Kalkulator wydatków – budżet domowy

0
3049
historia pieniądza

Prawidłowo wykonany budżet domowy jest najbardziej precyzyjnym narzędziem do analizy twoich finansów, które można sobie wyobrazić. Kalkulator wydatków pomaga nam odpowiadzieć na dwa kluczowe pytania:

  1. Czy wydaję więcej, niż zarabiam?

Ocena instynktowna jest łatwa – jeśli przejadasz swoje oszczędności lub budujesz długi, prawdopodobnie przekraczasz wydatki. Zanim jednak to rozwiążesz, ważne jest dokładne określenie wielkości i skali problemu.

Duże nadwyżki wydatków mogą prowadzić do spirali zadłużenia i poważnych problemów, dlatego  kalkulator wydatków ma na celu definitywną odpowiedź na ten problem i daje realną ocenę twoich finansów.

  1. Na co mogę sobie pozwolić?

Kiedy już wiesz, gdzie wydajesz pieniądze, możesz zacząć zmieniać i nadawać priorytety temu, co robisz ze swoimi pieniędzmi, aby móc trzymać się swoich środków.

Planowanie budżetu obejmuje sposoby umożliwiające ustalenie priorytetów w ramach swoich środków. Nie jest to takie łatwe, ale dobry kalkulator wydatków pomoże okiełznać budżet domowy.

Skuteczna technika budżetowania

Gdy budżetowanie jest postrzegane jako rozwiązanie, niestety większość budżetów jest bezwartościowa. Główny problem polega na tym, że ponieważ koncentrują się na typowym miesiącu, masowo nie doceniają rzeczywistych wydatków, ponieważ brakuje im ogromnych kosztów, takich jak Boże Narodzenie, wakacje letnie, nowa sofa lub zakup nowego samochodu.

Szerokie kategorie, takie jak „motoryzacja”, zbyt łatwo zapominają o niewielkich nakładach, które sumują się. Zamiast tego „motoryzacja” powinna obejmować nowe opony, benzynę, ubezpieczenie, i wiele innych.

Przed przystąpieniem do tworzenia budżetu domowego, kalkulator wydatków wymusi na tobie odpowiedzi na kilka pytań.

  • Czy jesteś częścią pary / rodziny?
  • Czy jesteś pewien dokładności danych?
  • Używasz karty kredytowej?
  • Jak budżet planujesz przeznaczyć na wakacje?

Dokładne zaplanowanie budżetu powinno zająć kilka godzin. Nie pozwól, aby to cię zniechęciło, pomyśl o pracy detektywa i szansie na odkrycie, gdzie te grosze znikają. Najlepiej jest najpierw zebrać wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej, najlepiej za ostatnie trzy miesiące. Pomiędzy nimi należy wymienić wszystkie stałe zlecenia, polecenia zapłaty, co da dokładny obraz wydatków.

Na przykład w przypadku zakupów spożywczych zbieraj wszystkie swoje rachunki (jeśli ich nie masz, przeglądaj wyciągi bankowe) przez ostatnie trzy miesiące, zsumuj wszystkie wydatki na żywność wymienione na liście, a następnie podziel przez trzy, aby osiągnąć średni miesięczny koszt wydatków na zakupy.

To zawsze zaskakujące zobaczyć, ile wydajesz. Nawet jeśli efekt końcowy może ci się nie spodobać, naprawdę ważne jest, abyś wypełniał swoje odpowiedzi w 100%. I zawsze są sposoby na oszczędzanie. Warto zastanowić się, czy otrzymujesz najlepszy stosunek jakości do ceny? Czy możesz obniżyć koszty?

Płacenie mniej za rzeczy oznacza, że ​​masz więcej pieniędzy w kieszeni, aby cieszyć się życiem (i prawdopodobnie zaoszczędzić trochę na przyszłość!).

Wydawanie więcej niż zarobisz może nie wydawać się wielką sprawą, ale to potencjalna katastrofa, nie tylko finansowa. W najlepszym razie niszczysz swoje oszczędności; w najgorszym razie musisz pożyczyć. Jeśli długi inne niż hipoteczne przekraczają połowę wynagrodzenia po opodatkowaniu, jest to prawdziwy problem.

Co zrobić, jeśli masz nadwyżkę wydatków

Istnieje kilka prostych kroków, które należy wykonać, aby spróbować zmniejszyć kwotę nadmiernych wydatków.

Krok 1: Bezbolesne oszczędności – zmniejsz rachunki bez cięcia.

Chodzi o zapewnienie, że żyjesz w ten sam sposób, ale płacisz mniej. Jest bezbolesny, ponieważ nie wymaga zmiany stylu życia. Możesz zaoszczędzić na rzeczach takich jak  opieka nad dziećmi i zakupy w supermarketach.

Krok 2: Przebuduj to, czego oczekujesz, aby zaoszczędzić.

Teraz warto powrócić do planowania budżetu, uwzględniając nowe przewidywane wydatki w oparciu o oczekiwane oszczędności bezbolesne. To, co robisz dalej, zależy od wyniku.

Krok 3: Bolesne oszczędności – redukcja

Musisz wydawać mniej i sprzedawać rzeczy, dopóki nie będziesz żył w pełni ze swoich środków.

NASZA PORADA Metoda kopertowa. Prosty sposób na zwiększenie domowego budżetu?