Ile wynosi kara za brak ważnego OC w 2019 roku?

0
904
ubezpieczenie-oc

W 2019 roku wzrosła kara za brak ważnego OC. Właściciel nieubezpieczonego samochodu osobowego może uszczuplić swoją kieszeń nawet o 4500 zł, czyli o 300 zł więcej niż w ubiegłym roku. Jeszcze głębiej do portfela może sięgnąć posiadacz pojazdu ciężarowego, który za brak ważnej polisy może zapłacić nawet 6750 zł.

Najdotkliwsze kary grożą za jazdę bez ważnego OC powyżej 14 dni. Co ciekawe, aż 75% kierowców jeżdżących bez wykupionego ubezpieczenia zostało wykrytych nie przez policję, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Często posiadacze samochodów nie posiadają ważnej polisy w wyniku własnego niedbalstwa. Do najczęstszych powodów można zaliczyć wygaśnięcie OC poprzedniego właściciela auta, czy przekonanie że nieużytkowany lub niesprawny technicznie pojazd nie wymaga ubezpieczenia.

Co wpływa na wysokość kary finansowej za jazdę bez ważnego OC?

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek zakupić polisę OC. Na wysokość kar za jazdę bez ważnego ubezpieczenia wpływa m.in. ustalana corocznie przez rząd płaca minimalna. W 2019 roku wynosi ona 2250 zł brutto, w porównaniu do 2100 zł w 2018 roku. W efekcie w tym roku wzrosły również opłaty karne dla właścicieli nieubezpieczonych samochodów.

Ile wynosi i kto musi zapłacić karę za brak ważnego OC w 2019 roku?

Kolejnymi czynnikami, które wpływają na wysokość kar za brak ważnego OC, są okres jazdy bez polisy oraz rodzaj pojazdu. Najgłębiej do kieszeni w 2019 roku będą musieli sięgnąć kierowcy, którzy jeździli nieubezpieczonym samochodem powyżej 14 dni. W tym roku opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia auta wyglądają następująco:

  • dla samochodów osobowych (do 3 dni – 900 zł, od 4 do 14 dni – 2250 zł, powyżej 14 dni – 4500 zł),
  • dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów (do 3 dni – 1350 zł, od 4 do 14 dni – 3380 zł, powyżej 14 dni – 6750 zł),
  • dla pozostałych pojazdów (do 3 dni – 150 zł, od 4 do 14 dni – 380 zł, powyżej 14 dni – 750 zł).

Liczenie kierowcy nie wykrycie jazdy bez ważnego OC to zły pomysł

Z szacunków UFG wynika, że w Polsce bez ważnego OC może jeździć nawet 100 tys. kierowców. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 roku, aż 75% przypadków nieubezpieczonych samochodów wykrył Fundusz, a nie np. kontrola policji.

Informacje o nieubezpieczonych właścicielach pojazdów UFG zdobywa przede wszystkim z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych, którą administruje. Jest ona przeszukiwana za pomocą specjalnych algorytmów, które potrafią dotrzeć do kierowców posiadających przerwę w opłacaniu składek OC, a także opóźnienia w zawarciu ubezpieczenia podczas pierwszej rejestracji auta w Polsce.

Jakie są najczęstsze błędy właścicieli samochodów nie posiadających ważnego OC?

Wykrycie braku ważnego OC przez UFG lub policję w praktyce właścicielowi samochodu może wyjść na dobre. Jeśli będzie on sprawcą kolizji bądź co gorsza wypadku drogowego, finansowe konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze niż zapłata kary w wysokości 4500 czy 6750 zł. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, kierowcy powinni pamiętać, że:

  • W razie kupna używanego samochodu, mogą korzystać z OC poprzedniego właściciela jedynie do końca okresu obowiązywania umowy. Po upływie tego terminu polisa wygasa. Oznacza to, że nowy posiadacz auta musi samodzielnie ubezpieczyć auto
  • W 1997 roku zniesiono w Polsce czasową możliwość wyrejestrowania samochodów i motocykli. Jeśli więc nawet trzymamy nieużytkowany pojazd w garażu lub jest on niesprawny, mamy obowiązek wykupić dla niego polisę OC
  • Całoroczne OC przedłużają się automatycznie jedynie w przypadku opłacenia wszystkich rat składki. Jeśli właściciel samochodu o tym zapomni, często nieświadomie jeździ bez ważnego ubezpieczenia
  • Właściciel samochodu w trakcie roku może wypowiedzieć umowę OC towarzystwu ubezpieczeniowemu. Jednak musi pamiętać, aby następnie wykupić polisę u innego ubezpieczyciela.