Jak sprzedać samochód? Umowa kupna – sprzedaży

0
2343
samochód

Każda osoba, która chce sprzedać swój dotychczasowy samochód, na przykład żeby za uzyskane pieniądze kupić nowy, zobowiązana jest po znalezieniu kupca, do podpisania z nim umowy sprzedaży samochodu.

Jest to ważne dla obu stron transakcji, ponieważ taka umowa jest dobrym zabezpieczeniem tego, żeby otrzymać należne pieniądze.

Podstawowe elementy umowy sprzedaży samochodu

Pierwszymi i podstawowymi elementami umowy są dane osobowe obu stron, takie jak imię i nazwisko, adres, numer PESEL, numer dowodu osobistego. Jeżeli kupującym jest firma, potrzebna będzie jej nazwa, numer NIP i adres siedziby.

Dalsze dane dotyczyć powinny pojazdu: marka, model, kolor, rok produkcji, numer VIN, przebieg, ewentualne wyposażenie dodatkowe, które jest wraz z nim przekazywane.

Ostatnia część to kwestie, które dotyczą płatności. Musi zostać ustalona kwota zakupu, a także termin płatności. Zazwyczaj jest on natychmiastowy, w rzadszych przypadkach umówić się można na przykład na płatność ratalną. Określić można także sposób przekazania pieniędzy (przelew, gotówka).

Na co uważać przy sporządzaniu umowy kupna samochodu?

W przypadku umowy kupna warto uważać na pośredników, których jedyną rolą jest sprawdzenie pojazdu, a sama umowa jest zawierana pomiędzy bliżej nieokreślonym sprzedającym, najczęściej z zagranicy, a kupującym. Oczywiście takie wyjście jest legalne i w ten sposób podpisana umowa jest podstawą do zarejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji, ale w przypadku wyjścia na jaw jakichś awarii i nieprawidłowości w zakresie działania samochodu, nie ma niemal możliwości dochodzenia swoich praw.

Pośrednik, który nie jest nigdzie oficjalnie wpisany, z dużym prawdopodobieństwem umyje ręce. Tymczasem sprzedającego trudno będzie znaleźć i pociągnąć do odpowiedzialności.

Z tego powodu w przypadku zakupu samochodu w komisie, najbezpieczniejszą formą potwierdzenia transakcji jest faktura VAT albo faktura marża. Wówczas jedynie należy zatroszczyć się o to, żeby wszelkie kwestie związane z podatkiem zostały prawidłowo uregulowane.

Kupno auta od osoby prywatnej

W przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej najlepiej jest zawrzeć umowę kupna-sprzedaży. Taki dokument powinien być wówczas sporządzany w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Przy takim zakupie konieczne jest jednak opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 procent. Pod uwagę wziąć można cenę podaną na umowie albo urząd skarbowy sam ustali tę wartość.

Sprzedający powinien kupującemu przekazać cały komplet dokumentów, na który składają się takie elementy jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz polisa OC. W przypadku zakupu pojazdu z innego kraju niezbędny będzie również dokument potwierdzający opłacenie akcyzy. Czasami może być jednak tak, że to kupujący jest zobligowany do opłacenia tej kwoty.

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu

Dalszym krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji starostwa, o ile samochód ma ważne badanie techniczne oraz polisę OC. 81 złotych to koszt zarejestrowania pojazdu w kraju. W przypadku, jeżeli do zakupu dochodzi w ramach jednego powiatu, można zachować stare tablice rejestracyjne. Inaczej należy za nowe zapłacić 180 złotych i 50 groszy. 256 złotych to koszt opłaty, jeżeli auto pochodzi z zagranicy. W takim przypadku mogą jeszcze dojść opłaty na przykład za wykonanie tłumaczenia przysięgłego dokumentów.

Pojazd bez ważnego badania technicznego można zarejestrować tylko na tablicach czasowych albo zawieźć go na lawecie do stacji kontroli pojazdów.

Dalsze formalności

Po wyborze samochodu wśród ogłoszeń, jego oględzinach i decyzji o zakupie oraz ewentualnej negocjacji ceny, przychodzi do konieczności podpisania umowy. Ona jednak nadal nie wyczerpuje całej puli niezbędnych formalności. Wśród dodatkowych, koniecznych do załatwienia spraw mieści się jeszcze rejestracja zakupionego samochodu, jego ubezpieczenie oraz ewentualna wizyta w urzędzie skarbowym.

SPRAWDŹ Umowa kupna sprzedaży – samochodu. Podstawowe informacje