Indywidualne ubezpieczenie na życie online. Sprawdzamy jak działa Aviva Smart Life

0
1477

Ubezpieczenia na życie zwykle można zawrzeć za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego. Aviva jako jedna z pierwszych firm oferuje takie ubezpieczenie online. Ale produkt jest tylko dla wybranych, a zakres wypłaty ograniczony. Prześwietlam Aviva Smart Life.

Ubezpieczenie na życie ma chronić twoją rodzinę w przypadku twojej śmierci. Tak, twoją rodzinę, a nie ciebie. Jest to produkt, w przypadku którego firma wypłaca określoną kwotę pieniędzy jeśli zajdzie określone zdarzenie. W tym przypadku będzie to twoja śmierć. Musisz pamiętać, że ubezpieczenie na życie nie jest wynagrodzeniem dla rodziny za to, że umarłeś (tak, tak, wciąż są takie osoby, które w ten sposób podchodzą do ubezpieczeń na życie). Ubezpieczenie na życie ma pokryć materialne straty, które poniesie twoja rodzina, gdy np. jesteś głównym żywicielem rodziny.

Ubezpieczenie na życie. Kiedy zakład ubezpieczeniowy odmówi ubezpieczenia?

Żeby zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie, zwykle trzeba spotkać się z przedstawicielem konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Agent ubezpieczeniowy wypełnia wniosek, w którym podaje wiek, płeć, zawód, a także kilka innych informacji, które pomogą towarzystwu ubezpieczeniowemu ocenić ryzyko naszej śmierci.

Aviva idzie o krok dalej. Zaproponowała ubezpieczenie Aviva Smart Life, czyli ubezpieczenie na życie, które można kupić online. Postanowiłem sprawdzić jak działa taki produkt.

Aviva Smart Life – dla kogo

Ubezpieczenie Aviva Smart Life przeznaczone jest dla każdego kto ma więcej niż 18, a mniej niż 50 lat. Umowa zawierana na 5 lat. We wniosku wystarczy podać tylko swoją datę urodzenia, a potem wybrać sumę ubezpieczenia. Aviva proponuje 4 warianty: 25 000 zł, 50 000 zł, 75 000 zł i 100 000 zł.

Nie są wymagane żadne badania lekarskie. Aviva nie rozgranicza nawet płci osoby ubezpieczonej. Podczas wypełniania wniosku trzeba jednak wypełnić krótką ankietę opisującą stan zdrowia.

3 konkretne sytuacje życiowe, w których ubezpieczenie na życie NA PEWNO nie będzie ci potrzebne

Ile kosztuje Aviva Smart Life?

Ubezpieczenie Aviva Smart Life dla osoby urodzonej w 1980 roku na kwotę 100 000 zł kosztuje 52 zł miesięcznie. Każdy rok mniej to 3 zł niższa stawka. Rok więcej, 3 zł niższa kwota. Tym samym 18 latek zapłaci minimalną składkę w wysokości 26 złotych miesięcznie. Przy minimalnej sumie ubezpieczenia, 25 000 zł, 18 latek zapłaci 21 złotych miesięcznie. Każdy rok życia więcej, to dodatkowa złotówka do składki. Tak jak wspominałem, dla Avivy nie ma znaczenia płeć ubezpieczonego. Liczy się wiek.

Zanim jednak zapłacę, sprawdzam OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. I co tutaj znajduję?

Aviva Smart Life – OWU

Na początek mamy informację, że jeśli śmierć przytrafi się w ciągu pierwszych 6 miesięcy od podpisania umowy, to uposażeni otrzymają 1000 zł. No chyba, że śmierć nastąpi w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Wtedy wypłacona będzie pełna suma ubezpieczenia. Gdy śmierć nastąpi po 6 miesiącach od zawarcia umowy, to niezależnie od jej przyczyny będzie wypłacona cała suma ubezpieczenia. Wyjątek to uprawianie sportów ekstremalnych, a także śmierć „w związku z wykonywaniem pracy na wysokości od 15 m (piętnastu metrów) wzwyż, pracy na morzu, pracy pod ziemią w przemyśle wydobywczym lub w tunelach, pracy na platformach wiertniczych, pracy na rzecz wszelkich rodzajów górskiego pogotowia ratunkowego, a także praca jako żołnierz zawodowy, strażak, saper, pirotechnik, nurek, kaskader, artysta cyrkowy, akrobata, funkcjonariusz służb antyterrorystycznych, funkcjonariusz sił specjalnych wojska, policji i straży granicznej, pracownik ochrony z bronią”. To praktycznie jedyne wyłączenia w tym ubezpieczeniu.

Reasumując, warto pochwalić Avivę za pierwsze ubezpieczenie na życie online. Sumy ubezpieczenia nie powalają (maksymalna 100 000 zł) ale biorąc pod uwagę, że na razie produkt nie ma bezpośredniej konkurencji, trudno odnosić tę kwotę do czegokolwiek. Ogólne warunki ubezpieczenia są napisane prostym językiem, wyłączenia są dość ograniczone. Dobrze byłoby gdyby Aviva spróbowała zrobić podobny produkt na dłuższy czas – np. 10 lat. Wtedy zdecydowanie zagarnęła by większą część rynku. Bo terminowe ubezpieczenia na życie są dość popularne ale klienci widzą korzyści przy dłuższym ubezpieczeniu.