Jakie ubezpieczenie na życie wykupić w PZU?

0
871

Ubezpieczenie na życie to produkt, który zabezpiecza byt osób najbliższych w przypadku śmierci lub bardzo poważnego zachorowania osoby ubezpieczonej.

 

Konstrukcja ubezpieczenia na życie jest prosta. Płacimy składki, a w razie śmierci ubezpieczyciel wypłaci określoną kwotę osobom wskazanym w polisie. Ubezpieczenie takie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy np. mamy jednego, głównego żywiciela rodziny albo też dysproporcja między zarobkami między członkami danej rodziny jest bardzo duża.

Ubezpieczenie na życie chroni przed negatywnymi skutkami związanymi ze śmiercią osoby ubezpieczonej. Chodzi głównie o to by w takiej sytuacji rodzina mogła utrzymać (przynajmniej przez określony czas) obecny standard życia.

Ubezpieczenie na całe życie – Ochrona życia

Podstawową cechą ubezpieczenia na życie jest jego ochrona. Taką umowę podpisuje się dożywotnio. Składki płacimy też aż do momentu wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, czyli w tym przypadku śmierci. Wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia, czyli kwoty, która zostanie wypłacona w momencie naszej śmierci, a także od wieku osoby ubezpieczonej. Przy tej samej wysokości ubezpieczenia, osoba młodsza zapłaci zdecydowanie niższą składkę niż osoba starsza. W momencie zaprzestania opłacania składek polisa wygaśnie i ochrona przestanie działać. By ją odnowić, trzeba będzie podpisać nowe ubezpieczenie.

Ochrona życia oraz oszczędzanie

Polisa na życie może mieć też wariant inwestycyjny. W takiej sytuacji część składki przeznaczana jest na ochronę ubezpieczeniową, a pozostała jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Dzięki temu wartość takiej polisy rośnie wraz z uzyskiwanymi z tej inwestycji zyskami. Taka polisa też jest zawierana do końca życia z tym, że jeśli ją zerwiemy po kilku latach, będziemy mogli odzyskać część środków, które pracowały na zyski. Warto takie ubezpieczenie potraktować jako pewnego rodzaju zabezpieczenie emerytalne. Do czasu emerytury mamy zapewnioną ochronę, a także kapitał jest inwestowany, a w momencie przejścia na emeryturę, gdy rodzina już dawno jest sama zabezpieczona, to my możemy się cieszyć środkami, które udało się zebrać z polisy.

Terminowe ubezpieczenie na życie

Mamy też ubezpieczenie na określony czas. Można je zawrzeć na okres od 5 do 30 lat. Wtedy ochrona trwa tak długo, jak określiliśmy w umowie. Zaletą takiego rozwiązania jest niższa składka, a także możliwość wyboru wysokiej sumy ubezpieczenia.

Indywidualna kontynuacja ubezpieczenia grupowego

PZU jako największy polski ubezpieczyciel oferuje sporo grupowych ubezpieczeń na życie. Tak, to często to samo, które jest bonusem do twojego wynagrodzenia w pracy. Co miesiąc z pensji potrącane jest kilka lub kilkadziesiąt złotych jako składka na taką polisę. A co w przypadku gdy stracisz pracę albo też ją zmienisz? Możesz kontynuować to ubezpieczenie, „przedłużając” je do indywidualnej wersji ubezpieczenia na życie.

Ubezpieczenie na życie bardzo trudno kupić online. Wymaga ono często spotkania z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej. Wszystko dlatego, że obowiązujące prawo nakazuje doradcy przeprowadzić dokładne badanie potrzeb klienta. Po to by ten nie był nadubezpieczony, ani niedoubezpieczony.