Działka budowlana czy siedlisko?

0
3789
działka budowlana

Inwestycja w nieruchomości jest dobrym pomysłem na lokatę kapitału. Jednak, jak każda ważna decyzja i ta musi zostać podjęta z rozmysłem. Działka budowlana i siedlisko czasem są używane jako synonimy. Jednak rzeczywistość jest inna. To, że są to pojęcia różne to mało powiedziane. Działka budowlana czy siedlisko?

Zrozumienie omawianego zagadnienia nie jest łatwe. W polskich przepisach znajdują się aż trzy definicje działki budowlanej, podczas gdy siedlisko nie doczekało się ani jednej. Jak w takim razie odnaleźć się w tym galimatiasie? Po pierwsze przeczytaj poniższy artykuł. W razie problemów i wątpliwości poproś o pomoc profesjonalistę.

Jak szukać taniej działki budowlanej. Na co uważać?

Rodzaje działek

Działka działce nierówna. W polskich realiach spotkać się można z następującymi ich rodzajami:

  1. działka budowlana
  2. działka siedliskowa
  3. działka rolna
  4. działka leśna
  5. działka inwestycyjna
  6. działka rekreacyjna.

Każda gmina w dokumencie nazywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wskazuje, jakie rodzaje działek występują na jej terenie oraz która nieruchomość ma którą charakterystykę. Przynależność do konkretnej grupy ma kolosalne znaczenie. To od niej zależy, w jaki sposób można wykorzystać dany kawałek ziemi.

Działka budowlana

Pojęcie to doprecyzowują przepisy następujących aktów:

  1. ustawa o gospodarce nieruchomościami
  2. ustawa o planowaniu przestrzennym
  3. rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Podsumowując wszystkie trzy definicje, działka budowlana to teren zabudowany lub taki, który spełnia wymogi realizacji projektu budowlanego, posiadający określone przepisami wymiar, dostęp do drogi oraz wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę. Głównym przeznaczeniem tego typu nieruchomości jest budownictwo, bez względu na to czy powstały obiekt będzie należał do zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej czy o charakterze usługowym.

Najem i kupno nieruchomości. Gdzie są najtańsze mieszkania?

Pozwolenie na budowę 

Osoba zamierzająca postawić budynek na działce budowlanej powinna po sprawdzeniu dokumentacji nieruchomości oraz przeprowadzeniu transakcji zakupu, zdobyć pozwolenie na budowę lub zgłosić ją w odpowiednim urzędzie.

Obecne przepisy nie podchodzą do kwestii budowania domu na działce budowlanej tak restrykcyjne, jak parę lat temu. W przypadku zgłoszenia, już po 30 dniach bez odpowiedzi urzędnika, uznaje się że wydana została milcząca zgoda. Niestety za ułatwienia na tym etapie trzeba zapłacić. Działki budowlane są o wiele droższe niż podobne wymiarowo siedliska.

Co to jest działka siedliskowa?

Działka siedliskowa to określenie, które przeznaczone jest dla nieruchomości, leżących w granicy gospodarstw rolnych. Przepisy nie podają więcej szczegółów. Pomocne w tym zakresie okazuje się orzecznictwo. Zgodnie z sądową interpretacją, są to zabudowane powierzchnie, przynależące do gospodarstwa i będące jego niezbędnymi częściami.

Najprościej rzecz ujmując, siedlisko to działka rolna z zabudowaniami. Ma to niebywałe plusy na przykład cenowe. Działki rolne są tańsze od tych budowlanych, w wielu przypadkach są też położone w ładniejszych miejscach. Jeśli więc bardziej niż  na wygodzie i połączeniu z miastem, zależy ci na zapierających dech w piersiach widokach za oknem, możesz rozpocząć poszukiwania idealnego siedliska.

Nie tylko zakup pod wynajem. Jak inwestuje się w nieruchomości?

Skoro siedlisko jest rodzajem działki rolnej, możliwość jej zakupu jest ograniczona. Osoba niebędąca rolnikiem może kupić tylko nieruchomość o wskazanych przepisami gabarytach – do 0,5 ha. Każdy, kto chce kupić większą działkę musi mieć odpowiedni status. Jest to o tyle ważne, że przy małej powierzchni działki siedliskowej, trudno otrzymać kredyt na budowę domu.

Postępowanie z zakupem działki jest uzależnione od tego czy na upatrzonym gruncie znajduje się już budowla, czy mamy dopiero zamiar ją postawić. Jeśli kupujemy zabudowane siedlisko można wnioskować o przebudowę. Z kolei przy pustym gruncie, trzeba pamiętać że na działce rolnej można postawić jedynie budynek związany z prowadzeniem gospodarstwa. A po jego wybudowaniu, działkę powinno się odrolnić.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny? Uważaj na bankowe pułapki