Dobra brama garażowa. Jak wybrać?

0
1661
brama_garazowa

O odpowiednim zabezpieczeniu aut i innych rzeczy, przechowywanych w garażu, warto pomyśleć już na etapie tworzenia czy kupowania projektu domu. Nie każde z dostępnych bram garażowych zapewnią właściwy komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

Na szczęście, przenalizowanie wszystkich za i przeciw przed rozpoczęciem budowy, pozwoli na wprowadzenie niezbędnych modyfikacji, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku dostępnych jest wiele bram garażowych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad kolorem, trzeba będzie podjąć decyzję co do jednego z czterech rodzajów. Oczywiście, brama musi pasować stylem do budynku i mieścić się w zaplanowanym budżecie, ale poza tym musi istnieć fizyczna możliwość jej zamontowania. Każdy z wymienionych niżej wariantów ma inne wymagania techniczne.

Zakup działki rolnej – czy da się na niej wybudować dom?

Najstarszym i zarazem najtańszym typem są bramy rozwierne, otwierające się na boki. Niska cena jest ich niebywałą zaletą, jednak w porównaniu z innymi, okazują się uciążliwe w eksploatacji.  Nie każdą bramę rozwierną można wyposażyć w napęd elektryczny, co oznacza konieczność każdorazowego, ręcznego otwierania i zamykania skrzydeł. Ponadto  coraz trudniej znaleźć omawiany rodzaj w ofercie wiodących producentów. Zainteresowani zmuszeni będą do współpracy z rzemieślnikami, którzy mogą stwarzać problemy z wydaniem gwarancji czy serwisowaniem produktu. Co ważne, bramy rozwierne wymagają do pełnego otwarcia dużych przestrzeni przed garażem.

Większą ilością miejsca przed garażem, powinny dysponować osoby rozważające zakup bramy płytowej (uchylnej). Jej działanie polega na podnoszeniu płyty, zakrywającej wjazd do garażu.

Jeżeli miejsca przed garażem jest niewiele, lub nie ma go wcale, bo garaż wychodzi na ulicę, idealnym rozwiązaniem będzie brama rolowana. Typ ten swoim działaniem  przypomina roletę. Od razu wyposażane są w napęd elektryczny, co znacznie ułatwia użytkowanie.

Działka budowlana czy siedlisko?

Za najbardziej szczelne uznawane są z kolei bramy segmentowe. Dlatego zaleca się ich montaż w garażach ogrzewanych. Podobnie jak rolowane, nie zajmują dużo miejsca i świetnie sprawdzą się przy krótkich podjazdach. Ze względu na sposób segmentowania, dzieli się je na: górne i boczne. Jest to model najbardziej wymagający technicznie.

Wielkość bramy garażowej

Najistotniejszą kwestią jest to ilu stanowiskowy ma być garaż. Jeżeli parkować w nim mają dwa auta, trzeba wziąć pod uwagę modele o większej szerokości. Szczególnie  gdy usytuowanie pomieszczenia i wjazdu komplikują manewrowanie. Możliwość parkowania auta w garażu ma podnosić komfort życia, a nie być powodem codziennej dawki stresu.

Kolejną rzeczą, którą trzeba przeanalizować są gabaryty posiadanych aut.  Im większe, tym potrzeba więcej miejsca. Nie można zapominać o innych sprzętach czy pojazdach trzymanych w garażu. Dobrze by było, gdyby wyprowadzenie roweru czy kosiarki mogło odbywać się bez wystawiania auta na zewnątrz.

Zamawianie bramy i ostateczne pomiary dobrze zostawić na sam koniec budowy i powierzyć jego wykonanie profesjonalistom, na przykład pracownikom wybranego producenta. Grubość tynków, izolacji i innych elementów budynku ma ogromne znaczenie i może zmodyfikować dotychczasowe plany. Jedynie idealnie dopasowana brama będzie spełniała w pełni pokładane w niej nadzieje.

Weryfikacja najemcy lokalu. Jak sprawdzić, czy przyszły lokator będzie płacił?

Wymiary garażu

Wielkość i układ pomieszczenia, do którego ma prowadzić brama to kwestia, której nie można pominąć. Producenci informują, że minimalna długość garażu do zamontowania automatycznej bramy z napędem elektrycznym to 3,3 m. Z kolei minimalna wysokość  nadproża to 210 mm. Węgarki powinny mieć co najmniej 100 mm szerokości, by nadawały się do zamontowania prowadnic.

Jeśli planujesz w garażu okna, podwieszane półki czy szafki , pamiętaj że brama i przynależące do niej mechanizmy także potrzebują miejsca. W zależności od wybranego modelu będzie je trzeba przygotować w innych częściach pomieszczenia.

Wyposażenie dodatkowe

Planując budowę warto zastanowić się, czy usytuowanie garażu i sąsiedztwo są wskazaniem do wyposażenia pomieszczenia w zabezpieczenia przed wodą i wilgocią. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym jest izolacja akustyczna.

Sprawdź także: Last Minute. Wady i zalety wyjazdów last minute