Pies w domu. Ile to kosztuje?

0
900
pies w domu

Pies w domu to nie tylko ogromna przyjemność, lecz także liczne obowiązki i duże wydatki. Właściciel musi m.in. szczepić czworonoga przeciwko wściekliźnie. W zależności od rasy i wielkości pupila, jego utrzymanie może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Pies w domu. Ile to kosztuje?

Pies w domu to spore koszty. Do wydatków związanych z utrzymaniem psa należy zaliczyć zakup wyprawki (np. smycz, obroża, kaganiec, miski czy legowisko), jedzenie, pielęgnację bądź usługi weterynaryjne (np. obowiązkowe szczepienia).

Jakie obowiązki ma właściciel psa?

Zgodnie z prawem właściciel psa ma obowiązek szczepić psa przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Zabieg należy powtarzać co roku. Za zaniedbanie tej czynności możemy być ukarani grzywną od 20 do 500 zł, bądź nawet trafić do aresztu lub więzienia na okres 3 lat.

Niektóre gminy w uchwałach nakazują również sprzątanie odchodów pozostawionych przez psa. Każda z nich indywidualnie określa zakres kar za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Wysokość mandatów może sięgać nawet 500 zł.

Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków

Konto dla dziecka. Kiedy można je otworzyć?

Jeśli chcemy mieć psa rasy uznawanej za agresywną, musimy uzyskać zezwolenie wydane przez organ właściwej gminy. Przepisy wymagają również zapewnienia mu dobrych warunków bytowania. Czworonogowi należy udostępnić lokum chroniące przez zmienną pogodą, z dostępem do światła dziennego oraz umożliwiające swobodne poruszanie się. Ponadto trzymać psa na uwięzi (np. na łańcuchu w przydomowej budzie), można maksymalnie 12 godzin. Smycz musi mieć przynajmniej trzy metry długości.

Prawo nakłada również na właściciela psa sprawowanie nad nim kontroli przy pomocy smyczy czy kagańca. Za brak ostrożności przy trzymaniu czworonoga grozi grzywna do 250 zł lub kara nagany. Posiadacz psa ponosi również prawną odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez pupila.

Pies w domu. Ile kosztuje zakup psa?

Psa można adoptować bezpłatnie ze schroniska lub zakupić rasowego szczeniaka z hodowli. Ich wykaz jest dostępny na stronie Związku Kynologicznego. Za rasowego psa trzeba zapłacić od 2 do nawet 5 tys. zł. Taniej oczywiście można kupić kundla np. z ogłoszenia.

Dziedziczenie po małżonku a rozdzielność majątkowa. Różnice

Psu trzeba również zapewnić odpowiednią wyprawkę. W związku z tym właściciel musi kupić czworonogowi legowisko (ceny wynoszą od 50 do 200 zł), miski (10-100 zł), obrożę, szelki, smycz czy kaganiec (50-200 zł). Do wydatków można doliczyć też zakup woreczków na odchody (około 10 zł za 80 sztuk), czy różnego rodzaju zabawek (około 50 zł). Jeśli pupil będzie z nami podróżował środkami komunikacji miejskiej, warto zakupić dla niego specjalny transporter (20-300 zł). Łączne koszty mogą wynieść od około 200 do nawet 800 zł.

Ile kosztuje jedzenie dla psa?

Do wydatków związanych z utrzymaniem psa należy również zaliczyć jedzenie. Ceny zakupu karmy suchej zaczynają się od 30 zł za kilogram. Specjaliści zalecają podawanie czworonogom takiej, która zawiera co najmniej 30 proc. produktów pochodzenia zwierzęcego, witaminy oraz suplementy. Za dobrej jakości puszkę karmy mokrej trzeba zapłacić co najmniej 6 zł.

Czym jest zapis w testamencie? Spadek a testament? Zachowek a spadek?

Tańszą opcją może być samodzielne przygotowanie posiłków. Koszt zakupu żywności na dwa tygodnie wynosi około 30 zł (np. ryż, kasza, mięso mielone czy miks warzyw). Łącznie w zależności od wielkości psa, jego żywienie może kosztować od 150 do 400 zł miesięcznie.

Ile kosztuje pielęgnacja psa?

Pielęgnacja psa również kosztuje. Za dobrej jakości szampon i odżywkę trzeba zapłacić co najmniej 40 zł. Obcięcie pazurów bądź oczyszczenie uszów to wydatek około 15-30 zł. Niektóre czworonogi wymagają również strzyżenia. Cena jednej wizyty u groomera (fryzjera zwierząt) waha się od 60 do ponad 100 zł w przypadku dużego psa. Łącznie dbanie o higienę pupila może kosztować od 300 do 400 zł rocznie.

Posiadanie psa wiąże się również z wizytami u weterynarza. Za pakiet trzech szczepień szczeniaka trzeba zapłacić około 120 zł, a za szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz odrobaczanie około 30 zł. Do rzadszych zabiegów można zaliczyć kastrację (100-400 zł), sterylizację suki (250-500 zł), czipowanie (50-80 zł) czy czyszczenie uzębienia (90-300 zł).

W związku z tym utrzymanie psa może kosztować od kilku tysięcy złotych w przypadku kundla, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie jeśli posiadamy rasowego pupila.

Czytaj więcej: Pierwszy wyjazd do spa – poradnik dla początkującego