Jak oszczędzać paliwo? 7 sposobów na ekonomiczną jazdę

0
972
oszczedzanie_na_paliwie

Ceny paliw systematycznie rosną. Choć zdarzają się tygodnie, gdy wycena kontraktów na ropę nieznacznie spada, nie przekłada się to na ceny przy dystrybutorach. Warto więc skupić się na ekonomicznej jeździe. Oto kilka rad, jak oszczędzać paliwo?

Paliwo można najłatwiej oszczędzać stosując zasady ekonomicznej jazdy. Gdy i to nam nie wystarczy, możemy przejść do bardziej ekstremalnej wersji tego podejścia i zastosować hypermiling. To amerykańska nazwa określająca czynności, które mają na celu obniżenie emisji szkodliwych substancji przez niższe spalanie. Jeśli obniżysz spalanie o 1 litr, a rocznie przejeżdżasz 30 tys. km to zaoszczędzisz na tym nawet 1300 zł rocznie. To wystarczy by nauczyć się jak jeździć oszczędnie?

  1. Przede wszystkim trzeba jeździć płynnie i równo

Utrzymuj stałą odległość od poprzedzającego samochodu. Chodzi o to by nie hamować gwałtownie gdy samochód przed nami będzie chciał się zatrzymać. Jeśli chcesz jeździć ekonomicznie, nie znaczy to, że masz jeździć bardzo wolno. Jeśli poruszasz się po drodze ekspresowej, czy autostradzie, nie będziesz przecież jechał 80 km./h. Najlepiej poruszać się w okolicy 100 km/g. Eksperci obliczają, że jeśli jedziesz 140 km/h spalanie rośnie nawet o 20 proc.

  1. Korzystaj z opcji auto start-stop

Jeśli masz nowoczesny samochód, którego silnik gasi się w momencie postoju, nie wyłączaj tej funkcji. Oczywiście wielu kierowców on denerwuje i decydują się na wyłącznie tej opcji, to jednak namawiamy Cię byś nie rezygnował z tej funkcjonalności. Wystarczy kilka tygodni, a się do tego systemu przyzwyczaisz. Spalanie zmaleje bardzo mocno. Pamiętaj, że włączony silnik na postoju również zużywa sporo paliwa. Opinie jakoby często włączanie i wyłączenie silnika niszczyło zapłon, można włożyć między bajki.

  1. Czy ciśnienie opon ma wpływ na obniżenie spalania?

O ile nikt nie udowodnił, że lepszej jakości opony obniżają spalanie samochodu, to jasne jest, że właściwe ciśnienie w kołach sprzyja ekonomicznej jeździe. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, to wzrasta spalanie.

  1. Zaplanuj podróż

Jeśli wyjeżdżasz w dłuższą trasę, dobrze ją zaplanuj. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, o jakiej porze dnia będziesz ją rozpoczynał. Jadąc w nocy będziesz w stanie zachować większą płynność (jest mniejszy ruch), a wyruszając w godzinach szczytu stracisz nie tylko sporo czasu ale i paliwa stojąc w korkach.

  1. Czy klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa?

Klimatyzacja może zwiększyć zużycie paliwa nawet o pół litra. Żeby klimatyzacja działała bardziej efektywnie, zanim wyruszyć w upale, dobrze wywietrz samochód. Mało tego. Staraj się parkować w cieniu by obniżyć temperaturę w samochodzie, a dzięki temu „obciążenie” klimatyzacji.

Sprawdź także: Zakupy spożywcze taniej. Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik do powieszenia na lodówce

  1. Ruszaj z miejsca zaraz po uruchomieniu silnika

Pamiętaj, że silnik rozgrzewa się najszybciej podczas jazdy, a nie na postoju, gdy jest włączony silnik. Dlatego: odpalaj i ruszaj.

  1. Sprawdzaj spalanie

Nowoczesne samochody mają możliwość sprawdzania bieżącego spalania. Kontroluj ten wskaźnik podczas jazdy. Zauważysz kiedy samochód pobiera najwięcej paliwa, a kiedy najmniej. Pomoże ci to wyrobić korzystne nawyki, które przyczynią się do ekonomicznej jazdy.

A jak ty dbasz o obniżenie spalania paliwa? Pochwal się w komentarzu

Czytaj również: Budżet domowy – jak zacząć?