Klimatyzacja w domu – czy to się opłaca?

0
924
klimatyzacja_w_domu

Już ponad 150 tys. gospodarstw domowych w Polsce jest wyposażonych w klimatyzację, a popularność urządzeń w ciągu kilku ostatnich lat dynamicznie wzrosła – wynika z szacunków Open Finance. Klimatyzacja w domu – czy to się opłaca?

Za wysokiej jakości klimatyzator trzeba zapłacić od 3 do 4 tys. zł. Do wydatków trzeba doliczyć montaż w wysokości 1000-1500 zł.

Na wzrost popularności klimatyzacji najbardziej wpływa letnia fala upałów. W ostatnich latach występują one w Polsce dość często. Z roku na rok w naszym kraju jest coraz cieplej.

Ubiegły rok okazał się najcieplejszym w dotychczasowej historii pomiarów prowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – średnia roczna temperatura wyniosła 9,46 stopni Celsjusza. Zatem czy opłaca się montaż klimatyzatora w mieszkaniu lub domu?

Wiatrak elektryczny lub przenośny klimatyzator vs. klimatyzacja w domu

Oczywiście podczas letniej fali upałów nie trzeba od razu musisz decydować się na klimatyzację w domu. Wciąż wiele osób korzysta ze zwykłych wiatraków elektrycznych. Jednak są one mało skuteczne, ponieważ działają jedynie na małej przestrzeni. Ich atutem jest niska cena – za urządzenie o mocy 40W trzeba zapłacić około 70 zł. Jest też tanie w eksploatacji.

Alternatywą dla wiatraka elektrycznego może być przenośny klimatyzator. Za urządzenie będące w stanie schłodzić pomieszczenie o powierzchni 30m2 trzeba zapłacić od 1200 do nawet 2500 zł.

Jeśli przenośny klimatyzator będzie pobierać 3,5 kW energii, godzina pracy na pełnych obrotach będzie kosztować około 1,90 zł (średnia cena prądu w Polsce w najpopularniejszej taryfie G11 wynosi 0,55 zł/kWh, więc 3,5 kW x 0,55 zł/kWh = 1,90 zł). Zakładając, że klimatyzator będzie działał 5-6 godzin dziennie przez 30 dni w roku, to jego użytkowanie będzie kosztować od 285 do 342 zł rocznie.

Jednak minusem klimatyzatora przenośnego jest konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz pomieszczenia, przez którą wylatuje ciepłe powietrze. W takim przypadku schładzamy wnętrze domu, ale jednocześnie wprowadzamy do środka gorąco np. poprzez otwarte okno czy drzwi balkonowe.

Klimatyzacja w domu, czyli klimatyzator typu split lub multusplit

Zamiast korzystać z klimatyzatora przenośnego, można w domu zamontować na stałe klimatyzację typu split lub multisplit. Urządzenie składa się z jednostki instalowanej wewnątrz pomieszczenia (zwykle na ścianie), z której wydobywa się chłodne powietrze, a także zewnętrznej centrali. Niestety w tańszych klimatyzacjach generuje ona hałas, ponieważ działa podobnie do załączającego się co jakiś czas agregatu.

Za wysokiej klasy klimatyzator typu split o cichym trybie pracy trzeba zapłacić przynajmniej 3 tys. zł, a multisplit 4 tys. zł. Do wydatków należy doliczyć koszty montażu w wysokości od 1000 do 1500 zł. Tego typu urządzenia posiadają moc chłodniczą w granicach 3,5-5 kW.

Załóżmy, że klimatyzacja zamontowana na stałe w domu będzie działała 5-6 godzin dziennie przez 30 dni w roku, to jej użytkowanie będzie kosztować około 285-342 zł rocznie (przy 3,5 kW mocy chłodniczej), bądź od 412,50 do 495 zł rocznie przy pobieraniu 5 kW energii.

Czy opłaca się instalować klimatyzację w domu?

W małym mieszkaniu w upalne dni możemy chłodzić pomieszczenie, w którym przebywamy za pomocą wiatraka elektrycznego. Jednak będzie on niewystarczający w większym lokalu mieszkalnym lub domu. Z kolei przenośny klimatyzator jest dość kosztowny w zakupie (nawet od 2,5 do 3 tys. zł), a jego skuteczność chłodzenia ograniczona. Dodatkowo koszty eksploatacji urządzenia są niewiele niższe niż stacjonarnej klimatyzacji.

Zakup wysokiej klasy stacjonarnej klimatyzacji typu split lub multisplit, będzie kosztować co najmniej od 3 do 4 tys. zł. Razem z instalacją wydatki wzrosną od 4-4,5 tys. zł do 5-5,5 tys. zł. Jednak eksploatacja urządzenia jest tylko nieznacznie droższa niż przenośnego klimatyzatora. Jeśli posiadamy duże mieszkanie lub dom, wobec ocieplania się klimatu w Polsce montaż klimatyzacji wydaje się dobrą inwestycją długoterminową.

OSZCZĘDZASZ WODĘ? CZYTAJ NASZ PORADNIK:
Oszczędzanie wody. Dla tych co w mieszkaniu, domu lub ogrodzie