Osoby LGBT coraz bardziej zainteresowane ubezpieczeniami na życie

0
2230

Dobrze zarabiają, a w ubezpieczeniu na życie widzą możliwość zabezpieczenia finansowego partnera z którym dzielą życie bez formalnego potwierdzenia. Osoby homoseksualne z grupy LGBT są jedną z najszybciej rosnących grupą klientów firm ubezpieczeniowych – potwierdzają rozmowy jakie przeprowadził Portalkonsumenta.pl z kilkunastoma agentami z największych firm ubezpieczeniowych działających w Polsce.

Portalkonsumenta.pl na kilku spotkaniach, z grupą przedstawicieli czołowych firm ubezpieczeniowych działających w Polsce, sprawdzał prawdziwość tezy, że osoby homoseksualne, a także pary żyjące w nieformalnych związkach coraz częściej decydują się na ubezpieczenie na życie po to, by zabezpieczyć przyszłość materialną partnera.

Suma ubezpieczenia – jak określić wartość sumy ubezpieczenia na życie?

Agenci ubezpieczeniowi widzą szczególnie silny wzrost zainteresowania takimi ubezpieczeniami w ostatnich czterech latach. Na taką tendencję wskazują agenci ubezpieczeniowi różnych firm, z którymi rozmawiał w ostatnich tygodniach Portalkonsumenta.pl. Oficjalnie centrale firm ubezpieczeniowych nie potwierdzają takich danych argumentując, że nie mogą w żaden sposób wyróżniać klientów ze względu na ich orientację seksualną i nie mają takich danych. Jednak to sami klienci – podczas bezpośrednich spotkań z agentami – przyznają, że środki z polisy chcą przekazać partnerom z grupy LGBT, z którymi żyją w niezalegalizowanych związkach.

Ubezpieczenie na życie dla osób w nieformalnych związkach

Skąd pewność, że mowa jest o tej grupie osób? – Nie chodzi wcale o to, że wśród osób upoważnionych do uzyskania świadczenia po śmierci partnera są osoby z innymi od ubezpieczonego nazwiskami – przekonuje agent pracujący dla jednej z najbardziej znanych firm ubezpieczeniowych. – Ubezpieczeni, ufając nam i spotykając się z nami regularnie sami podkreślają swoją orientację seksualną i przyznają, że w obecnej sytuacji w Polsce nie widzą innego sposobu na zabezpieczenie swojego majątku i przekazanie go partnerowi z którym często żyli wspólnie wiele lat – dodaje.

4 konkretne sytuacje, w których ubezpieczenie na życie może okazać się niezbędne

W Polsce ok. 5 procent osób identyfikuje się jako LGBT. Może ich być jeszcze więcej ponieważ aż 8 procent respondentów w badaniach nie odpowiada na pytanie, czy identyfikują się jako osoby z grupy LGBT.

Ten segment rynku i typ klienta okazuje się być wyjątkowo atrakcyjny dla firm ubezpieczeniowych. To m.in. dlatego, że zwykle osoby homoseksualne bardzo dobrze zarabiają i mają całkiem spory majątek. Dobra sytuacja materialna wynika też z faktu, że zwykle w tych związkach nie ma dzieci i naturalnym uposażony jest partner, osoba homoseksualna. Brak prawnych zabezpieczeń losu partnera po śmierci jednego z nich powoduje, że decydują się na polisy z wysoką sumą ubezpieczenia i – co za tym idzie – z relatywnie wysoką kwotą ubezpieczenia. To również grupa klientów aktywnie korzystających z życia. Wielu z nich uprawia sporty ekstremalne, jeździ na zagraniczne, egzotyczne wakacje – a to jeszcze podnosi comiesięczną składkę. A także pociąga za sobą konieczność dodatkowych ubezpieczeń.

Zarobki agentów ubezpieczeniowych

Agenci się cieszą bo ich wynagrodzenie zależy w dużej mierze od wysokości finalnej składki. Dobrze sytuowani przedstawiciele środowiska LGBT wybierają wysoką sumę ubezpieczenie nie dlatego, że akurat takiej potrzebują, ale dlatego, że stać ich na opłacanie wysokiej składki. No i stanowi to swego rodzaju zabezpieczenie majątku dla drugiej osoby – wysoką suma wypłacana po śmierci partnera.

Indywidualne ubezpieczenie na życie online. Sprawdzamy jak działa Aviva Smart Life

Jak zgodnie przekonują agenci ubezpieczeniowi, z którymi rozmawiał Portalkonsumenta.pl o sporym zainteresowaniu takimi produktami decyduje też nasze prawo, które nie traktuje na równi osób homoseksualnych z tymi w związkach sformalizowanych. Ubezpieczenie na życie staje się więc dla wielu z członków społeczności LGBT jedynym sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie bytu materialnego partnera.

Ubezpieczenie na życie gwarantuje bowiem wypłatę określonej w polisie sumy ubezpieczenia wskazanej osobie lub grupie osób, gdy ubezpieczony umrze. I to niezależnie od przyczyny tej śmierci. Ubezpieczenie na życie jest też niezależne od losów samego spadku. Jeśli ubezpieczony zdecyduje się przekazać 100 proc. środków swojemu partnerowi, to kwota odszkodowania nie podlega dziedziczeniu i np. nie mogą ich przejąć spadkobiercy.

Aktualnie jest to więc jeden z niewielu skutecznych sposobów by osoba, która nie jest w formalnym związku, zabezpieczyła byt partnera.

Sprawdź także: Ubezpieczenie na życie. Co można negocjować?