Ile kosztuje ślub?

0
1661
koszt ślubu

Ile kosztuje ślub? Niezależnie czy cywilny, czy konkordatowy zawsze wiąże się z ogromnym przeżyciem, emocjami i często niemałymi wydatkami. Ślub, bo o nim mowa jest w końcu jednym z najważniejszych momentów w naszym życiu. Nic więc dziwnego że młodzi oraz ich rodziny często nie oszczędzają na jego organizacji. Ile kosztuje ślub a ile wesele?

Z jakim wyprzedzeniem należy planować ślub?

Portal Wedding.com w lipcu 2019 roku opublikował najnowszy raport ślubny oparty na badaniu przeprowadzonym trzy miesiące wcześniej. Wśród pytań zadanych nowożeńcom znalazła się m.in. kwestia wyprzedzenia czasowego z jakim planowali uroczystość. Najliczniejsza grupa respondentów bo 32% wskazała na przedział „od roku do półtora roku”. Niewiele mniej badanych (28%) wskazało na odpowiedź „od 1,5 roku do dwóch lat”. ¼ nowożeńców wybrała datę na mniej niż rok przed wydarzeniem. Dla 15 procent par przygotowania rozpoczęły się więcej niż dwa lata przed planowanym terminem uroczystości.

Pamiętaj!

Ponad połowa par przygotowuje ślub nawet dwa lata naprzód. Chcesz mieć zagwarantowane miejsce w wymarzonym lokalu. Szukaj go nawet kilka lat wcześniej!!!

Konta bankowe dla małżonków – czy warto mieć konto wspólne

Na czas przygotowań wpływ może mieć wiele czynników. Z jednej strony może to być kolejka chętnych do konkretnego lokalu weselnego i wynikająca z niej dostępność terminów. Może zdarzyć się również tak, że młodzi chcą zawrzeć związek małżeński w konkretnym terminie wynikającym np. z ważnej rocznicy, rodzinnej tradycji czy… układu liczb w kalendarzu. Tak naprawdę powodów długiego lub krótkiego terminu może być bardzo wiele.

Firmy planujące i organizujące uroczystości weselne znają setki przeróżnych motywacji i starają się dostosować do planów czy też marzeń przyszłych nowożeńców. Znane są przypadki, w których młodzi odłożyli datę ślubu czekając na zakończenie prac restauracyjnych kościoła, w którym bardzo chcieli powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. A nawet przyspieszyli termin ze względu na poważną sytuację zdrowotną kogoś z rodziny.

Kredyt hipoteczny? Uważaj na bankowe pułapki

Jak wybrać fotografa ślubnego?

W przypadku wyborów usługodawców weselnych paleta możliwości jest bardzo szeroka. W tej branży często działa zasada rekomendacji znajomych, zadowolonych z fotografa, kamerzysty, czy firmy kateringowej. Nie bez znaczenia jest również cena usługi. Na przykład obecność fotografa na samym ślubie to koszt maksymalnie kilkuset złotych jednak pakiet z fotoreportażem wesela oraz sesją zdjęciową może iść w tysiące złotych.

Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków

Jak wynika z przytoczonego badania Wedding.com, w procesie wyboru usługodawców nie bez znaczenia jest… rewolucja informatyczna.

Aż 69 procent badanych wskazało, że w podjęciu decyzji dużą rolę odegrały portale ślubne, Facebook oraz fora internetowe. Coraz więcej usługodawców decyduje się na profesjonalne profile firmowe w mediach społecznościowych, które stają się często jedynym cyfrowym portfolio – nawet kosztem stron internetowych. Wciąż ogromne znaczenie ma opinia znajomych – taki sposób wyboru usługodawców wskazała ponad połowa ankietowanych.

W przypadku sal weselnych często mamy do czynienia z kaskadowym efektem. Zadowoleni goście weselni, których ślub jest dopiero przed nimi wybierają te lokale, które przypadły im do gustu. Oczywiście zjawisko to ma także drugą stronę – zła opinia nawet po jednym weselu roznosi się bardzo szybko i może wpłynąć negatywnie na liczbę rezerwacji.

