Krajowy rejestr długów – lista dłużników. Jak sprawdzić siebie?

0
13173
długi

Jeśli zalegasz z jakimś zobowiązaniem (nie tylko bankowym), możesz być wpisany do rejestru dłużników. Taki wpis skutecznie ograniczy możliwość podpisania np. umowy na internet, czy wzięcia kolejnego kredytu w banku.

Rejestry dłużników są prowadzone przez biura informacji gospodarczej. Obecnie na polskim rynku zarejestrowanych jest 5 biur informacji gospodarczej

  • BIG InfoMonitor,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Choć są one równorzędne, najczęściej informacje o dłużnikach wpisywane są do BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Kredytowej), BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a także KRD (Krajowy Rejestr Długów).

Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów to zbiór informacji o dłużnikach, z którego mogą korzystać firmy, a w określonych przypadkach również osoby prywatne. Mówiąc Krajowym Rejestrze Długów mamy na myśli KRD BIG SA, czyli firmę, która zajmuje się zbieraniem, a także przechowywaniem danych dotyczących sytuacji finansowej firm i konsumentów. Takie informacje mogą być potem udostępniane różnym podmiotom.

Informacje o dłużnikach mogą przekazać do takiego rejestru firmy, gminy, a także osoby prywatne, które są w posiadaniu tytułu wykonawczego. Tytuł wykonawczy to sądowy dokument, który stwierdza istnienie długu i konieczność jego spłaty. Tytuł wykonawczy uprawnia też do rozpoczęcia egzekucji komorniczej.

Krajowy Rejestr Dłużników prowadzi tzw. czarną listę dłużników. Są tu wpisane te osoby, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, do KRD będziesz wpisany jeśli kwota zobowiązania jest wyższa niż 200 zł, a opóźnienie przekracza już 60 dni. Poza tym musisz dostać pismo z ostatecznym wezwaniem do zapłaty, w którym jest informacja o możliwości wpisania do KRD

Kto może korzystać z listy dłużników KRD?

W KRD można sprawdzić informacje o sobie, o swojej firmie albo o innym przedsiębiorstwie. Z drugiej strony możesz też zostać sprawdzony przez wszystkie firmy, której klientem masz zostać.

Każda osoba prywatna może pobrać raport o sobie, a także dowiedzieć się, kto sprawdził informacje na twój temat. Jeśli ktoś zalega ci pieniądze, możesz dopisać takiego dłużnika do rejestru.

>>>Jak sprawdzić siebie w BIK. Jak podnieść zdolność kredytową? CZYTAJ NASZ PORADNIK<<<

Wystarczy „zapomnieć” o ostatniej racie albo przez przypadek nie uregulować innego zobowiązania i już możemy znaleźć się w rejestrze dłużników. Jak sprawdzić, czy ktoś wpisał taką informację o mnie? Zdecydowanie najprościej pójść do banku i …postarać się o kredyt. Składając wniosek kredytowy, przedstawiciel banku na pewno sprawdzi, czy informacje o twoich niespłaconych zobowiązaniach widnieją w rejestrze dłużników. Jeśli takiej informacji nie ma, to znak, że spłacasz wszystko regularnie. Mimo to warto regularnie sprawdzać takie informacje również samodzielnie. Na początku trzeba zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Dłużników. Podajesz imię, nazwisko, a także adres mailowy. Twoim loginem będzie PESEL. Po zatwierdzeniu danych, musisz potwierdzić tożsamość. W tym celu trzeba wykonać przelew weryfikacyjny albo też zeskanować dowód osobisty. Dzięki temu możemy raz na pół roku za darmo sprawdzić informacje o sobie. Jeśli będziemy chcieli sprawdzać informacje o sobie częściej, trzeba będzie zapłacić 6,90 zł za każde takie sprawdzenie.

Jestem w bazie dłużników co robić?

Jeśli podczas takiego sprawdzenia bazy okaże się, że widniejesz w niej jako dłużnik, musisz koniecznie sprawdzić kto dokonał wpisu. Wtedy od razu skontaktuj się z wierzycielem. Pamiętaj, że jeśli nie zgadzasz się z wpisem bo np. takie zadłużenie nie istnieje albo jesteś w trakcie rozpatrywania reklamacji i tak nie ma sensu podważać takiego wpisu w KRD. Sprawę „wyprostować” może tylko wierzyciel. Jeśli faktycznie masz do spłacenia zobowiązanie, to koniecznie musisz je spłacić. Poproś przy okazji o rozłożenie zaległości na raty. Będzie ci łatwiej uregulować takie zobowiązanie.

Konsekwencje wpisu do rejestru dłużników

Podstawową konsekwencją wpisu do rejestru dłużników jest problem podczas starania się o pożyczkę lub kredyt albo też umowę z dostawcą internetu lub telewizji kablowej

Jak wykreślić dane z KRD?

Tak jak już wspomniałem, jedynym sposobem jest spłata należności. Wierzyciel musi to zrobić w ciągu 14 dni od momentu, gdy spłaciliśmy całą należność

A czy ty korzystałeś kiedyś z KRD? Napisz o swoich wrażeniach  na adres [email protected]