Jak regularnie oszczędzać pieniądze?

0
1165
jak_oszczedzac_pieniadze

Jak oszczędzać pieniądze? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. O ile motywację do oszczędzania da się utrzymać przez miesiąc, dwa, wyzwaniem może być wytrwanie w tym dłużej. Jak regularnie oszczędzać by zebrać całkiem sporą sumę np. z przeznaczeniem na jej wykorzystanie na emeryturze?

Rozpocząć oszczędzanie można zawsze. Nawet dysponując niewielkim budżetem, da się coś odłożyć. Śmiem twierdzić, że biedniejszemu nawet łatwiej oszczędzać bo zwraca większą uwagę na swoje wydatki, a przez to ma większy wpływ na niepotrzebne zakupy.

Jak zacząć systematyczne oszczędzanie?

Żeby zacząć systematyczne oszczędzanie potrzebna jest motywacja i przekonanie, że nie jest to wcale trudne zadanie. Mniej ważne od kwoty, którą chcemy oszczędzać jest to by oszczędzanie było regularne i systematyczne. Lepiej co miesiąc odkładać po 100 złotych, niż raz w roku przekazać do funduszu „zapasowego” 1200 zł. Żeby mieć motywację do oszczędzania przede wszystkim musisz określić cel, na jaki chcesz oszczędzać. Jeśli wiesz, na co zbierasz pieniądze, łatwiej będzie ci utrzymać dyscyplinę finansową. Dodatkowo musisz też wyznaczyć sobie horyzont czasowy lub kwotę. Na czym to polega? Jeśli określasz sobie, ze musisz w ciągu roku odłożyć 1200 zł, to wiesz, że co miesiąc będziesz musiał na osobny rachunek przelać sobie 100 zł oszczędności.

Określenie celu oszczędzania ograniczy ryzyko utraty zapału i wytrwałości. Przy okazji ważna uwaga. Cel powinien być dostosowany do twoich możliwości finansowych, a także kondycji budżetu. Zupełnie inaczej podejdziesz do odkładania pieniędzy na kurs językowy, czy remont mieszkania, a jeszcze inaczej do długoterminowego oszczędzania np. na studia dla dziecka.

Analiza budżetu domowego, czyli ile mogę oszczędzać?

Żeby określić kwotę jaką jesteś w stanie oszczędzać, powinieneś dobrze znać kondycję swojego domowego budżetu. Musisz wiedzieć ile jesteś w stanie odłożyć.

Zobacz: jak zacząć prowadzić budżet domowy?

Jeśli założysz zbyt wysoką kwotę oszczędności, szybko okaże się, że wyrzeczenia są zbyt duże i trudno będzie się zmotywować do oszczędzania.

Pamiętaj jednak: lepiej oszczędzić 50 zł mniej w ciągu miesiąca, ale w ogóle oszczędzić, niż zrezygnować po 3 miesiącach bo założyłeś, że będziesz odkładać 300 zł.

Oszczędności powinny być więc w budżecie domowym określone jako wydatki. Będą więc „obciążać” twój budżet. Dzięki temu będą przenoszone do puli pieniędzy, którymi nie będziesz mógł przed czasem dysponować. Dobrym pomysłem jest automatyzacja tego procesu poprzez ustalenie stałego zlecenia przelewu określonego dnia miesiąca. Najlepiej zrobić zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeśli na konto oszczędnościowe przelejesz pieniądze od razu, ograniczasz prawdopodobieństwo sytuacji, że pod koniec miesiąca nie dasz rady nic odłożyć.

Szukaj oszczędności, tam gdzie wcześniej ich nie widziałeś

Jeśli uda ci się zachować regularność i odkładać założoną niewielką kwotę systematycznie, warto zwiększyć kwotę oszczędności. Zorientuj się w jaki sposób możesz ograniczyć swoje domowe wydatki. Może da się wybrać niższy abonament komórkowy, a ograniczyć zużycie prądu, czy wody.

Zobacz jak możesz zaoszczędzić w domu

Oszczędzać możesz na wielu rzeczach. Nie przesadzaj jednak stając się skąpcem. Od czasu do czasu warto zrobić sobie małą nagrodę jako prezent za to, że udało ci się zaoszczędzić sporą sumę. Kupując jakikolwiek produkt do domu, zastanów się czy naprawdę go potrzebujesz. Co istotne: oszczędnie, nie znaczy najtaniej. Warto bowiem kupić produkt wyższej jakości, który wystarczy na dłużej

Pieniądze, które odkładasz powinny być trudno dostępne, a na pewno z możliwością skorzystania z nich w momencie osiągnięcia celu. Niektóre banki pozwalają skonfigurować odpowiednio portfel oszczędności. Np. w mBanku, czy Banku Millennium można określić cel oszczędzania, kwotę, którą mamy zebrać i po odpowiednim ustawieniu parametrów konta co miesiąc będzie przelewana odpowiednia kwota pieniędzy.

>>> Sprawdź także: Jak zostać milionerem?