Bilety lotnicze taniej. Jak kupować?

Ile kosztuje ślub cywilny?

Zgodnie z informacjami na stronie obywatel.gov.pl obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 złote. Jeżeli para zdecyduje się na ślub poza urzędem – a taką możliwość dopuszcza prawo – trzeba będzie dodatkowo zapłacić 1000 złotych. Przepisy dopuszczają także możliwości kiedy ślub poza urzędem jest udzielany bez opłat. Dzieje się tak w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (np. w szpitalu) albo z powodu pozbawienia wolności (w więzieniu).

Dodatkowe, pozaurzędowe koszty mogą wiązać się np. z wynajęciem muzyka ok 200 zł.

KOSZTY ŚLUBU CYWILNEGO:

sporządzenie aktu małżeństwa: 84 zł

ślub poza urzędem stanu cywilnego: 1000 zł

 

Ile kosztuje ślub konkordatowy w kościele?

W przypadku ślubu konkordatowego oprócz kosztów w USC związanych ze sporządzeniem aktu małżeństwa, należy liczyć się z innymi wydatkami i są one zależne od wielu czynników. Są parafie, w których z różnych powodów księża udzielają ślubu bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. W większości obowiązuje jednak ofiara „co łaska” wynosząca z reguły kilkaset złotych.

Oprócz tego trzeba liczyć się z opłaceniem organisty oraz innej oprawy muzycznej (skrzypce, śpiew) co łącznie może dać kwotę od 100 do kilkuset złotych. Drobną opłatę (50-100 zł) pobierze także kościelny. Zgodnie z prawem kanonicznym, przed ślubem obwieszczane są tzw. zapowiedzi, których koszt maksymalnie wynosi 200 zł. Dodatkowo zapłacimy także za wystrój kościoła. Profesjonalne firmy życzą sobie za taką usługę od 100 do 600 złotych (dane z forów internetowych).

Koszty ślubu kościelnego:

„zapowiedzi”: 200 zł

ofiara dla księdza: zwyczajowo kilkaset złotych

oprawa muzyczna: 100-300 zł

wynagrodzenie kościelnego: 50-100 zł

wystrój kościoła: 100-600 zł

Jak szukać taniej działki budowlanej. Na co uważać?

To jednak nie wszystkie wydatki. W przypadku ślubu konkordatowego musimy się liczyć z ewentualnymi kosztami odpisów aktu chrztu (plus dojazd do rodzinnej parafii), opłatą za kurs przedmałżeński (zależnie od parafii – najczęściej kilkadziesiąt złotych).

Ile średnio wydajemy na wesele?

Eksperci ślubni często porównują wydatki na wesele do kosztów zakupu samochodu. Dysponując niewielkim budżetem możemy kupić auto za kilka tysięcy złotych, a przy pokaźnych zasobach portfela możemy pozwolić sobie na luksusowy samochód za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. Tak samo jest z weselami.

W te koszty wliczamy wyżywienie (zależne od liczby gości), ewentualne noclegi osób przyjezdnych, oprawę muzyczną, wideofilmowanie, dodatkowe atrakcje…

Czy wiesz, że:

Prawie 40 proc. nowożeńców wydaje na wesele od 41 do 60 tys. złotych

Przekrój jest ogromny. Według badania przeprowadzonego przez Wedding.pl budżet weselny niższy niż 20 tysięcy złotych zaplanowało 8 proc. par. Na przeciwnym biegunie znaleźli się respondenci deklarujący wydatki powyżej 81 tysięcy złotych – było to zaledwie 4 proc. badanych. Oznacza to, że zdecydowana większość miała do wydania na ten cel od 21 do 80 tys. Najliczniejszą grupę – 38 proc. stanowili nowożeńcy liczący się z wydatkiem od 41 do 60 tys. złotych.

Sprawdź także: Konto dla dziecka. Kiedy można je otworzyć?