Last Minute. Wady i zalety wyjazdów last minute

0
1553
last-minute

Last Minute to ciekawa opcja spędzenia urlopu. Jednak czy wyjazd last minute zawsze jest tańszy i lepszy od tego kupowanego z dużym wyprzedzeniem? Sprawdzamy wady i zalety wyjazdów last minute.

Środek wakacji lub końcówka okresu urlopowego to czas gdy pojawia się wiele ofert last minute. Czy taki wyjazd faktycznie się opłaca? Czy niższa cena nie spowoduje, że będziemy mieć gorsze świadczenia? A może wprost przeciwnie – biuro podróży zrobi więcej byśmy kupili wycieczkę na ostatnią chwilę i zaproponuje dodatkowe korzyści?

Last minute – jak działa?

Pojęcie last minute jest związane przede wszystkim z branżą turystyczną. Obecnie przenika też do innych sektorów ale swoje korzenie ma właśnie w turystyce.

Biura podróży jeszcze przed rozpoczęciem sezonu kupują określoną ilość miejsc w hotelach i samolotach zakładając konkretną wielkość sprzedaży. Niezależnie od tego ile wycieczek biuro podróży sprzeda, i tak będzie musiało opłacić wszystkie zarezerwowane miejsca. Jeśli więc okaże się, że touroperator ma jeszcze wolne miejsca, może zaoferować je w ostatniej chwili znacznie taniej. Lepiej przecież, żeby je sprzedać – nawet w niższej cenie, niż stracić na tym, że płaci się za „pustą rezerwację.

Zdarza się, że biura podróży nadużywają pojęcia last minute. Już dwa-trzy tygodnie po ogłoszeniu danej oferty staje się ona propozycją last minute.

Kiedy szukać takich ofert „na ostatnią chwilę”?

Oczywiście da się znaleźć ciekawe wyjazdy last minute przez cały rok. Ale zdecydowanie najwięcej takich propozycji pojawia się zaraz po majówce, a także październik i listopad. Ciekawe oferty last minute można ustrzelić również na początku grudnia. Większość klientów myśli wtedy o zakupach świątecznych wiec biura podróży oferują ciekawe promocje.

Gdzie szukać ofert last minute?

Najlepiej szukać takich propozycji bezpośrednio w biurze podróży. Trzeba się przy okazji nastawić na to, że „dziś kupujemy, a jutro lecimy”. Warto też zwrócić uwagę na oferty portali takich jak easygo, travelplanet, wakacje.pl. Używając tych portali można ustawić alert mailowy, który poinformuje nas o pojawieniu się atrakcyjnej oferty.

Dla kogo jest last minute?

Wakacje last minute są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie wziąć urlop w dowolnym momencie. Z last minute mogą skorzystać też osoby, którym nie zależy na jakimś konkretnym kierunki wyjazdu.

O ile tańsze są takie wyjazdy?

Trudno jednoznacznie określić o ile tańsze są wyjazdy last minute. Wiele zależy od tego ile wolnych miejsc na danym turnusie jeszcze zostało. Można jednak przyjąć, ze zdarzają się wyjazdy o połowę tańsze

Zalety last minute

– niższa cena w porównaniu do tej standardowej
– oryginalne wakacje „na spontanie”
– brak ryzyka odwołania imprezy i stała cena (biuro podróży nie może zmienić ceny w czasie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem podróży

Wady last minute

  • mały wybór hoteli i kierunków wyjazdu
  • touroperator podaje w reklamie jedynie region, a nie dokładne dane dotyczące wyjazdu
  • możemy mieć wylot z innego miasta niż w ofercie
  • last minute trzeba kupować „tu i teraz”. Są to bowiem oferty, które bardzo szybko się rozchodzą.

Na co uważać w przypadku wyjazdu last minute?

  • Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na lokalizację hotelu, który jest nam oferowany w ramach wyjazdu „na ostatnią chwilę”. Mniejszy wybór nie oznacza, że musimy godzić się na wszystko. Może się zdarzyć, że tour operator będzie chciał wpisać do umowy niekorzystne zapisy. Jakie? Np. takie, że klient nie może składać reklamacji. Tymczasem możemy zgłosić sprzeciw jeśli nie będą spełnione wszystkie świadczenia, do których zobowiązał się touroperator
  • Kupując wyjazd tego typu musimy zostać poinformowani do jakiego dokładnie hotelu jedziemy, czy będzie wyżywienie i jeśli już to jakie. Może się zdarzyć, że organizator chce zastrzec sobie prawo do tego by nie podawać miejscowości albo nazwy hotelu. Koniecznie musisz być poinformowany jak daleko będzie z miejsca noclegu nad morze
  • Touroperator nie może zmienić programu wyjazdu w stosunku do tego, który jest kupiony w normalnej cenie
  • Touroperator nie może pobierać dodatkowych opłat za określone usługi jeśli nie były one też konieczne w „zwykłym wyjedzie”

Nie tylko last minute ale i w przypadku „zwykłego wyjazdu” zawsze koniecznie sprawdź jak daleko będzie z hotelu do morza albo też w jakiej okolicy znajduje się twój nocleg.

Może się zdarzyć, że podróż z lotniska do hotelu to długa wyprawa autokarowa, która może zabrać pół dnia wycieczki.

Coraz rzadziej ale jednak się zdarza, że w czasie wyjazdu last minute turysta przenoszony jest z hotelu do hotelu, którego standard znacznie odbiega od umówionego. Warto od razu składać reklamację na takie działanie.

A ty jakie masz podejście do wyjazdów last minute? Jak często z nich korzystasz?

PODPOWIADAMY Twój plan podróży, czyli jak zaplanować (nie tylko weekendowy) wyjazd