Kalkulator kredytowy ING

0
1424
kredyt-hipoteczny ING

Potencjalni kredytobiorcy marzący o zakupie domu mają w czym wybierać.  Decyzja o kredycie hipotecznym to zobowiązanie na długie lata, jednak wcześniejsza analiza kosztów może sprawić, że spłata długu wobec banku będzie niej dotkliwa dla kieszeni klientów.

Szacunków można dokonać w kilka minut. Umożliwia to kalkulator kredytowy ING, który obliczy ratę kredytu i wskaże wysokość oprocentowania. Sumy te będą się różniły w zależności od rodzaju oferty, modelu spłacania rat i – rzecz jasna – kwoty kredytu i czasu jego spłaty.

Jakie dane wskaże zatem kalkulator ING? Warto zastanowić się nad wyborem formy wpłaty kredytu, to ostatecznie będzie miało wpływ na wysokość rat. Każdy kredyt składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Oprocentowanie stałe pozwala zabezpieczyć się przez niekorzystną zmianą stopy procentowej, którą wyraża stawka WIBOR. ING zapewnia stały harmonogram spłaty kredytu przez 5 lat, a oprocentowanie w zależności od wybranej oferty wynosi od 3,7 proc. do 4,5 proc. Oprocentowanie zmienne oparte jest o marżę nałożoną przez bank oraz stawkę WIBOR6M, wyrażającą obowiązującą na dany moment stopę procentową. Kredytobiorca może zaoszczędzić wybierając drugi wariant, ponieważ gdy stawka WIBOR maleje, maleją raty kredytu. Jest to jednak ryzykowna opcja.

Warto też wybrać taką ofertę, która najbardziej odpowiada planowanej inwestycji. ING oferuje m.in. kredyt na dom ekologiczny, na którym można znacznie zaoszczędzić. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli w dużym skrócie, całkowity koszt kredytu to w tym przypadku 4,23 proc. Bank ustala marżę na poziomie 1,75 proc., co ma wpływ na kwotę raty, ale nie pobiera prowizji za udzielnie kredytu, czy wcześniejszą jego spłatę. Warunkiem zaciągnięcia kredytu EKO jest plan budowy domu, którego roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m2 i posiadanie lub założenie bieżącego konta w ING.

Oferta „Najlepiej na swoim – łatwy start” wiąże się z nieco wyższą marżą – 1,85 proc, ale także nie przewiduje prowizji za zaciągniecie kredytu. RRSO przy zmiennym oprocentowaniu wynosi 4,34 zł, a przy stałym 4,60 proc. Podobnie jak przy EKO kredycie, minimalna kwota zobowiązania to 100 tys. złotych. Standardowy pakiet pozwala zadłużyć się na co najmniej 70 tys. zł. Koszty jednak są wyższe: marża wynosi 2,5 proc, zaś RRSO 4,79 proc. Dodatkowo bank w tym przypadku pobierze prowizję w wysokości 1,9 proc. Najmniejsze raty, lecz najdłuższy okres kredytowania gwarantuje oferta „lekka rata”, tutaj także kredytobiorca zapłaci prowizję za zaciągnięcie kredytu.

Jak to wygląda w praktyce? Przeanalizujmy następującą sytuację: kredytobiorca zaciąga kredyt na kwotę 400 tys. zł  i chce pozbyć się długu po 25 latach.

 

OFERTA MIESIĘCZNA RATA PRZY ZMIENNYM OPROCENTOWANIU OPROCENTOWANIE ZMIENNE MIESIĘCZNA RATA PRZY STAŁYM OPROCENTOWANIU OPROCENTOWANIE STAŁE PROWIZJA
standard 2176 zł 4,29% 2 235zł

 

4,55% 7 600zł
Łatwy start 2 033zł 3,64% 2 089zł 3,90% brak
Lekka rata 1 998zł 3,48% 2 054zł 3,74% 6 760zł
EKO 2 011zł 3,54% 2 067zł 3,80% brak