Karmy dla zwierząt są oszukane? Nieprawidłowości w co piątym opakowaniu!

0
1099
karma_dla_zwierząt

To co jest napisane na opakowaniu karmy dla zwierząt często nie ma odzwierciedlenia w faktycznej jego zawartości – alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wynika z kontroli Inspekcji Handlowej nieprawidłowości wykryto w blisko 20% produktów.

Jak duży jest rynek żywności dla zwierząt domowych?

Rynek karmy dla zwierząt rośnie z roku na rok. Jak wynika z najnowszych danych Euromonitora każdego roku, Polacy wydają na jedzenie dla swoich pupili ponad 2 miliardy złotych. Trudno dziwić się tym wyliczeniom, skoro ponad połowa z nas (52%) deklaruje posiadanie zwierzęcia domowego. W tym gronie najpopularniejszy jest pies (42%) lub kot (26%). Biorąc pod uwagę rozmiary tego rynku Inspekcja Handlowa postanowiła sprawdzić czym naprawdę (często nieświadomie ) karmimy zwierzęta domowe. Wyniki dają wiele do myślenia…

Jakiej jakości są karmy dla zwierząt?

UOKiK opublikował właśnie dane z kontroli przeprowadzonej w trzecim kwartale ubiegłego roku. Kontrolerzy przyłożyli się do badania, wykorzystując do tego celu profesjonalne laboratoria. Inspektorzy odwiedzili łącznie 84 sklepy. W tym gronie znalazły się zarówno profesjonalne punkty sprzedaży jak i sieci handlowe. Nieprawidłowości zostały stwierdzone w aż 35 (!) z nich. Pod lupą specjalistów znalazło się aż 478 partii karmy dla różnych zwierząt – psów, kotów, gryzoni, ptaków, ryb, królików i innych. Zakwestionowano 90 partii a to oznacza, że prawie co piąta (18,8) była obciążona różnego rodzaju nieprawidłowościami.

>>> Telekomy podnoszą ceny usług. Jak sprawić by rachunek za komórkę był niższy?<<<

>>> Ranking ubezpieczeń turystycznych. Jak wybierać ubezpieczenie?

Do pracy w laboratorium trafiło 80 partii karm dla psów i kotów. W tym wypadku wynik może przerażać, bowiem nieprawidłowości dotyczyły prawie co trzeciej (27,5% czyli 90 partii). Ich przykłady mogą wyprowadzić z równowagi nie jednego właściciela czworonogów.

 

Np. W karmie dla psów oznaczonej jako „wołowina z kurczakiem”, inspektorzy nie stwierdzili ani śladu drobiu, który został zastąpiony wieprzowiną. W innej partii oznaczonej składem „wołowina 58%, kurczak 7%” nie było ani drobiu ani wołowiny. Zdarzały się również przypadki, w których zawartość tłuszczu w puszce była wyższa lub niższa od deklarowanej na opakowaniu.

 

Podobnych przekłamań było więcej. Np. karma sucha miała wyższą wilgotność, a ta w puszce niższą niż deklarowana. Odnotowano również przypadek karmy dla kotów „z wołowiną”, w której w rzeczywistości zamiast niej była wieprzowina. Na pocieszenie dodać można jedynie, że w żadnym z przypadków nie stwierdzono „oszukiwania na wadze”.

Oznakowanie karm dla zwierząt

W kwestii oznakowania karm, producenci i dystrybutorzy mają sporo zaległości. Inspektorzy wielokrotnie odnotowali brak oznaczeń, np. na opakowaniach zastępczych po przepakowaniu karmy suchej w sklepie do mniejszych opakowań. Nie brakowało również przypadków, w których zapominano o oznaczeniach w języku polskim, instrukcji stosowania.

Konsekwencje nieprawidłowości w karmach dla zwierząt

Inspekcja Handlowa zdecydowała skierować 11 informacji do organów nadzoru weterynaryjnego oraz 12 wniosków do sądów o ukaranie osób, które były odpowiedzialne za wprowadzenie trefnych karm do obrotu. W trzech przypadkach interwencje zakończyły się mandatami.

Jak wybrać karmę dla zwierząt?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o zachowaniu ostrożności i świadomym kupowaniu wszelkich produktów, w tym karmy dla zwierząt.

– Szukaj na opakowaniu informacji o rodzaju karmy, np. czy produkt zapewnia zwierzęciu wszystkie składniki odżywcze, czy też trzeba go łączyć z innymi.

– Sprawdź, dla jakich zwierząt karma jest przeznaczona i zapoznaj się z instrukcją stosowania.

– Sprawdź minimalny okres przechowywania.

– Zapoznaj się ze składem i zwróć uwagę, czy producent podał procentową zawartość poszczególnych składników.

– Karma na wagę powinna być pobierana bezpośrednio z oryginalnego opakowania, a informacje o niej muszą być umieszczone w miejscu sprzedaży.

– Jeśli masz wątpliwości dotyczące oznakowania karmy – zgłoś je do właściwego wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej

 

Czytaj również: >>> Ranking ubezpieczeń turystycznych. Jak wybierać ubezpieczenie?