Metoda kopertowa. Prosty sposób na zwiększenie domowego budżetu?

0
1280
ubezpieczenie-zyciowe

Metoda kopertowa to stary i prosty sposób na kontrolę oraz zwiększenie domowego budżetu. Z powodzeniem korzystały z niej nasze babcie, gdy jeszcze nie istniały karty bankowe. Polega na trzymaniu pieniędzy w kopercie (rzadziej w słoikach), a nawet w kilku kopertach (podobnie jak na bankowych subkontach).

Jej skuteczność polega na tym, że jak wynika z badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne (APA), płacenie gotówką zamiast kartą płatniczą sprzyja oszczędzaniu. Dzięki temu w naszym portfelu zostaje więcej środków.

Metoda kopertowa sprzyja oszczędzaniu

Metoda kopertowa może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z zapanowaniem nad domowym budżetem. Chociaż używanie karty płatniczej jest wygodne, sprzyja wydawaniu większych sum. Jak wynika z badania, płacąc gotówka odczuwamy psychologiczny dyskomfort związany z koniecznością rozstania się z fizycznym pieniądzem. W związku z tym znacznie racjonalniej dysponujemy swoimi finansami.

Badacze przeprowadzili eksperyment na grupie 28 osób. Każda z nich dostała szczegółową listę zakupów. W pierwszym przypadku płacili za nie bonem o wartości 50 dolarów, a w drugim 50-dolarowym banknotem. Osoby używające gotówki wydały mniej, ponieważ wybierały tańsze produkty.

Metoda kopertowa – trzymaj pieniądze w kilku kopertach

Zwiększyć skuteczność metody kopertowej może trzymanie gotówki w kilku kopertach w zależności od celu comiesięcznych wydatków, jak rachunki, czynsz, paliwo, zakupy spożywcze, spłata raty kredytu czy inne przyjemności. Jak policzyć, jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć na zaspokojenie poszczególnych potrzeb?

Warto przeanalizować np. historię transakcji na rachunku bankowym. Dzięki temu będziemy mogli oszacować, ile miesięcznie wydajemy na dany cel. Jeżeli np. średnia z ostatniego kwartału pokazuje, że miesięcznie przeznaczamy na zakup żywności 600 zł, taka kwota powinna znaleźć się w kopercie.

Jak bezboleśnie zrezygnować z karty płatniczej na rzecz metody kopertowej?

Na początku rezygnacja z karty płatniczej może być dla nas bardzo dokuczliwa, ponieważ jest zdecydowanie wygodniejsza niż noszenie w portfelu gotówki. Jednak można w prosty sposób zacząć gospodarować domowym budżetem za pomocą metody kopertowej.

Jeśli np. w piątek robimy tygodniowe zakupy, do sklepu zamiast „plastiku” zabieramy jedynie kopertę z odliczoną kwotą. Podobnie, gdy jedziemy na stację benzynową zatankować samochód. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam się przyzwyczaić do nowej metody oszczędzania i zmieścić się w ustalonym limicie wydatków.

Metoda kopertowa w praktyce

Główną zaletą metody kopertowej jest jej prostota, ponieważ łatwo pomaga śledzić nasze wydatki. Jednak ma ona również kilka wad. Przede wszystkim trzymanie w domu lub noszenie przy sobie dużej ilości gotówki może być niebezpieczne. W związku z tym metodę kopertową można nieco zmodyfikować. Za stałe miesięczne opłaty, jak rachunki za prąd, gaz, wodę czy ratę kredytu hipotecznego, możemy oczywiście zapłacić przelewem za pośrednictwem internetowego konta bankowego.

Metoda kopertowa. Z domu zabieraj tylko gotówkę

Natomiast do kopert warto wsadzać mniejsze sumy pieniędzy. Jeśli zamierzamy zrobić zakupy, to np. dzień wcześniej możemy wypłacić z bankomatu ustaloną kwotę. Następnie włożyć do koperty gotówkę i tylko nią zabrać ze sobą do sklepu. Podobnie możemy postępować planując tankowanie samochodu, wizytę w kinie czy restauracji. Dzięki temu dbamy zarówno o domowy budżet, jak i własne bezpieczeństwo nie narażając się na ryzyko kradzieży znaczącej kwoty.