Najlepsza pralka do małej łazienki. Konkretne wyliczenia. Prześwietlamy dane producentów

  0
  2649
  pralka ladowana od gory

  Najlepsza pralka do małej łazienki nie może mieć więcej niż 40 cm szerokości. Zawsze będzie też ładowana od góry, właśnie ze względu na swoje małe rozmiary. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co deklarują w instrukcjach (karcie produktu) nam sami producenci i nie zwracając szczególnej uwagi na cenę, wybraliśmy najlepsze pralki do małej łazienki. Sprawdź, który model okazał się najlepszy.

  Wybór pralki nie jest prosty bo w sklepach jest dziś szeroka oferta modeli z różnymi specjalnymi programami oraz w różnych cenach. By wybrać najlepszą pralkę do małej łazienki (taką ładowaną od góry) postanowiliśmy oprzeć się na twardych danych, które producenci umieszczają na tzw. karcie produktu. To specjalna tabelka, w której mamy informacje o klasie energetycznej, zużyciu prądu i wody, a także kilku innych ważnych informacjach. Bazując na tych wskaźnikach podjęliśmy próbą porównaniu konkretnych modeli, by tak przygotowani ruszyć do sklepu.

  Kredyt hipoteczny? Uważaj na bankowe pułapki

  Jak wybrać pralkę?

  Na początek kilka wyjaśnień. Nie byliśmy w stanie porównać wszystkich obecnych modeli na rynku. Zdecydowaliśmy się wybrać 10 różnych, które pojawiły się w wyszukiwarce oleole.pl po zaznaczeniu opcji, że szukamy najmniejszej pralki. Producent pralki, czy specjalne opcje, programy prania interesowały nas mniej. Nie porównywaliśmy cen bo różnią się one w zależności od sklepu.

  Trzeba też pamiętać oczywiście, że w danym momencie możemy mieć do czynienia z promocją na konkretny model, a to zaburzałoby nam porównanie gdybyśmy brali pod uwagę przede wszystkim cenę. Dlatego zdecydowaliśmy się na skonfrontowanie ze sobą twardych danych deklarowanych przez samych producentów. Tylko tych informacji, które przekazują sami producenci w opisie produktu.

  Co więc sprawdziliśmy i prześwietlaliśmy:

  • Maksymalną wagę prania, które można zapakować do pralki
  • Głośność, czyli liczbę decybeli wydawanych przez urządzenie podczas prania
  • Głośność wirowania, czyli liczbę decybeli, które wydaje urządzenie w czasie odwirowywania
  • Maksymalna prędkość wirowania, czyli to ile obrotów na minutę może wykonać bęben pralki
  • Klasa energetyczna, czyli to co dla wielu konsumentów jest wyznacznikiem oszczędności danej pralki. Zgodnie z przekonaniem A+++ powinno być bardziej oszczędne niż A+
  • Zużycie to w naszym wypadku zużycie prądu mierzone w kilowatogodzinach (kWh). Określa ilość energii, jaką urządzenie elektryczne o mocy 1kW zużywa w ciągu godziny
  • Roczne zużycie prądu obliczane jest podstawie zużycia energii dla 220 standardowych cykli prania tkanin bawełnianych w 60 °C i 40° C. biorąc pod uwagę pełny i częściowy załadunek pralki. Zużycie obliczane jest również dla pracy w trybie niskiego poboru energii

  Zniszczony banknot. Jak wymienić podarte pieniądze?

  • Koszt prądu to roczne zużycie razy stawka kilowatogodziny. W różnych rejonach Polski, u różnych dostawców mamy inne cenny prądu. My przyjęliśmy, że jedna kWh będzie kosztowała 55 gr
  • Zużycie wody w jednym cyklu prania. Producenci nie podają jednak, który to cykl (w zależności od wybranego programu prania może on wymagać większego lub mniejszego zużycia wody)
  • Zużycie wody rocznie to ilość wody potrzebna na 220 prań bawełny w temperaturze 60 i 40 stopni. Nie mamy informacji ile prań konkretnego rodzaju wykonano. Warto też wiedzieć, że w zależności od wybranego programu (mogą być takie wymagające wyższej temperatury) pralka zużyje więcej/mniej wody. Przyjmijmy jednak, że liczba prań jest jednakowa i są to tylko te dwa programy
  • Koszt wody – ceny wody i ścieków są bardzo różne w zależności od miejscowości. Przyjęliśmy (dla łatwiejszych rachunków), że 1000 litrów wody kosztuje 10 zł razem z odprowadzeniem ścieków

  Najcichsza i najgłośniejsza pralka

  Gdy wyjaśniliśmy sobie konkretne pojęcia, pora przejść do szczegółowego podsumowania. Zdecydowanie najcichszą pralką w naszym zestawieniu okazała się pralka Miele. Emituje ona tylko 49 decybele (dB). Ten egzemplarz jest też w grupie tych, które zużywają najmniej prądu. Jej cena może jednak przyprawić o zawrót głowy. Za ten model musimy zapłacić ponad 6 tys. złotych. To dużo więcej niż inne modele, które można kupić mając budżet między 1500 -2500 zł.

