Kupno używanego samochodu. Jak sprawdzić legalność dokumentów?

0
1658
samochód

Kupując używany samochód zwracasz uwagę na stan techniczny pojazdu, oglądasz go wzdłuż i wszerz, mierzysz grubość lakieru. Ale czy pamiętasz o tym by sprawdzić legalność dokumentów samochodu? Oto, jakie dane musisz koniecznie zweryfikować.

Każdy samochód musi mieć kilka podstawowych dokumentów. Przede wszystkim są to dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Warto też zajrzeć do książki serwisowej samochodu. Jeśli kupujesz samochód poleasingowy, koniecznie poproś też o fakturę wykupu z leasingu.

PAMIĘTAJ!!!

Jeśli właściciel pojazdu przekazał ci wcześniej skany lub kserokopie dokumentów, koniecznie zweryfikuj je z oryginalnymi dokumentami.

Jak sprawdzić dowód rejestracyjny?

Dane w dowodzie rejestracyjnym koniecznie muszą się zgadzać z tymi w karcie pojazdu i na tabliczkach znamionowych samochodu. Podstawą jest sprawdzenie numeru rejestracyjnego, a także numeru VIN. Jeśli znasz numer VIN, możesz poznać historię samochodu w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Co znajdziesz w bazie CEPik? Są tam informacje o przeglądach technicznych, ubezpieczeniu itd. Musisz jednak pamiętać, że nieuczciwy sprzedawca znajdzie sposób by nie zawsze podawać prawdę. Jednym z najczęstszych oszustw jest wyrabianie nowej książki serwisowej za „zagubioną”. Kupują oni szablon takiej książki w internecie, podrabiają pieczątki i uznają ją za jedyną wiarygodną książkę serwisową.

Sprawdzając dowód rejestracyjny koniecznie porównaj datę pierwszej rejestracji i datę wydania dowodu rejestracyjnego. Jeśli samochód jest starszy niż 7 lat, może to być nowy dokument bo w poprzednim zabrakło miejsca na pieczątki przeglądów technicznych. Podobnie jak w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Też może zaistnieć konieczność zmiany dowodu rejestracyjnego.

Rok produkcji czy rok rejestracji?

Choć jest kwestia, która od lat wzbudza wiele dyskusji, to w naszym kraju wciąż ważniejsza jest data produkcji samochodu niż data rejestracji. Często zdarza się, że w ogłoszeniach podawana jest data pierwszej rejestracji, która może być kilka miesięcy późniejsza niż data produkcji. Dlaczego? Bo samochód mógł być wyprodukowany np. w grudniu, a zarejestrowany w lutym następnego roku. Z punktu widzenia formalnego jest więc starszy bo liczy się rok produkcji.

Sprawdź też koniecznie datę badania technicznego. Wskazuje ona czy pojazd jest dopuszczony do ruchu. Koniecznie sprawdź też kiedy były wykonywane poprzednie badania. Zwykle powinno się to odbywać co roku. Jeśli są spore rozbieżności w interwałach między badaniami technicznymi może to sugerować, że samochód mógł nie być sprawny i właściciel kilka razy dokonywał przeglądu technicznego.

Do czego potrzebna jest karta pojazdu?

Każdy samochód zarejestrowany po 1999 musi posiadać kartę pojazdu. Porównaj numer karty pojazdu z tym, co jest w dowodzie rejestracyjnym. Sprawdź, czy właściwie wpisana jest marka pojazdu i rodzaj pojazdu. W karcie pojazdu wpisani są wszyscy dotychczasowi właściciele pojazdu.

Jakie jeszcze dane muszę sprawdzić kupując samochód? Jeśli kupujesz używany samochód warto też dokładnie zweryfikować dane właścicieli. Jeśli to samochód z komisu, uzyskać zgodę właścicieli pojazdu na jego sprzedaż.

Ubezpieczenie pojazdu używanego

Jeśli chcesz wybrać się na jazdę testową samochodem to auto musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli takiego ubezpieczenia nie posiadasz, grozi Ci kara. Ile zapłacisz za brak OC, dowiesz się z jednego z wcześniejszych tekstów.

Warto też zajrzeć do Bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdzisz tam również historię szkód komunikacyjnych z polis OC i AC. Musisz wiedzieć, że pełny raport z tej bazy może otrzymać wyłącznie właściciel. Poproś go więc o upoważnienie do wglądu w tę bazę.

Sprawdzanie samochodu za pieniądze

W internecie sporo jest serwisów, w których za pieniądze można sprawdzić historię danego samochodu. Są to zbiory publicznie dostępnych danych, za które musisz płacić. Namawiam Cię jednak by dokładnie to zweryfikować.

Polecam ci sprawdzić dokładnie wszystkie dokumenty samochodu. Jest to nie mniej ważne niż oględziny samochodu czy ocena stanu technicznego.

***

Napisz w komentarzu jakich informacji poszukujesz. Na jakie problemy natykasz się jako konsument, kupujący?