Jak wybrać najtańsze OC dla młodego kierowcy? Kilka prostych trików

0
1554
ubezpieczenie_mlody_kierowca

Młody kierowca pierwszy, używany samochód może kupić nawet za kilka tysięcy złotych. Tymczasem obowiązkowe ubezpieczenie OC może go kosztować tyle samo lub nawet przekraczać kwotę, którą zapłacił za zakup auta. Jak wybrać najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Na przełomie 2016 i 2017 roku ceny ubezpieczeń OC poszybowały w górę. Szczególnie dotkliwe podwyżki w swoich kieszeniach odczuli młodzi kierowcy, ponieważ wysokość składki wzrosła od 50 do nawet 100 proc. Wszystko dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe uznają ich jako grupę największego ryzyka. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można obniżyć opłatę za zakup polisy. Postanowiliśmy ich poszukać.

Małe auto to szansa na niższe OC

Na wysokość ceny ubezpieczenia OC wpływa kilka elementów. Oprócz wieku właściciela samochodu, okresu posiadania przez niego prawa jazdy oraz miejsca zamieszkania – również rodzaj i stan pojazdu. Jeśli więc początkujący kierowca szuka samochodu i chce kupić do niego tanie ubezpieczenie, powinien jeszcze przed zakupem, wziąć pod uwagę m.in. następujące kryteria:

  • wielkość samochodu (ubezpieczenie małego, miejskiego auta będzie tańsze niż OC dla terenowego pojazdu),
  • pojemność silnika (im większa, tym zwykle cena ubezpieczenia OC będzie wyższa),
  • wiek samochodu (im starszy pojazd, tym jego ubezpieczenie może być droższe).

Współwłasność samochodu z doświadczonym kierowcą obniża cenę OC

Cenę OC można obniżyć nawet o kilkaset złotych czyniąc współwłaścicielem samochodu doświadczonego kierowcę. Najlepiej takiego, który posiada bezszkodową historię ubezpieczenia oraz dysponuje pełnymi zniżkami. Takie rozwiązanie oznacza przeniesienie części własności auta na inną osobę. W tym celu trzeba zgłosić zmiany w dowodzie rejestracyjnym, jeżeli młody użytkownik dróg jest już jedynym właścicielem pojazdu.

Sprawdź też: Jak działa najem długoterminowy samochodów

Najlepiej, aby drugim współwłaścicielem samochodu został członek najbliższej rodziny, ponieważ jest on zwolniony z konieczności zapłaty podatku. Jednak takie rozwiązanie ma również wady. Jeśli z winy jednego ze współwłaścicieli auta dojdzie do szkody, to obaj stracą część zniżek za bezszkodową jazdę.

Rezygnacja z własności samochodu przez młodego kierowcę

Oprócz bycia współwłaścicielem samochodu, inną opcją jest całkowita rezygnacja z prawa do jego własności przez młodego kierowcę. W zamian może on jedynie korzystać z auta formalnie należącego do kogoś bardziej doświadczonego – np. starszego członka bliskiej rodziny. Warto wiedzieć, że jeżeli jest to stałe użytkowanie pojazdu, taka informacja musi znaleźć się we wniosku polisowym.

Niestety, nie zawsze całkowita rezygnacja z własności samochodu przez młodego kierowcę w zamian za jego stałe użytkowanie będzie opłacalna. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pod uwagę wezmą jedynie młody wiek i małe doświadczenie początkującego użytkownika auta. W efekcie cena OC będzie zbliżona do wysokości składki proponowanej przy współwłasności. Kolejnym minusem jest brak gromadzenia zniżek za bezszkodową jazdę przy takim sposobie ubezpieczenia pojazdu.

Dzielenie płatności ubezpieczenia OC na raty tylko w ostateczności

Dla młodego kierowcy, który stara się jak najwięcej zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu, kuszącą opcją może wydawać się opłacanie OC w ratach. Jednak często nie będzie to korzystne finansowo z powodu wysokiego oprocentowania rat. Można się o tym przekonać po zsumowaniu wszystkich części składki. Jeśli nie mamy wyboru i koniecznie musimy skorzystać z tej formy płatności za polisę, należy porównać ze sobą systemy sprzedaży ratalnej u różnych ubezpieczycieli, a następnie wybrać ten najtańszy.

Młodzi kierowcy poszukujący taniego OC powinni porównać ze sobą jak najwięcej ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W tym celu warto wykorzystać wszystkie dostępne opcje. Można zarówno udać się do stacjonarnej multiagencji ubezpieczeniowej, jak i skorzystać z jednej z porównywarek internetowych.

Warto, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele posiadają w ofercie tanie polisy przeznaczone jedynie dla osób, które nie ukończyły 30. roku życia. Na rynku pojawiają się również okresowe promocje cen ubezpieczeń OC skierowane wyłącznie do młodych posiadaczy samochodów.

Nasza porada: Jeśli jesteś młodym kierowcą, który będzie po raz pierwszy ubezpieczał samochód, sprawdź czy współwłaścicielem możesz uczynić kogoś bardziej doświadczonego, z długim stażem ubezpieczeniowym. Warto też wybrać na początek mniejszy samochód, z silnikiem o mniejszej pojemności.