  Najlepsza lodówka. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o kupowaniu lodówki

  Najgłośniejsza w naszym zestawieniu jest pralka Candy CST 360L-S. Zgodnie z deklaracją producenta podczas prania hałasuje na poziomie 61 dB. Pamiętajmy jednak, że podczas finału każdego prania, czyli wirowania pralki są wówczas najgłośniejsze, wydają zwykle 75-76 dB. Pozytywnie wyróżnia się tutaj pralka Electrolux EWT0862IFW. Producent deklaruje 73 dB, ale zdecydowanym liderem jest wspomniana, najdroższa pralka Miele W 685 WCS. Podczas wirowania do naszych uszu będą dochodziły tylko 72 dB.

  Która pralka zużywa najwięcej prądu i wody?

  Najwięcej prądu rocznie zużywa Whirlpool AWE 70120. Co ciekawe, model ten ma klasę energetyczną A+++, a faktycznie oszczędniejszy Whirlpool AWE 4519/P ma na karcie produktu oznaczenie tylko A++, czyli niższe. Być może dlatego, że pierwszy Whirpoll zużywa o 3 litry wody mniej na każdy cykl prania. A skoro już przy wodzie jesteśmy. Rekordzistami są tu dwa modele: Candy CST 360L-S i Indesit BTW D61253 PL. W jednym cyklu prania zużywają tylko 39 litrów wody. To aż o 8 litrów wody mniej niż najtańsza pralka w naszym zestawieniu Whirlpool AWE 4519/P. Kosztuje niecałe 900 zł.

  O dziwo ta sama pralka, która zużywa najwięcej wody na jedno pranie, ma najniższe zużycie roczne. Skąd ta różnica? Trudno powiedzieć. Być może proporcja prania w niskiej lub wysokiej temperaturze była zdecydowanie odmienna od tej, którą zastosowano w innych modelach.

  Czy warto dopłacić za A+++?

  Różnice cenowe między modelami A++, a A+++ dla tego samego producenta to nie więcej niż 200 zł. Jeśli więc mają porównywalną liczbę programów prania i funkcjonalności nie zawsze będzie opłacało się wziąć do domu pralkę z lepszą klasą energetyczną, czyli droższą. Oszczędność energii zostanie zniwelowana dopiero po 6-7 latach eksploatacji a wtedy sporo osób kupuje już nową pralkę.

  Która pralka jest najlepsza?

  Najlepsza pralka

  Miele W 685 WCS pralka jest zdecydowanie najcichsza, najbardziej oszczędna, a także ma najwięcej programów prania (aż 13), w tym pranie odzieży nieprzemakalnej, ciemnych materiałów, jeansu i jedwabiu. Za jakość trzeba jednak zapłacić ponad 6 tys. złotych.

  Tak luksusową pralkę kupują tylko wybrani. Średnia cena pralki to 1000 – 1500 zł. W naszym porównaniu zdecydowanie najlepszą pralką w akceptowalnym przedziale cenowym jest Electrolux EW6T4261P PerfectCare 600. Pralka ma aż 12 programów prania (antyalergiczny, bawełna, bawełna – eko, delikatny, jeans, jedwab, odzież niemowlęca, odzież sportowa, outdoor (odzież nieprzemakalna), syntetyki, szybki, wełna). Ten model jest cichy i oszczędny. Zużywa najmniej prądu.

  Warto też zwrócić uwagę na Whirlpool TDLR 70210. Pralka jest oszczędna, a na dodatek można do niej zapakować aż 7 kg prania.

  Telekomy podnoszą ceny usług. Jak sprawić by rachunek za komórkę był niższy?

  Najlepsza pralka do codziennego prania

  Indesit BTW D61253 PL pralka jest bardzo oszczędna (zarówno pod względem zużycia wody i prądu). Ma tylko podstawowe programy prania (7) co będzie korzystne dla osób piorących bardzo często ubrania niewymagające specjalnej ochrony przy praniu. Co istotne – taka pralka kosztuje niecałe 1100 zł.

  Jakie wnioski płyną z naszego zestawienia?

  Nawet twarde dane nie dają nam wystarczających informacji o tym, która pralka jest najlepsza. Różnimy się przecież potrzebami, jedni stawiają na oszczędność prądu czy wody, inni – np. z podwodów rodzinnych – preferują pralki z większym wsadem, czy specjalnymi programami. Pamiętajmy, że jeśli mamy dwa modele tej samej firmy z nowatorskimi programami prania oraz „zwykłą”, zastanówmy się czy koniecznie będziemy z nich korzystać. Jak się bowiem okazuje, obserwacje marketingowców wskazują, że użytkownicy pralek korzystają maksymalnie z 2-3 programów prania.

