Jak działa wynajem długoterminowy samochodów?

0
1015
najem-dlugoterminowy-kredyt-na-samochod-leasing
najem-dlugoterminowy-kredyt-na-samochod-leasing

Niektórym osobom prywatnym lub częściej – firmom, nie opłaca się kupować codziennych samochodów osobowych lub busów, ponieważ pojazd jest potrzebny na przykład przez ograniczoną ilość czasu. Zazwyczaj taką umowę podpisuje się na okres od 2 do 5 lat. Jak działa wynajem długoterminowy samochodów?

Z zakupem i późniejszą sprzedażą jest wiele kłopotów, w wielu przypadkach nie jest to również opłacalne pod względem finansowym. Właśnie wówczas warto skorzystać z oferty długoterminowego wynajmu samochodów.

Najem działa jak leasing?

Taki najem działa podobnie jak leasing. Czyli firma wynajmująca pojazd nie staje się jego właścicielem, ale płaci za możliwość korzystania z nich i wybór tego, który z pojazdów będzie wynajmowany. W miesięcznej cenie za wynajem mieszczą się koszty pojazdu oraz kompleksowej obsługi ze strony firmy zewnętrznej. Dotyczy to kosztów serwisowych, czy związanych z ubezpieczeniem – właściciel nie musi się tym martwić. Jeżeli samochód się zepsuje, osoba wynajmująca dostanie pojazd zastępczy i będzie mogła dalej wykonywać swoje obowiązki.

Przy wynajmie pojazdu trzeba pamiętać, że po zakończeniu okresu, na jaki samochód miał zostać wynajęty, nie ma możliwości jego wykupienia. Inaczej niż przy leasingu. W okresie wynajmowania klient firmie płaci jedynie za jego eksploatację, a nie spłaca rynkowej wartości użytkowanego pojazdu.

Plusy wynajmu długoterminowego

Jakich korzyści można się spodziewać, wybierając wynajem długoterminowy? Przede wszystkim w tym przypadku osoba wynajmująca ma podstawy do odliczenia VAT lub do zaliczenia rat do swoich firmowych kosztów. Wynajem długoterminowy pod względem podatkowym traktuje się tak samo, jak leasing operacyjny.

Co miesiąc raty są takie same, nie ma w nich niczego zaskakującego, tym łatwiej jest więc zaplanować firmowy budżet. Dodatkowo jest to tylko jedna faktura do opłacenia. Przedsiębiorca nie musi mieć na głowie dodatkowych obowiązków i pilnować spraw związanych z samochodem. Bardzo ważny jest fakt, że wynajmowanie samochodu, w przeciwieństwie do leasingu, nie wpływa na zdolność kredytową.

Bez opłaty wstępnej

Brakuje także opłaty wstępnej. Dlatego na wynajem długoterminowy zdecydować się może każdy, zyskując przy tym atrakcyjną ofertę cenową.

Zazwyczaj usługi związane z najmem długoterminowym samochodów proponowane były dużym przedsiębiorcom. Jednak coraz częściej dobra oferta jest możliwa także dla małych firm, nawet jednoosobowych. Tego typu usługi to wciąż nowość i niewiele osób wie o takiej możliwości.

Co ważne, w ofercie firm zajmujących się wynajmem pojazdów są nie tylko samochody osobowe zróżnicowanych klas, ale także na przykład busy. To przydatne w przypadku, kiedy na przykład przedsiębiorca potrzebuje takiego pojazdu do dowożenia pracowników przez dłuższy czas. W takiej sytuacji możliwe jest również wynajęcie pojazdu razem z kierowcą.

Proces wynajęcia pojazdu

Przejście przez proces wynajęcia samochodu wymaga weryfikacji. W ten sposób firma je najmująca ma pewność, że kontrahent jest zdolny do regularnego opłacenia należności. Później podpisywana jest oczywiście szczegółowa umowa, ustalająca prawa i obowiązki obu stron. Nierzadko w umowę wpisany jest roczny, maksymalny przebieg pojazdu. Po jego przekroczeniu konieczne będzie poniesienie dodatkowych opłat, a więc w tym kontekście należy to dobrze rozważyć.

Wraz z podpisaną umową dotyczą wynajmowania samochodu, konieczne jest również podpisanie umowy serwisowej, w której to firma oferująca wynajem zobowiązuje się do pokrywania kosztów serwisu.

Niewysoki koszt i uniwersalność to główne atuty

Niewysoki koszt oraz uniwersalność to główne atuty zdecydowania się na najem długoterminowy. Administracja pojazdu w całości leży po stronie firmy oferującej wynajem auta. Samochód do wydania musi być całkowicie sprawny, a wszelkie usterki, po ich zgłoszeniu, są usuwane na koszt firmy oferującej wynajem.

Wyjątkiem są oczywiście naprawy wynikające z niewłaściwego użytkowania pojazdu przez swojego kierowcę. Taka firma organizuje także konieczne przeglądy, czasami nawet zajmuje się kwestiami związanymi z mandatami. Wiele tych korzyści sprawia, że wynajem długoterminowy samochodów ma szansę naprawdę się rozwinąć.

PORÓWNAJ NAJEM DO LEASINGU DLA OSÓB PRYWATNYCH Leasing aut dla osób prywatnych. Kalkulator