Konto dla dziecka. Kiedy można je otworzyć?

0
794
konto_dla_dziecka

Posiadanie konta przez dziecko to nie tylko spora wygoda, ale także pierwsza lekcja dla dziecka posługiwania się instrumentami finansowymi i dbania o właściwe dysponowanie pieniędzmi.

Konto bankowe dla osoby małoletniej okazać się może strzałem w dziesiątkę, jeżeli na przykład dziecko chce zbierać otrzymywane z różnej okazji pieniądze i przeznaczyć je na zakup jakiegoś większego przedmiotu, wycieczkę, dodatkowe zajęcia etc. Tylko kiedy można je otworzyć?

Korzyści z posiadania konta dla dziecka

Niejeden rodzic spotkał się z sytuacją, kiedy późnym wieczorem okazuje się, że następnego dnia trzeba zapłacić za wycieczkę szkolną, w szkole jest jakaś składka albo uczeń potrzebuje kieszonkowego na wyjazd. Obecnie mało kto trzyma w domu większą gotówkę, a więc takie sytuacje są bardzo niewygodne. Konto dla dziecka z dostępem do karty płatniczej to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Wystarczy je bowiem zasilić odpowiednią kwotą, a uczeń może pieniądze ze swojego konta pobrać albo wygodnie zapłacić w sklepie lub restauracji kartą.

Konta bankowe dla małżonków – czy warto mieć konto wspólne

To także spora wygoda dla rodziców mniejszych dzieci. Wówczas pieniądze, które maluch otrzymuje na przykład na urodziny albo chociażby z programu 500+ można gromadzić, by potem opłacić za nie jakiś większy cel, na przykład zbierać kapitał zabezpieczający dziecko na przyszłość.

Konto dla nastolatka

Nastolatkowie w wieku od 13 do 18 lat mają możliwość posiadania własnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, a do tego mogą również posiadać kartę debetową. Dzięki niej mogą płacić kartą w sklepie albo pobierać pieniądze.

Ograniczenie wieku to efekt polskiego w prawa. Zgodnie z nim dopiero w chwili ukończenia 13 lat, dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dopiero od tego wieku może sama dokonywać drobnych zakupów, a także gromadzić własne pieniądze. Od 16 roku życia może także legalnie pracować i zarabiać, dlatego wówczas jeszcze bardziej przydaje się konto.

Jak założyć dziecku konto w banku?

Ofertę kont dla osób powyżej 13 roku życia ma już chyba każdy bank w Polsce. W teorii oferują one naprawdę ciekawe zasady. Dotyczą one współwystępujących programów rabatowych, rachunków oszczędnościowych, braku konieczności regularnego zasilania (w końcu nie wpływa na nie wynagrodzenie). Te dogodne warunki to często efekt sprytnej kalkulacji banku – młodszych klientów łatwiej jest do siebie przywiązać.

Konta bankowe dla małżonków – czy warto mieć konto wspólne

Jednak praktyka otwierania konta bankowego dziecku jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku dorosłego. Przede wszystkim na założenie takiego konta zgodę musi wydać przedstawiciel ustawowy, czyli najczęściej rodzic. Potrzebny będzie także dokument tożsamości małoletniego (dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport). Potrzebny będzie także dokument rodzica, a przypadku innego nazwiska – także akt urodzenia dziecka.

Dziecko staje się właścicielem rachunku i wydanej do niego karty debetowej. Może na niego wpłacać pieniądze, a także je wypłacać, płacić smartfonem, korzystać z bankowości elektronicznej. Nie może tylko przy jego pomocy zaciągać długów (pożyczka, debet).

Konto bankowe – dlaczego nie opłaca się być lojalnym klientem?

Konto dla dziecka do 13 roku życia

Banki oferują konta także dla młodszych dzieci – od urodzenia do 13 roku życia.  W takim wypadku jednak, z uwagi na młody wiek właściciela, konto połączone jest z rachunkiem rodzica. Do konta dziecięcego nie jest wydawana klasyczna karta debetowa. Zamiast niej, skorzystać można z karty przedpłaconej, na którą rodzic wpłaca określoną kwotę do wykorzystania, najczęściej są to niewielkie sumy na lody lub bilet do zoo. Wówczas rodzic ma zdecydowanie większą władzę nad kontem i wydatkami malucha. Wiele kont dziecięcych oferuje dodatkowe możliwości, takie jak na przykład skarbonki i wyzwania, pozwalające na zbieranie określonej kwoty na dany cel. Dzięki temu dziecko widzi efekty swojej gospodarności i uczy się, że oszczędzanie naprawdę popłaca.