału.

Po drugie, jeśli spłacisz kredyt, nie będziesz musiał utrzymywać dodatkowych produktów, które przy okazji kredytu zostały ci zaoferowane. Chodzi tu np. o kartę kredytową albo konto. No i wreszcie spłata kredytu zwiększa zdolność kredytową. Spłata kredytu pozwala też uwolnić hipotekę z nieruchomości. W związku z tym może być zabezpieczeniem dla innego zobowiązania.

SPRAWDŹ CO TO JEST Odwrócony kredyt hipoteczny. Jak to działa?