Na co zwrócić uwagę sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym?

0
807
dom

Kiedy jesteś właścicielem domu z kredytem hipotecznym, prawdopodobnie w pewnym momencie sprzedasz swoją nieruchomość, zanim zostanie ona w pełni spłacona. Jak wygląda proces sprzedaż mieszkania lub domu gdy nadal masz kredyt hipoteczny?

Po pierwsze, zależy to od tego, czy sprzedajesz swój dom za większą, czy niższą wartość niż kredyt hipoteczny.

Co się stanie, gdy sprzedasz swój dom za mniej, niż wynosi wartość kredytu hipotecznego?

Kiedy sprzedajesz swój dom poniżej wartości niespłaconego kredytu hipotecznego, jest to znane jako ujemny kapitał własny.

Aby uniknąć tego scenariusza, wykonaj badania nieruchomości i upewnij się, że wszystkie pożyczki mają niższy stosunek kredytów do wartości wynoszący 90%, aby zmniejszyć ryzyko niezdolności do spłaty kredytu hipotecznego i zmuszenia do sprzedaży po cenie niższej niż wartość kredytu hipotecznego.

Co się stanie, gdy sprzedasz swój dom za więcej niż wartość kredytu hipotecznego?

Na szczęście nie zdarza się często, że ludzie są zmuszeni sprzedawać za mniej niż pożyczone pieniądze. Pamiętaj, że będziesz musiał spłacić kredytodawcę przed negocjowaniem nowych warunków pożyczki. Oto kroki, które należy wykonać, aby proces przebiegał sprawnie:

  • Aby powiadomić pożyczkodawcę, że spłacasz pożyczkę, poinformuj o tym pożyczkodawcę. Otrzymasz w ten sposób zaświadczenie, w którym znajdą się informacje na temat pozostałego do spłaty zadłużenia, wraz ze wszystkimi odsetkami i opłatami. Twój kredytodawca powinien poświęcić trochę czasu na podanie informacji na temat możliwości całkowitej spłaty kredytu.

  • Jeśli ubiegasz się o nowy kredyt mieszkaniowy od tego samego kredytodawcy, dobrym pomysłem jest jednoczesne przesłanie nowej aplikacji hipotecznej w celu usprawnienia procesu.

Jest to stosunkowo prosty proces, ale dobrym pomysłem jest pozostawienie pożyczkodawcy dużo czasu na przetworzenie aplikacji, aby mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze przygotowane.

Jakie są koszty sprzedaży domu z hipoteką?

Nie zapominaj, że część kosztów sprzedaży domu zostanie poniesiona podczas sprzedaży z hipoteką. Należy zwrócić na to uwagę, sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym. Obejmują one:

  • Opłata sądowa za wykreślenie wpisu z hipoteki nieruchomości;

  • Opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu – niektóre banki stosują dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. Sprawdź to w swojej umowie kredytowej. Taka opłata najczęściej pojawia się, jeżeli kredyt spłacasz w krótkim czasie do jego zaciągnięcia i wyrównuje on stratę poniesioną przez bank na odsetkach przez ten czas. Zawsze warto korzystać z ofert, w których wcześniejsza spłata lub nadpłacanie kredytu są darmowe;
  • Opłaty za przenoszenie – nie zapomnij uwzględnić opłaty za przeniesienie własności w kosztach sprzedaży nieruchomości. Ustalenie kto ponosi te koszty, zależą od uzgodnień między stronami. Kupujący płaci za to podatek od zakupu.

Co się stanie, gdy sprzedasz swój dom bez kredytu hipotecznego?

Dla tych, którzy byli w stanie całkowicie spłacić kredyt hipoteczny, sprzedaż domu oznacza, że ​​cała suma wartości nieruchomości trafia bezpośrednio do nich w dniu rozliczenia z nabywcą. W przypadku „downsizerów” często oznacza to, że ich następny dom można kupić bez pożyczki i że będą mieli dodatkowy kapitał do inwestowania. Jest to strategia stosowana przez wielu emerytów do gromadzenia funduszy emerytalnych.

Banki i inni pożyczkodawcy nie zachęcają do wcześniejszego spłacania kredytu hipotecznego, ponieważ ich działalność opiera się na oprocentowaniu kredytu. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości z dużą częścią jej kosztu jest jeszcze bardzo kosztowna. Istnieją jednak inne obszary, na których można zaoszczędzić, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Na przykład opłaty agenta, które mogą zrekompensować koszty spłaty przed czasem kredytu hipotecznego. Uwalnia cię to do sprzedaży domu w dowolnym momencie.

POLECAMY Jak sprzedać nieruchomość. Formalności