Inwestowanie w nieruchomości – podatek katastralny

0
1466

Jeśli inwestujesz w nieruchomości musisz zdać sobie sprawę o podatku katastralnym. Podatek katastralny, zwane też katastrem jest podatkiem od urzędowej wartości nieruchomości.

Czy podatek od nieruchomości ma wpływ na ubezpieczenia? Bezpośrednio nie. To co jednak jest tutaj ważne to wartość nieruchomości. Warto pamiętać, że wszelkie obciążenia podatkowe wpływają na rentowność wynajmu jeśli decydujemy się w ten sposób zarabiać na nieruchomości. A wartość nieruchomości zawsze ma wpływ na wysokość ubezpieczenia.

Wysokość podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości to jeden z podatków lokalnych. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania lub domu, musisz zapłacić do gminy podatek od nieruchomości.

Spadek. Czy musisz zapłacić podatek?

Obecnie płaci się wyłącznie podatek od gruntu. Wartość nieruchomości ważna jest przy ocenia sumy ubezpieczenia nieruchomości. Pod względem podatkowym nie ma znaczenia czy jesteś właścicielem dużej willi w stolicy, czy małego domku na wsi. Pod względem podatkowym liczy się to jak jest wielkość gruntu, na którym stoi dom i ile metrów zajmuje powierzchnia mieszkalna.

Dlatego politycy od kilku lat mówią o wprowadzeniu w Polsce podatku katastralnego. Gdy uda się go wprowadzić, właściciel nieruchomości zapłaci podatek od wartości, którą ma nieruchomość. Dzięki temu właściciel niewielkiego domku w kiepskiej lokalizacji zapłaci zdecydowanie mniej niż właściciel nieruchomości w centrum dużego miasta.

Wysokość podatku katastralnego

Podatek katastralny w Polsce jeszcze nie istnieje. Nie wiadomo więc w jakiej wysokości trzeba by go płacić. Jeśli zapowiedzi się sprawdzą, będzie to 1 procent. Wtedy dla nieruchomości wartej 500 000 zł, roczny podatek wyniesie 5 000 zł.

Jak nas rżną na ubezpieczeniach szkolnych, czyli dlaczego kupujemy dwa razy to samo. Wszystko co musisz wiedzieć o NNW

Ustalanie wysokości podatku katastralnego, a także jego pobieranie będzie zadaniem samorządu – w zależności od miejsca będzie to wójt, burmistrz albo prezydent.

Podatek katastralny, jeśli zostanie wprowadzony znacząco podniesie koszty utrzymania nieruchomości. Dlatego nie jest odbierany pozytywnie. Wszystko dlatego, że wielu właścicieli nieruchomości nie jest zupełnie przygotowanych na takie obciążenie. Obecnie funkcjonujący podatek od nieruchomości jest niski, a na dodatek można go płacić w ratach. To wszystko powoduje, że raczej nie jest problemem opłacenie takiego zobowiązania. W tej chwili podatek od nieruchomości zależny jest od powierzchni danej nieruchomości. W przypadku podatku katastralnego podatek obliczany jest nie na podstawie tego jak duża jest nieruchomość, ale na podstawie jej wartości.

Podatek katastralny za granicą

W krajach, w których podatek katastralny już istnieje, jest on znacznie wyższy niż to co jest proponowane w naszym kraju. W Niemczech podatek katastralny to 2 proc wartości nieruchomości. To powoduje, że niewielu Niemców decyduje się na nieruchomość na własność. Wolą oni wynajmować.

Kiedy podatek katastralny w Polsce?

Choć plan zakładał wprowadzenie tego podatku do 2020 roku, na razie nic nie wskazuje na to by udało się zrealizować taki plan.

Sprawdź także: Wynajem mieszkania. Jak nie dać się oszukać? Poradnik lokatora