Dekalog oszczędnickiego, czyli jak zbudować rezerwę finansową

0
797
historia pieniądza

Odkładanie pieniędzy nie zawsze jest przyjemne. Dlaczego? Bo musisz odmówić sobie wielu przyjemności, a przynajmniej odłożyć je na pewien czas. Są jednak sposoby by oszczędzanie nabrało bardziej „ludzkiego” wymiaru i nie wymagało tak wielu wyrzeczeń.

Oszczędzanie jest trudne ale jest kilka podstawowych zasad, które mogą ci w tym pomóc. Zasady, które prezentuję mogą wydawać się banalne ale zawsze warto je przypomnieć.

Oszczędności transportowe

Jeśli nie wiesz jak oszczędzać, przeanalizuj dokładnie swoje wydatki. Zobacz, ile wydajesz na transport. Jeśli mieszkacie w kilka osób blisko pracy, zabierajcie się na zmianę jednym samochodem. W dużym mieście możesz też jeździć rowerem albo hulajnogą.

Oszczędności na żywności

Na pewno ogranicz wizyty w kawiarniach i restauracjach. Liczyłeś ile miesięcznie wypijasz kaw „na mieście”? Do pracy weź kanapki albo danie, które możesz samodzielnie odgrzać. Nie dość, że oszczędzisz, to potrawa na pewno będzie zdrowsza

Oszczędzanie na wyjazdach wakacyjnych

Im wcześniej rezerwujesz wakacje, tym taniej. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj wyjazdy poza sezonem. Wyjeżdżaj też w mniej uczęszczane miejsca i jeśli potrafisz się zorganizować, załatwiaj wakacje samodzielnie, a nie z biurem podróży. Choć biura podróży mają coraz tańsze wycieczki, często zabierają klientów do kurortów, w których za wiele atrakcji trzeba dodatkowo zapłacić, a to znacząco podnosi koszty.

Oszczędzanie w domu

Jeśli sporo wydajesz na prąd, możesz spróbować znaleźć tańszego dostawcę. Nie zapominaj o urządzeniach pozostawionych w trybie czuwania. Odłączaj je z prądu. Kupuj produkty na lokalnych bazarkach, kupuj żywność z dnia na dzień, zamiast chodzić do marketu. W takim modelu mniej prawdopodobne jest, że wydasz więcej.

Oszczędne usługi bankowe

Regularnie śledź zmiany wprowadzane przez twój bank. Jeśli jakaś usługa o tej pory była darmowa, a teraz musisz za nią płacić, koniecznie zmień bank. To tylko chwila, a oszczędność może być znacząca

Usługi telekomunikacyjne – gdzie najtaniej

Choć abonamenty są dziś tanie (najniższe to niewiele ponad 30 zł miesięcznie), jeśli rozmawiasz malutko, zdecyduj się na telefon na kartę. Sprawdź, czy nie masz włączonych płatnych usług, z których nie korzystasz, a za które musisz płacić.

Oszczędzanie na odzieży

Dobrze układaj swoją garderobą. Wybierz produkty lepszej jakości, które zostaną z tobą dłużej. Tanie koszulki czy sukienki z „sieciówek” są zwykle tylko na kilka razy.

Oszczędzam. Co z rozrywkami?

Jeśli włączysz u siebie tryb „oszczędzanie” na pewno ograniczysz spotkania towarzyskie „na mieście”. Zamiast filmu w kinie, możesz go obejrzeć w domu. Musisz pamiętać, żeby jednak nie przesadzić z oszczędnościami. Czasem warto nagrodzić się jakąś drobnostką za to, że udało się wytrwać w oszczędzaniu.

Odkładanie małych kwot

Ustal, że co miesiąc odkładasz określoną kwotę. Może to być nawet 50 zł. Jeśli uda cię zebrać przez kilka miesięcy jakąś kwotę, będziesz w stanie zbudować niewielki fundusz ratunkowy.

Sprawdź nasz Kalkulator wydatków – budżet domowy