Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

0
1048
rejestracja-pojazdu

Kupiłeś samochód z Niemiec, Anglii? Dowiedz się, jak zarejestrować samochód kupiony za granicą.

Nowy właściciel samochodu kupionego za granicą musi spełnić wiele formalności. Do najważniejszych należy zapłata podatku akcyzowego. Jego wysokość zależy od pojemności silnika auta.

Ponadto nim wyjedziemy na drogę nowo zakupionym samochodem, najpierw należy sprawdzić czy posiada ważne ubezpieczenie OC oraz tablice rejestracyjne. Wcześniej warto również zainteresować się usługami tłumacza, ponieważ wszelkie dokumenty związane z przebiegiem transakcji oraz stanem technicznym auta muszą być przetłumaczone na język polski. Inaczej rejestracja pojazdu nie będzie możliwa.

Jak przywieźć samochód kupiony za granicą do Polski?

Po zakupie samochodu za granicą, nowy właściciel musi zastanowić się w jaki sposób sprowadzić go do kraju. Co ważne, pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC, aby można legalnie się nim poruszać po polskich i zagranicznych drogach. Jeżeli polisa poprzedniego właściciela wygasła lub została wypowiedziana, należy wykupić krótkoterminowe OC na okres 30 dni. W tym czasie powinniśmy załatwić wszelkie formalności, jak transport auta do Polski, jego przerejestrowanie oraz standardowe ubezpieczenie.

Przed przywozem samochodu z zagranicy, warto również zainteresować się jego tablicami rejestracyjnymi. Jeśli poprzedni właściciel ich nie wyrejestrował, mamy prawo jeździć na nich przez 30 dni i w tym czasie sprowadzić auto do Polski. Jeżeli jednak stare „blachy” straciły ważność, jesteśmy zmuszeni przetransportować pojazd do kraju na lawecie.

Ile wynosi akcyza za samochód kupiony za granicą?

Kupując samochód za granicą należy liczyć się z koniecznością zapłaty akcyzy, której wysokość zależy od pojemności silnika. Jeśli jest ona mniejsza niż 2000 ccm lub równa, to podatek wyniesie 3,1 proc. kwoty podanej na fakturze. Natomiast gdy pojemność przekroczy granicę 2000 ccm, stawka daniny wzrośnie do 18,6 proc.

Obecnie akcyzę należy zapłacić w urzędzie skarbowym, a nie jak w przeszłości w urzędzie celnym. Na odprowadzenie podatku mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy do Polski. Można to również zrobić przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Jednak wcześniej trzeba złożyć w urzędzie deklarację AKC-U.

Jak obliczyć wysokość akcyzy za samochód kupiony za granicą?

Załóżmy, że sprowadziliśmy do Polski samochód, którego wartość liczona według aktualnego kursu złotówki wynosi 50 tys. zł. Natomiast pojemność silnika to 1149 ccm (poniżej 2000 ccm). W takim przypadku stawka podatku to 3,1 proc. W efekcie nowy właściciel auta musi zapłacić fiskusowi 1550 zł (3,1 proc. z 50 tys. zł).

W kolejnym przykładzie przyjmijmy, że za sprowadzony do Polski samochód również zapłaciliśmy 50 tys. zł. Natomiast pojemność jego silnika przekroczyła 2000 ccm. W takim przypadku wysokość akcyzy wyniesie 9300 zł (18,6 proc. z 50 tys. zł).

Jak zarejestrować w Polsce samochód kupiony za granicą?

Jeśli opłacimy akcyzę, możemy udać się do urzędu komunikacyjnego aby zarejestrować zakupiony za granicą samochód. Nowy właściciel musi posiadać ze sobą komplet następujących dokumentów:

  • wypełnioną deklarację AKC-U,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • kopię umowy kupna-sprzedaży samochodu,
  • dokument identyfikacji samochodu wystawiony w kraju członkowskim Unii Europejskiej (dowód rejestracyjny lub karta pojazdu),
  • dokument wyrejestrowania samochodu w kraju, z którego został sprowadzony do Polski,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym,
  • tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Niestety dopiero po wykonaniu wszystkich powyższych formalności, możemy zarejestrować w urzędzie komunikacji samochód zakupiony za granicą.