Jak oszczędzać na wymianie walut? Sprawdzamy kartę Revolut

0
1956
wymiana-walut

Przed wyjazdem na wakacje wielu turystów planuje wymianę walut. Zdecydowanie najkorzystniej jest to zrobić w kantorze internetowym lub za pomocą aplikacji Revoult. Spread (różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży), może być w nich wielokrotnie niższy niż w stacjonarnych placówkach czy bankach.

Walutę można wymieniać na kilka sposobów. Te najpopularniejsze to wymiana w kantorze stacjonarnym lub internetowym, wymiana za pomocą aplikacji mobilnej Revoult, a także w banku.

Kantory internetowe. Jaki spread?

W kantorach internetowych średni spread wynosi zwykle 3-4 grosze w zależności od pary walutowej (np. złotówka-dolar). Natomiast w stacjonarnych placówkach najczęściej jest to 9-12 groszy (jeszcze wyższy może być kurs w kantorach znajdujących się na lotnisku), a w bankach od 20 do ponad 30 groszy. Obecnie np. w Cinkciarz.pl i Rkantor.com różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą euro wynosi 2 grosze. Natomiast w PKO BP spread wynosi 21 groszy, a w Santander Consumer Bank Polska 29 groszy.

Aby wymienić walutę online, wystarczy przelać pieniądze z naszego rachunku bankowego na konto kantoru internetowego. Następnie gotówkę można bezpłatnie wypłacić w placówce banku, a za dopłatą np. w sieci bankomatów Euronet.

Jak sprawdzić wiarygodność kantoru internetowego?

Przed wymianą waluty w kantorze internetowym warto sprawdzić, czy posiada on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP). Jest to konieczne, aby m.in. oferować klientom przelewy przez internet. Instytucje finansowe objęte KIP są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), co znacznie zwiększa ich wiarygodność.

W związku z tym muszą regularnie składać raporty finansowe. Warto wiedzieć, że środki klientów są oddzielone od aktywów banku, czyli od masy upadłościowej. Dzięki temu w razie problemów kantoru internetowego, łatwiej będzie nam odzyskać wpłacone pieniądze. Status KIP posiadają m.in.:

Wymiana w kantorze stacjonarnym

W stacjonarnych kantorach warto jedynie wymieniać złotówki na najpopularniejsze waluty, jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski czy frank szwajcarski. Tylko ich kurs będzie dla nas korzystny. Jeśli więc letnie wakacje planujemy spędzić np. w Turcji czy Egipcie, warto przed wyjazdem z Polski zakupić wyłącznie dolary.

Następnie po dotarciu na miejsce można je wymienić na turecką lirę bądź egipskiego funta, co będzie dla nas znacznie bardziej opłacalne finansowo. Inaczej możemy stracić podwójnie zarówno wymieniając gotówkę na podróż (nawet 25 proc. sumy), a następnie sprzedając po powrocie niewykorzystane nadwyżki.

Bankowe konto walutowe

Nie warto wymieniać również walut bezpośrednio w placówce bankowej, tylko wyrobić kartę walutową. Zwykle umożliwia ona dokonywanie płatności w czterech głównych walutach – dolarze amerykańskim, euro, franku szwajcarskim i funcie brytyjskim. Spread wynosi od 0,66 proc. w Alior Banku do 7 proc. w Credit Agricole.

Poza Alior Bankiem i Santanderem, pozostałe instytucje finansowe najczęściej wymagają posiadania w nich konta osobistego. Zaletą konta walutowego w polskich bankach jest ochrona środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Wymiana walut przez aplikację Revolut

Inną możliwością wymiany walut jest skorzystanie z Revoult, czyli aplikacji mobilnej i karty wielowalutowej w jednym. Jest dostępna w języku polskim i umożliwia wymianę ponad 140 walut – znacznie więcej niż banki na kontach walutowych. Dzięki temu możemy uniknąć ryzyka tzw. podwójnego przewalutowania, co może zwiększyć koszt płatności nawet o kilkanaście procent.

Wysokość spreadu w Revoult jest równie niska, jak w kantorach internetowych. Dużą zaletą aplikacji jest również fakt, że korzystanie z niej w podstawowym zakresie jest bezpłatne. Za darmo możemy wymieniać waluty i dokonywać zagranicznych płatności przez internet do 20 tys. miesięcznie. Po przekroczeniu limitu operator nalicza prowizję w wysokości 0,5 proc. W grudniu 2018 r. Revolut uzyskał również europejską licencję bankową.

Polecamy Czy warto inwestować w obligacje skarbowe? Gdzie je kupić?