Oszczędzanie wody. Dla tych co w mieszkaniu, domu lub ogrodzie

0
1100
oszczędzanie_wody

Oszczędzanie wody możesz rozpocząć już dziś. Wystarczy zmiana kilku nawyków by rachunki za wodę zmniejszyły się nawet o kilkaset złotych.

Tropikalne upały w Polsce i problemy z wodą spowodowały, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jak ważne jest oszczędzanie wody. Nie będziemy tu zastanawiać się nad tak banalnymi sposobami jak sprawdzanie uszczelek w kranach, czy zwracanie uwagi na kapiącą wodę. Mamy bowiem nadzieję, że to zbyt oczywiste.

Niezależnie od tego czy jesteś lokatorem mieszkania, masz dom albo działkę, zawsze możesz oszczędzać wodę. Przyjrzeliśmy się kilku oczywistym i mniej znanym sposobom na zmniejszenie rachunków za wodę.

  • Prysznic vs wanna. Czy faktycznie wanna jest mało ekonomiczna?

Wiele poradników poświęconych oszczędzaniu wody przekonuje, że kąpiel pod prysznicem jest bardziej ekonomiczna niż ta w wannie. Prawda może być jednak zgoła inna. Jeśli kąpiąc się pod prysznicem, cały czas leje się woda, możesz zużyć jej dużo więcej niż korzystając z wanny. Wystarczy 10 minut kąpieli z lejącą się ciągłym strumieniem wodą, a zużyjesz tyle samo wody co pełna wanna wody. A musisz też pamiętać, że wodę z kąpieli w wannie można zużyć do spłukiwania toalety albo mycia podłóg. W przypadku tej z prysznica nie będzie to możliwe.

  • Oszczędna kąpiel

Trudno więc wyrokować ostatecznie czy bardziej oszczędna jest wanna, czy prysznic. Istotniejszy jest sposób kąpieli. Jeśli myjesz się w wannie, napełniaj ją do połowy. Nie dolewaj wody w trakcie kąpieli. Jeśli się namydlasz (pod prysznicem), myjesz zęby lub się golisz, zawsze zakręcaj kraj. Jedno mycie zębów przy odkręconym kranie to nawet 9 litrów. Jeśli masz 4 osoby w domu, a każda z nich myje zęby 3 razy dziennie, zużywacie ponad 100 litrów wody dziennie. Zakładając, że m3 wody (1000 litrów) razem ze ściekami kosztuje 10 zł, przez cały rok zmarnujesz ponad 360 zł. Oszczędzanie wody w ten sposób jest bardzo skuteczne!

  • Kran rozszczepiający strumień wody

Nowoczesne wylewki kranowe, szczególnie te używane do prysznica, mają funkcję rozszczepiania strumienia wody. Dodatkowo jest ona napowietrzana. Nie dość, że zużyjesz mniej wody, to dokładnie się umyjesz. Pamiętaj, że kran rozszczepiający strumień wody ją oszczędza. Taki kran kosztuje nie więcej niż 100 zł.

>>> SPRAWDŹ TEŻ: JAK OSZCZĘDZAĆ NA ZAKUPACH SPOŻYWCZYCH? >>>

  • Dwutaktowa spłuczka w toalecie

Jeśli jeszcze nie masz dwutaktowej spłuczki, od razu ją załóż. Pozwala ona ograniczyć ilość zużywanej wody o połowę. Wystarczy zdać sobie sprawę, że jedno wciśnięcie spłuczki, to nawet 5 litrów wody.

  • Czy zmywarka używa mniej wody?

Poradniki o oszczędzaniu wody przekonują, że zmywarka jest bardziej ekonomiczna niż zmywanie ręcznie. A co jeśli masz mało naczyń? Żeby oszczędzać wodę włączaj zmywarkę tylko wtedy gdy jest w pełni naładowana. Podobnie sytuacja ma się z pralką. Nastawiaj pranie tylko wtedy gdy maksymalnie ją wypełnisz.

Jeśli masz do zmycia jeden lub dwa talerze, opłacalne będzie umycie go ręcznie.

  • Oszczędzanie wody w ogrodzie

Jeśli masz ogródek lub sporo roślin na balkonie do ich podlewania możesz wykorzystać wodę, która pozostanie po gotowaniu ziemniaków lub innych warzyw. Woda taka jest bardzo bogata w mikroelementy. Jest naturalnym nawozem, który bardzo pomoże twoim roślinom. Pamiętaj jednak o jednej podstawowej zasadzie. Wodę taką wlej do kwiatów zaraz po tym jak wystygnie. W przeciwnym razie zacznie śmierdzieć i zakwitnie.

  • Zbieranie deszczówki

A skoro już jesteśmy przy ogrodzie. Jeśli mieszkasz we własnym domu, zastanów się nad możliwością zbierania deszczówki. Z dachu o powierzchni 1000 m2 można zebrać nawet 2200 litrów wody. Wybrane gminy wspierają tych, którzy decydują się zbierać deszczówkę. Przykład? Wrocław daje nawet 5000 zł dofinansowania dla tych, którzy zdecydują się na zbieranie wody deszczowej. Jak wielki zbiornik na deszczówkę powinieneś wybrać? Zdaniem ekspertów na każde 25 metrów kwadratowych dachu powinieneś założyć 1 m3 objętości zbiornika.

A ty jak oszczędzasz wodę? Znasz jeszcze jakieś sposoby by zużywać wody mniej