Jak tanio wynająć kawalerkę w Warszawie?

0
853
najem nieruchomości

Warszawa ma jeden z najbardziej różnorodnych rynków nieruchomości. Wynajmujący mogą wybierać pomiędzy ogromnymi apartamentami za kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, a niewielkimi kawalerkami za parę stówek. Jak wynająć kawalerkę w Warszawie?

Żeby wiedzieć jak wynająć tanią kawalerkę dobrze jest poznać zasady jakimi rządzi się rynek nieruchomości. Po pierwsze, drugie i trzecie najważniejsza jest w tym wypadku lokalizacja. Im lepsze usytuowanie kawalerki tym lepiej. Lokalizację trzeba jednak rozpatrywać nie tylko pod kątem dzielnicy, przy której mieści się adres kawalerki, którą chcesz wynająć ale przed wszystkim jej skomunikowanie z najważniejszymi punktami miasta.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Oczywiście kawalerski w ścisłym centrum zwykle kosztują najwięcej. Blisko z nich bowiem do metra, na dworzec czy na przystanek tramwajowy. Sporo kawalerek w takiej lokalizacji to mieszkania w bardzo starych kamienicach. Tańsze lokum znajdziesz na pewno w budynku, który dawno nie był remontowany albo ma inne niedogodności, np. brak parkingu.

Sprawdź perspektywiczne dzielnice

A skoro już przy lokalizacji jesteśmy. Poszukaj kawalerki na obrzeżach miasta lub  zdecydowanie dalej od centrum. Szukając mieszkania na wynajem na pewno potrzebujesz go na określony czas, na rok, dwa lub pięć lat. Zorientuj się, które okolice miasta są najbardziej „perspektywiczne”. Jeśli gdzieś budowane jest metro albo łącznik obwodnicy, ceny nieruchomości, a także najmu podskoczą. Decydując się na takie mieszkanie znacznie wcześniej, istnieje spore prawdopodobieństwo, że utrzymasz niższą cenę.

Nie zaczynaj poszukiwań od centrum. Mieszkając w dużym mieście zwróć uwagę na to jak szybko dotrzesz z mieszkania do pracy. Może się okazać, że znacznie szybciej dotrzesz np. z oddalonych od Śródmieścia Młocin na Mokotów niż z pobliskiej Woli do Centrum. Wszystko zależy bowiem od skomunikowania danego adresu.

Jak szukać taniej kawalerki?

Jeśli szukasz taniej kawalerki do wynajęcia w Warszawie, warto zainteresować się rynkiem wtórnym, czyli mieszkaniami „z drugiej ręki”. Ich standard jest niższy niż mieszkań dopiero zbudowanych przez deweloperów. Sporo wartości mogą mieć nietypowe kawalerki. Chodzi tu np. o przerobione na powierzchnię mieszkalną strychy albo też takie, które zlokalizowane w budynkach bez windy. Inny przykład to kawalerki znajdujące się na parterze, a dodatkowo z oknami położonymi bardzo nisko. Takie mieszkania są zwykle wyceniane niżej ze względu na takie niedogodności.

Sezonowość wynajmu

Jeśli szukasz kawalerki w Warszawie, musisz wiedzieć, że rynek nieruchomości rządzi się pewnymi prawami. Chodzi tu np. o sezonowość. W miesiącach letnich mieszkań poszukują studenci. Są tacy, których interesują większe metraże by można było wynająć takie lokum taniej w kilka osób. Spora jest jednak grupa (to zwykle pary), które szukają bardzo taniego mieszkania. I to oni wybierają często kawalerki.

Dlatego im bliżej rozpoczęcia roku akademickiego tym mniej ciekawych (czyli tanich) ofert mieszkań. Podobnie jest na przełomie roku. Wiele osób w styczniu rozpoczyna nową pracę w stolicy, a w związku z tym mniej prawdopodobne jest znalezienie ciekawego lokum.

 CZYTAJ TEŻ Najem i kupno nieruchomości. Gdzie są najtańsze mieszkania?