Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

0
929
karta-kredytowa

Karta kredytowa i debetowa wyglądają praktycznie tak samo i na pierwszy rzut oka można je pomylić. Czym jednak różni się karta debetowa od karty kredytowej? Przygotowaliśmy krótki poradnik

Na polskim rynku funkcjonują cztery rodzaje kart. Najpopularniejsze są karty debetowe i karty kredytowe. Mamy jeszcze karty przedpłacone, a także karty obciążeniowe (spotykane rzadziej).

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa jest wydawana do zwykłego rachunku bankowego (tzw. ROR). Karta debetowa umożliwia płacenie nią za zakupy, a także wypłaty gotówki w bankomatach lub punktach realizujących wypłaty gotówkowe z kart (tzw. cashback). Karta taka powala wykorzystać tylko taką kwotę jaka znajduje się na rachunku bankowym. Jeśli mamy możliwość skorzystania z debetu (salda ujemnego na koncie) to wtedy możemy robić zakupy ponad standardowe saldo rachunku. Jeśli na rachunku nie będzie wystarczającej kwoty, transakcja nie zostanie zrealizowana.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa działa niezależnie od zwykłego konta bankowego. Najprościej rzecz ujmując jest to kredyt z określonym limitem. Korzystając z karty kredytowej płacimy pieniędzmi banku. To po prostu korzystanie z limitu kredytowego. Do karty kredytowej przypisany jest specjalny rachunek bankowy, którego maksymalne saldo wynosi tyle ile zaoferowany przez bank limit kredytu.

Kartą kredytową można płacić aż do osiągnięcia limitu zadłużenia. Każda karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy, który wynosi około pięćdziesięciu dni. Jeśli w tym okresie spłacimy całe zadłużenie, nie zapłacimy od niego odsetek. Będzie to więc darmowy kredyt.

W przypadku wyliczania długości okresu bezodsetkowego musimy być świadomi, że składa się on z dwóch elementów: cyklu rozliczeniowego i czasu na spłatę. Cykl rozliczeniowy to miesiąc (nie jest on jednak równy miesiącowi kalendarzowemu. Liczy się go od  momentu uruchomienia karty. Dostajemy wtedy zestawienie wszystkich transakcji z karty. Przy okazji znajduje się tam też saldo zadłużenia. W zestawieniu podawany jest też termin, w którym trzeba spłacić zadłużenie.

Okres bezodsetkowy

Czas na spłatę zadłużenia jest to czas liczony od zamknięcia okresu rozliczeniowego do terminu spłaty zadłużenia. Jeśli karta ma okres bezodsetkowy wynoszący 58 dni, to od zamknięcia cyklu rozliczeniowego mamy 28 dni na spłatę zadłużenia. Jeśli spłacisz całość, a dodatkowo dokonywałeś tylko płatności bezgotówkowych, taki kredyt będzie darmowy. Warto pamiętać, że jeśli z karty kredytowej wypłacisz gotówkę (np. w bankomacie) to odsetki są liczone od momentu transakcji i nie będzie w tym przypadku miał zastosowania okres bezodsetkowy.

Zagrożeniem karty kredytowej jest jej spore oprocentowanie w momencie gdy nie rozliczymy wszystkich transakcji (nie dokonamy spłaty całości zadłużenia). Wtedy ponosimy po prostu koszty jakbyśmy korzystali z normalnego kredytu.

Bankowa karta prepaid

Karty przedpłacone nie są powiązane z podstawowym rachunkiem bankowym. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite bezpieczeństwo środków. Jeśli ktoś niepowołany skorzysta z takiej karty, to ryzykiem objęta jest wyłącznie kwota, którą „załadowana” jest karta. W przypadku karty prepaid nie można bowiem wydać więcej niż to co wcześniej zostało wpłacone. Jest to dobre rozwiązanie np. dla dzieci, którym chcemy w ten sposób wypłacić kieszonkowe.

Jak działa karta obciążeniowa?

Karta obciążeniowa jest bardzo rzadko wydawaną kartą. Działa podobnie jak karta kredytowa. Można skorzystać z ustalonego z góry limitu kredytowego. Różnica polega na tym, ze zadłużenie spłaca się automatycznie i zawsze w całości. W przypadku karty obciążeniowej nie trzeba mieć konta w banku.

Karta płaska, a karta wypukła. Różnice

Karta debetowa i karta kredytowa jak już podkreślaliśmy wcześniej nie różnią się od siebie. To użytkownik ma obowiązek sprawdzenia, jakiego rodzaju karty używa. Sposób użytkowania wszystkich rodzajów kart jest bowiem identyczny.

Jeszcze kilka lat temu karty łatwiej było je rozróżnić. Karty debetowe były płaskie, a karty kredytowe wypukłe. Po prostu litery i cyfry były wytłoczone na karcie. Wszystko dlatego, że przed laty karty kredytowe „odbijano” w specjalnych urządzeniach. Dziś już się ich nie używa, a wypukły wzór mają już nawet karty debetowe. Zróżnicowanie wiec w tym zakresie nie występuje.

Czytaj również: Jak płacić kartą za granicą