Czym są przelewy SORBNET, czyli jak szybko przelać dużą sumę pieniędzy?

0
3292
przelew-sorbnet

Bankowy system błyskawicznych przelewów SORBNET to idealne rozwiązanie dla osób, które natychmiast muszą przelać bardzo dużą sumę pieniędzy (nawet powyżej 1 mln zł) – np. kontrahentowi lub rodzinie za granicą. Za jego pomocą można przetransferować dowolną kwotę, również w euro. Ile wynosi prowizja pobierana przez banki za tego typu usługę?

SORBNET (System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim) to system rozrachunkowy, za pomocą którego w Polsce musi zostać zrealizowany każdy przelew na równowartość 1 mln zł lub wyższą. Jeśli klient ma takie życzenie, bank oczywiście przeprowadzi również transfer pieniędzy na znacznie niższą sumę. Zwykle środki trafiają na konto odbiorcy w ciągu kilku minut, a maksymalnie godziny. Cena jednorazowego przelewu w największych polskich bankach wynosi od 15 do 40 zł.

SORBNET – jak system błyskawicznych przelewów pieniędzy działa w praktyce?

Najczęściej z systemu SORBNET korzystają firmy oraz zamożne osoby, które szybko potrzebują przelać środki. Zwykle powyżej 1 mln zł. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiego rozwiązania skorzystał przeciętny klient banku, jeśli zależy mu aby pieniądze błyskawicznie trafiły na konto odbiorcy. W SORBNET można zlecić transfer na dowolną kwotę. To duża zaleta, ponieważ ekspresowe przelewy Express Elixir posiadają ograniczenie do 100 tys. zł, a usługa BlueCash do 20 tys. zł.

Natomiast minusem SORBNET jest to, że działa jedynie od poniedziałku do piątku od godzin porannych do 17. Jeśli więc zlecimy przelew w weekend, pieniądze na koncie odbiorcy zostaną zaksięgowane dopiero w poniedziałek. W związku z tym najkorzystniej jest zlecać transfer środków w dni robocze do godziny 16. Dzięki temu mamy pewność, że dotrą one na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut lub maksymalnie godziny (uzależnione jest to od szybkości działania naszego banku).

Ile kosztuje jednorazowy przelew w SORBNET?

Średnia wartość przelewu w SORBNET wynosi około 18 mln zł. Jeśli jednak bardzo zależy nam na szybkim przelaniu dużej sumy pieniędzy, opłaty za tę usługę wcale nie są wysokie w największych polskich bankach. Naliczana przez instytucje finansowe prowizja jest niższa, gdy kwota transferu środków przekracza 1 mln zł:

  • Alior Bank (32 zł za jednorazowy przelew poniżej 1 mln zł, 15 zł od 1 mln zł i powyżej tej kwoty),
  • mBank (40 zł za jednorazowy przelew niezależnie od jego wysokości),
  • Santander Consumer Bank Polska (40 zł za jednorazowy przelew poniżej 1 mln zł, 20 zł od 1 mln zł i powyżej tej kwoty),
  • PKO BP (40 zł za jednorazowy przelew poniżej 1 mln zł, 20 zł od 1 mln zł i powyżej tej kwoty).

Najtaniej za jednorazowy przelew poniżej 1 mln zł za pośrednictwem SORBNET zapłacimy w Santanderze (20 zł), a najdrożej w mBanku i PKO BP (40 zł).

SORBNET – czy to się opłaca przeciętnemu klientowi banku?

Zdecydowana większość przeciętnych klientów banków z SORBNET skorzysta tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. zakup mieszkania czy nowego samochodu, kiedy szybko trzeba przelać kwotę wyższą niż 100 tys. zł. Natomiast jeśli ta suma będzie niższa, łatwiej jest skorzystać z usługi Express Elixir lub BlueCash. Największe polskie banki posiadają je w swojej ofercie.

W systemie Express Elixir jednorazowa kwota przelewu nie może być wyższa niż 100 tys. zł. Nad bezpieczeństwem operacji czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Z kolei usługę BlueCash oferuje prywatny operator Blue Media, a maksymalna suma transferu nie może przekraczać 20 tys. zł.

Większość największych polskich banków zarówno w usłudze Express Elixir, jak i Blue Cash za przelew pobiera od klientów opłatę w wysokości 5 zł. Jednorazowo najwyższą kwotę możemy przelać w ING (do 100 tys. zł) i Idea Banku (do 50 tys. zł). Natomiast najmniejszą w PKO BP oraz w Eurobanku (3 tys. zł jednorazowo, 6 tys. zł dziennie).