Jak szukać taniej działki budowlanej. Na co uważać?

0
783
działka_budowlana

Zamiast zaciągać kredyt hipoteczny, bardziej opłacalny może być zakup działki budowlanej. Wobec nawet dwukrotnego wzrostu comiesięcznej raty, w ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się nad budową własnego domu czy mieszkania, zamiast zadłużać się w banku na 25 bądź 30 lat. Jak szukać taniej działki budowlanej. Na co uważać?

Jednak nim zdecydujemy się na zakup działki budowlanej pod budowę wymarzonego domu lub mieszkania, warto dokładnie przeanalizować, czy jest to naprawdę opłacalne. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć takie kryteria, jak przeznaczenie działki, jej stan prawny czy dojazd. Czym więc kierować się wybierając grunt pod budowę nieruchomości?

Działka budowlana nie może być rolna lub leśna

Nim zakupimy działkę pod budowę domu czy mieszkania, należy sprawdzić jej status. Atrakcyjne ceny zakupu nieruchomości mogą kusić do zakupu gruntu na terenach leśnych. Jednak po wejściu w życie unijnego programu „Natura 2000”, nie ma legalnej możliwości budowy na nich domów mieszkalnych. Ponadto prawne przekwalifikowanie działki rolnej w budowlaną może zająć nawet kilka lat.

Budowa domu. Czy jest potrzebne pozwolenie na budowę?

Warto również sprawdzić, czy osoba sprzedająca działkę posiada ważne pozwolenie na budowę na tym terenie. Jeśli przed dokonaniem transakcji odmawia nam udostępnienia takiego dokumentu, można to zweryfikować w gminnym wydziale architektury i urbanistyki. Wystarczy ustalić, czy dany teren jest przewidziany pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Co więcej, w planie zagospodarowania przestrzennego możemy sprawdzić, jakie inwestycje w najbliższym czasie planuje gmina w okolicy działki budowlanej. Możemy np. dowiedzieć się, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania będzie przebiegać droga ekspresowa lub powstanie głośna fabryka.

Dojazd i uzyskanie pozwolenia na budowę na działce budowlanej

Na cenę zakupu działki budowlanej wpływa teren, na którym jest położona. Jeśli jest oddalona od komunikacji miejskiej, sklepów czy szkół, oczywiście będzie ona niższa. Tym bardziej więc przed zakupem gruntu pod budowę domu czy mieszkania warto zwrócić uwagę na ten element.

Odpowiedzialność dewelopera. Za co odpowiada deweloper?

Warto również sprawdzić zabudowę w pobliżu działki budowlanej, którą zamierzamy zakupić. Jeśli w jej sąsiedztwie nie znajduje się żaden dom, a także teren nie jest uwzględniony pod zabudowę w planie zagospodarowania przestrzennego – wydanie przez gminę pozwolenia na budowę może być bardzo utrudnione.

Oprócz tego należy sprawdzić, czy działka budowlana posiada dostęp do niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu mediów. Takich, jak woda, prąd czy gaz. W tym celu przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, czy na terenie pod budowę znajduje się przyłącze do sieci telefonicznej bądź energetycznej, a także studzienka z licznikiem wody lub kanalizacyjna.

 Stan prawny, wymiary i dojazd do działki budowlanej ma wpływ na cenę

Atrakcyjna cena zakupu działki budowlanej może zmylić potencjalnych właścicieli. Jeżeli jest ona częścią większego terenu, powinno to stanowić dla potencjalnego nabywcy sygnał ostrzegawczy. W związku z tym warto sprawdzić w księdze wieczystej, ilu nieruchomość posiada właścicieli oraz czy jest obciążona prawnie (np. hipoteką).

Wakacyjne wydatki. Jak nie roztrwonić pieniędzy?

Przed zakupem działki budowlanej warto również sprawdzić jej wymiary. Nie tylko powierzchnię w metrach kwadratowych, lecz także kształt. Dzięki temu w przyszłości unikniemy rozczarowań wynikających z faktu, że np. piwnica jest za mała lub nasza wizja nie jest zgodna z projektem budowy domu bądź mieszkania.

Warto też sprawdzić sposób dojazdu do działki budowlanej. Dzięki temu możemy uniknąć rozczarowań podczas budowy domu czy mieszkania. Takich, jak np. fakt, że grunt znajduje się w drugiej linii zabudowy. W efekcie może to oznaczać konieczność ustanowienia tzw. służebności przejazdu, a nawet oczekiwania na budowę drogi dopiero przy większej liczbie chętnych sąsiadów.

POLECAMY: Grunty rolne po zmianach. Czy opłaca się kupić ziemię od rolnika?