Odmowa kredytu to nie wyjątek: Mam wysokie dochody, a bank nie dał mi kredytu hipotecznego. Odmowa kredytu to nie wyjątek

0
1028
odmowa-kredytu

Wysokie dochody i odmowa kredytu? Nawet jeśli sporo zarabiasz, nie masz gwarancji, że otrzymasz kredyt bankowy. Dla banku bowiem ważnych jest wiele elementów, decydujących o tym, czy wniosek kredytowy będzie rozpatrzony pozytywnie, czy też nie. Dowiedz się, co może być przyczyną odmowy kredytu.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. Mimo to, jak pokazują statystyki Biura Informacji Kredytowej, są one najbardziej rzetelnie spłacane. Jak się jednak okazuje, odmowa kredytu nie jest wyjątkiem.

Dobrze zarabiam, a bank nie dał mi kredytu. Dlaczego?

Oczywiście wysokość zarobków jest istotna. Ważne jest jednak nie tylko to ile wpada do twojego portfela ale też ile wydajesz. Bank sprawdzi ile osób jest na twoim utrzymaniu, a także czy masz jakieś inne kredyty i pożyczki.

Odmowa kredytu z powodu niepewnego źródła dochodu

Oprócz tego ile zarabiasz, ważne dla banku będzie to, czy dochód uzyskujesz regularnie. Najlepiej jeśli będzie on generowany z umowy o pracę. Oczywiście banki akceptują umowy zlecenia, czy umowy o dzieło albo dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej ale w takiej sytuacji konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów lub spełnienie określonych warunków. I tak bank może żądać byś prowadził działalność przynajmniej przez rok, a nawet 18 miesięcy, będziesz musiał dostarczyć zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami czy składkami na rzecz ZUS.

>>> Czytaj także: Co to jest zdolność kredytowa i jak ją budować?<<<

W przypadku umowy o dzieło lub zlecenia bank może poprosić o dostarczenie umów, które potwierdzą, że dochody będą uzyskiwane w przyszłości.

Wysokie zarobki nie gwarantują tego, że otrzymasz kredyt. Zarobki nie są bowiem jedynym kryterium decydującym o tym, że bank udzieli kredytu. Co więc ma jeszcze znaczenie dla banku.

Kiedy bank odmówi kredytu?

Ważnym kryterium, które ma znaczenie dla banku jest wiek kredytobiorcy. Zgodnie z modelami stosowanymi przez banki, największą szanse na kredyt hipoteczny mają osoby w wieku 35-40 lat. Im starszy kredytobiorca, tym ryzyko odmowy kredytu jest większe. Ale uwaga!!! Mniej ważne jest to, ile lat kredytobiorca ma w momencie wnioskowania o kredyt. Liczy się raczej ile lat będzie miał w momencie całkowitej spłaty kredytu.

Jeśli więc wnioskujesz o kredyt hipoteczny i masz więcej niż 40 lat, spróbuj wywalczyć kredyt o krótszym okresie spłaty. Wprawdzie rata będzie wyższa, ale skończysz go spłacasz póki osiągniesz 75, czy 80 lat. Niepisana zasada stosowana przez banki opiera się na założeniu, żebyś spłacił kredyt przed emeryturą. Wtedy bowiem znacząco zmniejszają się dochody. Swoją drogą dobrym pomysłem jest tak ustawić parametry przyszłego kredytu, by spłacić go jeszcze przed zakończeniem aktywności zawodowej

Historia kredytowa

Spore znaczenia ma też historia kredytowa. Nawet jeśli masz wysokie dochody ale do tej pory nie korzystałeś z produktów kredytowych (nawet karty kredytowej albo pożyczki gotówkowej o niewielkiej wartości), jesteś dla banku mniej wiarygodny niż osoba, która zarabia znacznie mniej, a systematycznie korzysta z produktów kredytowych i bez opóźnień je spłaca.

Źle dobrane parametry kredytu

Odmowa udzielenia kredytu może być też spowodowana tym, że źle określisz parametry kredytu. Według rekomendacji S, bank nie udzieli kredytu osobie, która chce go spłacać dłużej niż przez 35 lat, a także jeśli nie ma wymaganego wkładu własnego (przynajmniej 20 proc. kosztów kredytu).

Jak więc widać uzyskiwanie wysokich dochodów, nie oznacza, że automatycznie otrzymasz kredyt.

Jeśli wiec dobrze zarabiasz i chcesz uzyskać pierwszy kredyt hipoteczny przygotuj się do niego już kilka miesięcy wcześniej, przede wszystkim pod kątem odpowiednio zbudowanej historii kredytowej.

Czytaj także: Czy można spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?