Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

0
885
cyberbezpieczenstwo

Bankowość elektroniczna to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina. Z jednej strony banki szukają nowych sposobów na ułatwianie różnych procesów, a także ich zabezpieczenie. Z drugiej strony sporo mamy przypadków różnych nadużyć spowodowanych niewłaściwym korzystaniem z bankowości elektronicznej.

Bankowość elektroniczna jest wygodna i pozwala szybko i sprawnie dokonywać wielu operacji bankowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jesteśmy w stanie do końca ograniczyć ryzyka związanego z używaniem bankowości internetowej. Jednak zastosowanie kilku zasad pozwoli zmniejszyć szanse na to, że ktoś niepowołany przejmie nasze pieniądze.

  1. Nie udostępniaj loginu i hasła

To rada powtarzana zawsze ale wciąż zdarza się, że przestępcy włamują się do naszego konta używając naszego loginu i hasła. Skąd je mają? Od nas samych. Pamiętaj, by za zapisywać loginu i hasła na dysku komputera albo w pamięci telefonu lub na karcie SIM. Jeśli atak na konto zostanie przeprowadzony z użyciem twojego loginu i hasła, bank nie będzie chciał uwzględnić reklamacji.

  1. Zmieniaj hasła

Znane są przypadki gdy użytkownik bankowości elektronicznej przez lata używał tego samego hasła do konta. Pamiętaj, że cyberprzestępca najpierw zdobywa login i hasło, a potem, gdy uśpi czujność właściciela konta, to dopiero się włamuje. Dlatego co kilka tygodni zmieniaj hasło. Zadbaj o to by było ono długie, miało wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne.

  1. Nie otwieraj podejrzanych linków

Jeśli otrzymasz link do strony internetowej, której nie znasz albo też masz wiadomość sms od nieznanego nadawcy, zwróć uwagę na nadawcę. Kliknięcie w taką wiadomość może przekierowywać do fałszywego serwisu bankowego, a przy okazji zainstalować złośliwe oprogramowanie.

  1. Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny

Używaj sprawdzonego programu antywirusowego. Regularnie skanuj dyski komputera.

  1. Kontroluj stronę logowania

W trakcie logowania zwróć uwagę, czy zostałeś przekierowany do odpowiedniej witryny bankowej. Adres internetowy widoczny w oknie przeglądarki powinien zaczynać się od „https://www…”, a w oknie przeglądarki powinna pojawić się ikona zamkniętej kłódki.

  1. Sprawdzaj numery rachunków bankowych

Sprawdzaj czy przelew realizowany jest na właściwy numer rachunku. Cyberprzestępcy używają ostatnio algorytmów, które „podmieniają” numery kont bankowych gdy kopiujemy je do okienka przelewu. Dlatego upewniaj się, czy pieniądze dotarły do odbiorców

  1. Ustal limity transakcji na kartach i w przelewach

Ustaw sobie limity transakcji na karcie płatniczej, a także limity przelewów. Jeśli są one zbyt wysokie, przestępcy będą mogli ukraść z twojego konta wysokie kwoty.

  1. Sprawdzaj kody SMS

Jeśli transakcje są weryfikowane kodami SMS, zawsze sprawdź, czy dotyczą one właściwej transakcji. Porównaj czy kwota operacji i numer rachunku są właściwe.

  1. Dokonuj operacji na koncie używając własnego sprzętu

Nie udostępniaj swojego komputera innym osobom, a także wystrzegaj się korzystania z komputerów dostępnych publicznie.

  1. Nie ściągaj programów z nieznanych źródeł

Zwróć szczególną uwagę na to by nie ściągać na swój komputer programów, których pochodzenia nie  jesteś pewien.

Dbając o bezpieczeństwo swoich pieniędzy w ramach konta internetowego, musisz też uważać na wszelkie ogłoszenia w internecie, których odpowiedź polega na przesłaniu skanu dowodu osobistego albo umożliwieniu dostępu do wrażliwych danych. To powoduje, że zwiększasz ryzyko ataku.

Czytaj także nasz poradnik Jak zastrzec kartę płatniczą w razie kradzieży?