Fotowoltaika na dachu domu. Uważaj zanim założysz

0
1113
fotowoltaika

Obietnica przetworzenia promieni słonecznych w energię, brzmi niezwykle kusząco. Zwolennicy tego odnawialnego źródła energii zapewniają, że idea oparta na bezpłatnym dostępie do naturalnego światła przy wykorzystaniu specjalistycznej instalacji, umieszczanej na dachu domostwa to same korzyści.

Popularność fotowoltaiki z roku na rok rośnie. Nie powinno to nikogo dziwić, za dostęp do promieni słonecznych nie trzeba płacić, a wykorzystywanie czegoś co i tak jest dostępne, sprzyja i ekologii i ekonomii. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu montażu warto przeanalizować zarówno zalety, jak i wady.

Jak regularnie oszczędzać pieniądze?

Zalety fotowoltaiki

Koszty, które trzeba ponieść na początku, w związku z montażem oprzyrządowania są wysokie, ale można nazwać je opłacalną inwestycją. Po pierwsze ryzyko, że kiedyś zabraknie promieni słonecznych jest o wiele niższe niż w przypadku wyczerpywalnych zasobów innych surowców np. węgla czy gazu. Są więc duże szanse, że przez czas użytkowania, wydatek się zwróci. Ogniwa fotowoltaiczne pracują bez względu na pogodę i w skali roku przynoszą zadowalające efekty.

Po drugie, działająca instalacja pozwala istotnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną oraz uniezależnia od podwyżek cen prądu na wiele lat. I co ważne, od tego roku instalację można odliczyć od podatku.

Jak zarabiać na korepetycjach?

Ponadto wytwarzanie energii z promieni słonecznych jest ciche i nieangażujące. Dobrze zainstalowane panele, nie przeszkadzają w codziennym życiu, nie wpływają też na wygląd budynku. Dodatkowo nie emitują powszechnych zanieczyszczeń np. dymu.

Do zamontowania paneli nie potrzeba żadnych zezwoleń. Ich montaż jest szybki. Dzięki prostym i nieruchomym elementom, instalacja nie wymaga częstego serwisowania i konserwacji.

Wady fotowoltaiki

Prawdą jest, że promienie słoneczne docierają do każdego zakątku globu, ale nie w równym stopniu. Są obszary bardziej i mniej nasłonecznione. Ilość światła zależna jest od: pogody, pory roku i pory dnia. Planując umiejscowienie instalacji, trzeba zadbać o jak największą ekspozycję na słońce. Nawet minimalne zacienienie, negatywnie wpłynie na ilość wytworzonej energii. W nocy produkcja nie odbywa się.

Aby zamontować panele słoneczne trzeba dysponować odpowiednią powierzchnią. Dach powinien być gładki. Okna, kominy, czy konstrukcyjne załamania uniemożliwią instalację.

Rozwiązanie powszechnie nazywane ekologicznym nie w pełni takie jest. Dbałość o środowisko przy wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii jest niezaprzeczalna, ale przy budowaniu paneli fotowoltaicznych nadal ma miejsce emisja gazów cieplarnianych.

Prawodawstwo w Polsce podlega ciągłym modyfikacjom, nie można mieć pewności, że dzisiejsze zapewnienia o ulgach i dofinansowaniach będą aktualne zanim koszty instalacji się zwrócą.

5 aplikacji mobilnych do zarządzania budżetem domowym, które powinieneś znać

Fotowoltaika a zdrowie

Instalacja fotowoltaiczna sama w sobie jest urządzeniem elektrycznym o dużych gabarytach, które generuje prąd. Jest to więc domowa minielektrownia, która z uwagi na umiejscowienie, podlega ciągłemu oddziaływaniu zmiennych warunków atmosferycznych, co może budzić wątpliwości co do jej bezpieczeństwa. Producenci zapewniają, że dobrze zamontowanych urządzeń nie trzeba się bać, nie zwiększają one ryzyka pożaru, uderzenia pioruna czy przeciążeń dachu.

W skutkach ubocznych działania paneli, na próżno szukać widocznych gołym okiem immisji. Pojawiają się jednak głosy, ostrzegające przed ich szkodliwością dla ludzkiego zdrowia. Instalacje, dedykowane odnawialnym źródłom energii, emitują potencjalnie szkodliwe twory „brudnej elektryczności”, takie jak: częstotliwości, elektryczny hałas czy pola elektromagnetyczne.

Odpowiednie jednostki badają wpływ zaobserwowanych zjawisk na stan zdrowia mieszkańców domów wyposażonych w fotowoltaiczne instalacje. Zainteresowanie ekspertów wzbudzają przede wszystkim odczucia, o jakich informują członkowie grup eksperymentalnych. Są to często: nudności, bóle głowy, zmęczenie. Objawy te bardzo trudno powiązać z umieszczonymi na dachu solarami, ale i nie można wykluczyć ich powiązań.

Sprawdź także: Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków