Leasing konsumencki samochodu

0
1309
Leasing konsumencki samochodu

Zakup nowego samochodu to nie jedyny sposób na nowy pojazd. Leasing oferuje alternatywę, która zazwyczaj obejmuje niższe płatności miesięczne.

Mimo że kiedyś był zarezerwowany dla klientów korporacyjnych lub luksusowych, leasing jest teraz dostępny dla każdego nabywcy samochodu. Obecnie stanowi około 30 procent całej sprzedaży nowych samochodów ze względu na wysoką średnią cenę nowych samochodów i zmieniające się nawyki zakupowe klientów.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kupić nowy pojazd za gotówkę, czy sfinansować zakup przez leasing, przekonasz się, że każdy dealer samochodowy jest przygotowany do obsługi transakcji. Podczas gdy leasing może obniżyć płatności i pozwolić uzyskać ładniejszy samochód, ma pewne wady. W zależności od tego ile jeździsz, twojej sytuacji finansowej i celów, zakup samochodu może być lepszym pomysłem na dłuższą metę.

Korzyści z leasingu konsumenckiego samochodu

Leasing pozwala konsumentom na wymianę nowego samochodu prawie tak często, jak kupują nowy telefon komórkowy. Oznacza to, że możesz uzyskać najnowsze zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i technologii dla swojego pojazdu. Zwykle płacisz też mniej za każdy miesiąc niż za ten sam samochód na kredyt. W zależności od lokalizacji znaczące oszczędności podatkowe mogą być kolejną korzyścią dla leasingu.

Aby zrozumieć, dlaczego, spójrzmy, jak działa leasing.

Kupujący samochód, jest odpowiedzialny za zapłacenie całej ceny zakupu. Musisz albo zapłacić ją w gotówce, albo sfinansować cały zakup kredytem i zapłacić odsetki od pożyczki. Klienci leasingowi muszą jedynie zapłacić za różnicę w cenie, którą negocjują oraz oczekiwaną wartością samochodu na koniec okresu leasingu (zwaną również „wartością rezydualną”). Zasadniczo wystarczy zapłacić za amortyzację, która ma miejsce w okresie obowiązywania umowy najmu.

Jak widzisz, jeśli nie zapłacisz olbrzymiej zaliczki lub nie osiągniesz wysokiej wartości transakcji, leasing prawie zawsze zapewni Ci niższą miesięczną płatność, niż gdybyś kupił ten sam samochód. Możesz nawet dodać kilka dodatkowych opcji lub uaktualnić go do droższego modelu, pozostając w budżecie na zakup samochodu.

Nie ma potrzeby martwić się o sprzedaż lub wymianę. Po zakończeniu okresu leasingu po prostu zostawiasz samochód w salonie dealerskim albo wykupujesz go za niewielką kwotę.

Ile trwa leasing?

Większość leasingów konsumenckich samochodów trwa trzy lata, ale dostępne są zarówno krótsze, jak i dłuższe kontrakty. Zazwyczaj jest to taki sam czas jak gwarancja na pojazd. Niektóre umowy leasingowe obejmują nawet podstawową konserwację pojazdu, więc jedynymi kosztami będą ubezpieczenie i paliwo.

Leasing konsumencki samochodu jest dostępny także dla klientów, którzy nie mają zbyt wiele wolnych pieniędzy. Pamiętaj jednak, że podobnie jak przy zakupie, im więcej pieniędzy płacisz przy podpisywaniu umowy, tym niższe będą twoje miesięczne płatności.

Dzisiejsze samochody szybko ewoluują. Dzięki leasingowi zawsze możesz mieć samochód, który jest prawie najnowocześniejszy, bez konieczności sprzedaży co kilka lat. Po zakończeniu leasingu zamieniasz leasingowany samochód na zaktualizowany model.

Wady leasingu konsumenckiego samochodu

Prawie każda umowa leasingu konsumenckiego zawiera ograniczenia dotyczące przebiegu, zawarte w umowie, na ogół pozwalające na przejechanie od 12 000 do 60 000 kilometrów rocznie, zanim będziesz musiał zapłacić wysokie, nadmierne opłaty za przejazd.

Nadmiar opłat za przejazd może zamienić się w niespodziewanie dużą opłatę na koniec najmu. Jeśli opłata wynosi 50 groszy za każdy dodatkowy kilometr od limitu najmu, 20-kilometrowa podróż na lotnisko kosztuje tylko 10 złotych. Bardzo ważne jest, abyś miał rozsądne oszacowanie, ile kilometrów przejedziesz co miesiąc, zanim nawet pomyślisz o podpisaniu umowy leasingu.

Będziesz musiał zwrócić samochód w prawie jego oryginalnym stanie, bez nadmiernego zużycia, uszkodzenia lub dostosowania, którego nie można łatwo usunąć. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami za zużycie, nawet jeśli masz mniejszy niż dozwolony przebieg.

NASZA PORADA Co to jest leasing konsumencki? Leasing, a osoba prywatna