Jak inwestować w złoto?

0
908
złoto

Choć kruszec ten znany jest od wieków, jego popularność nie maleje. Złoto jest jednym z najbardziej stabilnych sposobów na lokatę kapitału. Fakt ten nie powinien dziwić, surowiec nie jest zależny od giełdowych rozliczeń czy zawirowań na rynkach kapitałowych. Dowiedz się jak inwestować w złoto

Porównując z innymi możliwościami, ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy w złoto inwestycyjne, zwanego także lokacyjnym jest niższe. Nawet inflacja przestaje być tak niebezpieczna. Kupujący może nabyć fizyczny przedmiot, który ma wartość w każdym zakątku świata. Jego ewentualna sprzedaż nie jest problematyczna.

Dywersyfikacja inwestycji. Jak do tego podejść?

Jak każdy sposób angażowania kapitału, także inwestowanie w złoto posiada wady. Żeby zarobić, trzeba z rozmysłem planować inwestycje i podejmować decyzje, a także wykazać się cierpliwością. Nie jest to szybki sposób na wzbogacenie się. Przede wszystkim, trzeba wiedzieć kiedy kupić kruszec i którą z oferowanych form wybrać.

Kiedy inwestować w złoto

Najlepiej na inwestowaniu w złoto wychodzą ci, którzy dokonują zakupu w czasie dobrobytu (prosperity), czyli wtedy kiedy rynek finansowy jest najmniej obciążony wszelkimi ryzykami, a koniunktura znajduje się w najwyższej fazie.

5 aplikacji mobilnych do zarządzania budżetem domowym, które powinieneś znać

Właśnie wtedy kruszec jest najtańszy. Ulokowany w surowcu kapitał, najbardziej będzie opłacało się sprzedać podczas kryzysu. Taki zabieg będzie najkorzystniejszy. Oczywiście, ktoś komu bardziej zależy na bezpiecznym ulokowaniu oszczędności niż na ogromnych zyskach może dokonać zakupu w każdej chwili. Pamiętać jednak należy, że giełdowa cena złota uzależniona jest przede wszystkim od kosztów wydobycia i aktualnego stanu światowych zasobów. Nie bez znaczenia pozostawać będą kursy walut.

Jak inwestować w złoto?

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego producenta czy dystrybutora. Sprzedawca powinien dawać gwarancję, że zakupione złoto jest oryginalne. Zarówno w internecie, jak i w licznych punktach stacjonarnych można znaleźć wiele promocji. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z nieco droższych ale znanych punktów np. Mennica Polska czy Mennica Skarbowa. Jeżeli przedmiotem zakupu są sztabki czy monety należy im się dokładnie przyjrzeć i wyjaśnić wszelkie wątpliwości przed finalizacją transakcji. Dobrą manierą jest proszenie o okazanie certyfikatu.

Najem i kupno nieruchomości. Gdzie są najtańsze mieszkania?

Zainteresowany inwestor ma do wyboru parę form żółtego kruszcu. Złoto występuje w monetach, sztabkach czy biżuterii.

Ta ostatnia postać jest najrzadziej doradzana przez ekspertów. Z uwagi na małą wagę oraz specyficzne przeznaczenie. Podczas zakupu biżuterii największe znaczenie mają upodobania kupującego. Nie każdemu musi przypaść do gustu ta konkretna kolia czy bransoleta. Skoro pobudki inwestycyjne mają mniejsze znaczenie, sprzedaż będzie utrudniona, co skutkować będzie niższą niż szacowana ceną.

Sztabki złota. Czy to się opłaca?

Najbardziej popularną formą oraz najtańszą w produkcji są sztabki nazywane przez profesjonalistów złotymi sztabkami lokacyjnymi. W obrocie pomiędzy bankami mogą one osiągać nawet rozmiary przekraczające dwanaście kilogramów. Przedmiotami codziennych transakcji są zazwyczaj sztabki osiągające wagę 1 uncji (co odpowiada 31,1 g), ale osoba zainteresowana znajdzie także na rynku sztabki o wadze 1 g.

Zakup działki rolnej – czy da się na niej wybudować dom?

Kupujący może także lokować kapitał w złotych monetach zwanych bulionowymi. Ich wartość uzależniona jest od procentowego udziału kruszcu. Wagę określają uncje. Najstarszą monetą bulionową na świecie jest Krugerrand, wywodzący się z Republiki Południowej Afryki. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego środka, wartość konkretnego krążka zależy także od jego popularności. Monety lokacyjne oznacza się w charakterystyczny sposób. Umieszcza się na nich: wagę, oznaczenie kruszcu i jego próbę oraz rok bicia monety. Co do zasady pozbawione są one informacji o nominale. Osoby kupujące monety bulionowe zwolnieni są z podatku VAT od zysku.

Czym innym są monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, które poza metalem szlachetnym, z którego są zrobione przedstawiają także wartość historyczną czy nawet sentymentalną. Ich nakład jest ograniczony, co wpływa na ich wyjątkowość, a co za tym idzie i wartość. Jedyna monetą bulionową, która przedstawia cechy kolekcjonerskie jest Australijski Kangur, którego wizerunek co roku ulega zmianie.

Ostatnią możliwością jest zakup jednostek uczestnictwa funduszy złota. Na polskim rynku funkcjonuje 6 takich instytucji. Korzystanie z tej możliwości łączy się z obowiązkiem odprowadzenia podatku Belki.

Sprawdź także: 5 aplikacji mobilnych do zarządzania budżetem domowym, które powinieneś znać