Jak płacić kartą za granicą bez dodatkowych opłat?

0
1411
karta płatnicza

Z jednej strony banki walczą o klientów oferując coraz tańsze usługi. Z drugiej strony muszą generować spore zyski więc część usług kosztuje coraz więcej. Zdarza się więc, że za użytkowanie karty płatniczej musimy zapłacić. Szczególnie, gdy musimy z niej skorzystać za granicą, a do kosztów dochodzi przewalutowanie.

Koszty przewalutowania zależą przede wszystkim od tego czy mamy kartę Visa czy Mastercard. W przypadku Visy kwota będzie przeliczona od razu na złotówki, a w przypadku MasterCard najpierw na euro lub dolary amerykańskie. Kurs jaki stosuje się przy takiej transakcji jest kursem obowiązującym w danej organizacji płatniczej. Zdarza się, że jest on znacznie korzystniejszy niż kurs bankowy.

Płacenie kartą za granicą

No dobrze, a jak wyglądają dokładnie koszty transakcji gdy płacimy kartą za granicą? Weźmy na początek system Visa. Kwota transakcji jest przewalutowana na złotówki po wspomnianym już kursie operatora. Kwotę taką bank blokuje na rachunku. Po kilku dniach transakcja jest księgowana. Jednocześnie bank doliczy sobie zwykle dodatkową prowizję. Aktualnie najwięcej każe sobie za to płacić mBank (właśnie 5,9% przy karcie VISA). Zerową prowizję pobierają Bank Pocztowy, Citi Handowy i Pekao.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kart Mastercard. Sporo banków rezygnuje z dodatkowej prowizji bo przecież i tak zarabiają na przeliczaniu kursu według swojej tabeli walutowej. Najwyższą prowizję mają tutaj PKO BP (3,5%) i Credit Agricole (3%).

Karta walutowa

Jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach przewalutowania, a płacimy jedną zagraniczną walutą, możemy w banku poprosić o kartę walutową. W zależności czy będzie to karta w euro, karta dolarowa, czy w funtach lub franku szwajcarskim, operacja wygląda tak samo jak w przypadku płacenia złotówkami. Rachunek będzie obciążony identyczną kwotą jak kwota w zagranicznej walucie. Jeśli jednak karty walutowej użyjemy do płacenia w złotówkach albo inną walutą niż ta przypisana do karty, trzeba będzie zapłacić za przewalutowanie. Coraz więcej banków wydaje karty wielowalutowe. Można nimi płacić w różnych walutach jedną kartą. Gdy wykonujemy płatność, system bankowy rozpoznaje w jakiej walucie została zrealizowana i rozlicza ją tak by było to najbardziej opłacalne.

Revolut – jak płacić taniej za granicą

Revolut to aplikacja, która pozwala na wymianę dowolnej waluty w czasie rzeczywistym. Nie jest to jednak tylko typowy kantor internetowy. Daje bowiem możliwość płatności kartą. Revolut wydaje karty w systemie Mastercard. Zasilamy taką kartę w kilka sekund z własnego konta. Aktualizacja salda odbywa się na bieżąco.

Na co uważać używając karty za granicą?

Przede wszystkim zanotuj sobie numer telefonu do serwisu zastrzegam.pl 828 828 828, który pozwala na zastrzeżenie każdej karty gdy np. zostanie skradziona. Używaj kart wielowalutowych, dzięki temu kurs wymiany będzie najkorzystniejszy.

Czytaj też naszą poradę: Ubezpieczenie na życie? Jaka jest cena składki. Najlepsza oferta