  Jeśli więc nie masz ubrań z bardzo delikatnych materiałów albo pierzesz tylko raz w tygodniu, nie musisz decydować się na pralkę z rozbudowanymi programami. Jeśli jednak w twojej rodzinie ktoś jest alergikiem, może okazać się potrzebny specjalny program do prania. Szukaj wtedy urządzenia z programem prania dla alergików.

  Singlowi lub parze wystarczy pralka o 5 kg pojemności bębna. Jeśli masz sporą rodzinę warto wybrać taką z ładownością do nawet 7 kg. Jak się też okazuje nie zawsze warto dopłacać za pralkę o lepszej klasie energetycznej. Oszczędności mogą być bowiem niewielkie lub uzależnione od używania jakiegoś konkretnego programu prania. Jeśli dwie pralki mają porównywalną liczbę programów prania i funkcjonalności nie zawsze opłaca się kupić pralkę z lepszą klasą energetyczną, czyli zwykle trochę droższą.

  Ważnym elementem jest też programator czasowy, który pozwala ustawić pranie na określoną godzinę. Jeśli masz taryfę energetyczną, która różnicuje cenę prądu w zależności od pory dnia, możesz ustawić pranie wtedy, kiedy za prąd płacisz najmniej.

  Wybierając pralkę sprawdź też, czy ma ona blokadę rodzicielską. To specjalne zabezpieczenie, które chroni przed nieprzewidzianym otwarciem pralki przez dziecko. Ciekawą funkcją jest też możliwość „dorzucenia” prania w czasie trwania programu w pralce.

  W przypadku pralki dość ważne są jej parametry techniczne. Jeśli chodzi bowiem o wygląd, to praktycznie nie ma tu różnorodności. Wszystko dlatego, że pralka to taki rodzaj domowego urządzenia, które ukrywamy przed oczami innych.

  MODEL maks. Zał liczba programów prania głośność prania głośność wirowania maks. Wirowanie klasa energetyczna zużycie zużycie prądu koszt prądu zużycie wody jeden cykl prania zużycie wody rocznie koszt wody cena pralki
  Whirlpool AWE 4519/P 5 kg 6 59 dB 76 dB 1000/min A+ 0,89 kWh 167 kWh 91,85 zł 47 litrów 8454 litry 84,50 zł 837,99 zł
  Electrolux EWT0862IFW 6 kg 11 57 dB 73 dB 800/min A++ 0,8 kWh 167 kWh 91,85 zł 43 litry 9490 litrów 94,90 zł 1 049,00 zł
  Electrolux EWT11262ILW 6 kg 11 57 dB 76 dB 1200/min A+++ 0,8 kWh 150 kWh 82,50 zł 43 litry 9490 litrów 94,90 zł 1 299,00 zł
  Electrolux EWT1266ESW 6 kg 13 57 dB 76 dB 1200/min A+++ 0,79 kWh 150 kWh 82,50 zł 44,5 litra 8990 litrów 89,90 zł 1 499,00 zł
  Candy CST 360L-S 6 kg 9 61 dB 75 dB 1000/min A+++ 0.79 kWh 153 kWh 84,15 zł 39 litrów 8700 litrów 87 zł 920,77 zł
  Indesit BTW D61253 PL 6 kg 7 59 dB 76 dB 1200/min A+++ 0,78 kWh 153 kWh 84,15 zł 39 litrów 8500 litrów 85 zł 1 049,00 zł
  Electrolux EW6T4261P PerfectCare 600 6 kg 12 57 dB 78 dB 1151/min A+++ 0,8 kWh 150 kWh 82,50 zł 43 litry 9490 litrów 94,90 zł 1 376,00 zł
  Whirlpool TDLR 70210 7 kg 7 59 dB 76 dB 1200/min A+++ 0,9 kWh 174 kWh 95,70 zł 40,5 litra 8900 litrów 89 zł 1 299,00 zł
  Miele W 685 WCS 6 kg 13 49 dB 72 dB 1200/min A+++ 0,68 kWh 150 kWh 82,50 zł 40 litrów 8800 litrów 88 zł 6 349,00 zł
  Whirlpool AWE 70120 7 kg 10 59 dB 75 dB 1000/min A++ 1,05 kWH 194 kWh 106,70 zł 42 litry 9200 litrów 92 zł 2 089,00 zł

   

  CZYTAJ TEŻ Oszczędzanie wody. Dla tych co w mieszkaniu, domu lub ogrodzie