Kredyt hipoteczny. Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego? Poradnik krok po kroku

0
1167
nieruchomości

Zakup nieruchomości na kredyt jest jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu. Jeśli dobrze się do tego przygotujesz, znacznie ułatwisz sobie sprawę. Przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek, które sprawią, że cały proces nie będzie powodował nerwowego bicia serca.

Kredyt hipoteczny – co załatwić?

  1. Analiza budżetu domowego – dobre przygotowanie do kredytu hipotecznego to przede wszystkim sprawdzenie, czy budżet domowy „udźwignie” dodatkowe zobowiązanie finansowe. Każdy kredyt, nawet ten najtańszy, to obciążenie dla comiesięcznych wydatków. Przemyśl, w jaki sposób będziesz spłacał kredyt, jeśli np. stracisz pracę
  2. Ocena zdolności kredytowej – zdolność kredytowa to wskaźnik, który określa jak wysoki kredyt możesz wziąć. Zdolność kredytowa zależy od tego ile zarabiasz, ile osób jest na twoim utrzymaniu, a także czy masz już jakieś inne zobowiązania kredytowe. I tu, ważna rada. Jednym z „najbardziej obciążających” zdolność kredytową produktów jest karta kredytowa. Jeśli ją masz ale rzadko używasz, natychmiast z niej zrezygnuj. Warto przy okazji sprawdzić swoją oceną punktową w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Raz w roku można taką informację pobrać bezpłatnie ze strony BIK. Ocena zdolności kredytowej pozwala również określić wartość nieruchomości, na którą będzie Cię stać.
  3. Ocena swoich potrzeb – kredyt hipoteczny „wiąże” Cię na wiele lat. Jeśli nieruchomość okaże się nieodpowiednia dla Ciebie, trudniej będzie ją sprzedać. Przemyśl, jakiego metrażu potrzebujesz, a także która lokalizacja będzie dobra. Jeśli planujesz założyć rodzinę w bardzo krótkim czasie, kawalerka może nie wystarczyć
  4. Porównywarka ofert bankowych – Decyzja o tym, który kredyt hipoteczny wziąć jest bardzo trudna. Porównuj więc oferty banków. Sprawdź koszty całego kredytu, dodatkowe opłaty, które instytucja finansowa może nałożyć. Chodzi tu np. o dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, zmianę warunków w czasie trwania umowy.
  5. Idź do banku z ofertą nieruchomości – zanim złożysz wniosek kredytowy, podejmij najpierw decyzję co do nieruchomości. Jeśli będziesz wiedzieć jaki dom lub mieszkanie chcesz kupić, będzie dokładnie wiadomo jakiej kwoty kredytu potrzebujesz. Bank będzie też w stanie ocenić wartość nieruchomości jako zabezpieczenia twojego kredytu hipotecznego.
  6. Skompletowanie dokumentów kredytowych – w czasie pierwszej wizyty w banku otrzymasz listę niezbędnych dokumentów, które trzeba zgromadzić. Uzyskanie kredytu hipotecznego trwa kilkanaście dni dlatego przygotuj się na sporo formalności.
  7. Umowa przedwstępna nieruchomości – Po kredyt hipoteczny warto przyjść do banku z podpisaną umową przedwstępną. Bank, jako kredytodawca będzie mógł przedstawić Ci wtedy ostateczną ofertę kredytu hipotecznego.
  8. Umowa kredytu hipotecznego – Umowę kredytu hipotecznego podpisz dopiero gdy dokładnie przeanalizujesz ofertę, wybierzesz kredyt dopasowany do potrzeb i ostatecznie zdecydujesz się na nieruchomość, którą chcesz kupić. Bank poprosi o okazanie aktu notarialnego, a także potwierdzenia przekazania wkładu własnego. Dopiero wtedy bank będzie mógł wypłacić pieniądze na konto sprzedającego (albo dewelopera)
  9. Ustanowienie hipoteki – Sprawę kredytu hipotecznego kończy moment wpisu do hipoteki na rzecz banku.

Potem pozostaje już tylko spłacać comiesięczne raty i cieszyć się mieszkaniem. Pamiętaj by na bieżąco śledzić oferty kredytów hipotecznych oferowanych przez bank. Może się bowiem okazać, że po kilku latach spłacania kredytu, będziesz mógł korzystnie przenieść kredyt hipoteczny do innego banku.

Szymon Ostrowski